שתף קטע נבחר

צילום: AP

קדאפי העביר נשק לאזרחים - ומיליארדים לחו"ל

תושבים בטריפולי דיווחו כי שליט לוב קיים את הבטחתו ופתח את מחסני הנשק, כדי שתומכיו יוכלו להגן על המעוז האחרון, שטרם נפל לידי המורדים. רגע לפני שמועצת הביטחון מאשרת סנקציות על מועמר קדאפי ומקורביו, דיווח הטיימס הלונדוני כי שלושה מיליארד ליש"ט הועברו בחשאי לחשבון בחו"ל

השעות האחרונות של קדאפי? שליט לוב כבר הוכיח שכל האמצעים כשרים מבחינתו, כדי להישאר בשלטון. לדברי תושבים בטריפולי הבירה, הוא קיים היום (שבת) את הבטחתו ופתח את מחסני הנשק כדי לחלק לתומכים בו מקרב תושבי העיר - המעוז האחרון שטרם נפל לידי המפגינים. מועצת הביטחון צפויה להכריע בקרוב על סנקציות נגד מועמר קדאפי ומקורביו.

 

העולם נגד קדאפי ולהפך - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

במקביל, דיווח אתר האינטרנט של הטיימס הלונדוני כי קדאפי העביר בחשאי כשלושה מיליארד ליש"ט לבית השקעות פרטי בחו"ל, באמצעות מתווך משוויץ. מהדיווח עולה, כי ניסיון דומה של קדאפי להוציא סכומי עתק מהמדינה העשירה בנפט, לפני כחמישה שבועות, נדחה לאחר שזהות המעביר נחשפה. אם אכן הצליח קדאפי להעביר את הכסף, הוא ניצל את התגובה האטית של המערב, שטרם הכריע על סנקציות.


לא נכנעים לטרור. אזרחים מפגינים נגד קדאפי בלוב (צילום: רויטרס)

 

אמש שידרה הטלוויזיה הלובית נאום נוסף של קדאפי, השלישי מאז פרוץ המהומות, שבו קרא לתומכיו להיערך למלחמה במורדים. בנאום בכיכר הירוקה בטריפולי הבטיח קדאפי לפתוח את מחסני הנשק כדי לחזר את התומכים בו, וקרא להם להתעמת עם המורדים. "הגיבו להם, השפילו אותם... אנחנו יכולים לנצח את האויב. נילחם ונהרוג אותם אם ירצו".

 

נציג לוב לליגה הערבית, עבד אל-מונעם אל-הוני, שהתפטר לאחרונה והודיע על תמיכתו במפגינים בארצו אמר הבוקר כי "המשטר בלוב נמצא בשעותיו האחרונות וקדאפי אינו שולט כבר על חלקים בטריפולי". גם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, אמר כי "נראה שקדאפי איבד את השליטה על לוב".


החליפו צד. לוחמים בצבא לוב שערקו למחנה המורדים (צילום: AFP)

 

בראיון שפורסם ביומון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, אמר אל-הוני כי משטרו של קדאפי שולט רק על מעונו בטריפולי, מחנה באב אל-עזיזיה ושלושה מחנות נוספים בבירה. אל-הוני ביקש להדגים עד כמה מצבו של קדאפי קשה ואמר כי השליט ביקש מאנשי שבטו, בעיר החוף סירת, לשלוח כוחות כדי לסייע לו בטריפולי. לפי הדיפלומט הלובי, השבט שלח כ-30 מכוניות שטח ועליהן מקלעים כבדים. 

 

מועצת הביטחון של האו"ם תכונס בקרוב כדי לדון בהטלת סנקציות נגד קדאפי.

טיוטת הסנקציות על לוב המקודמת באו"ם כוללת אמברגו נשק, הקפאת תנועה של 23 בכירי שלטונו של מועמר קדאפי וכן הקפאת נכסיהם האישיים - כך מסרו הלילה דיפלומטים בניו-יורק. למעט שליט לוב, כלולים ברשימת הסנקציות שמונת ילדיו: חמיס, חניבעל, מוחמד, סייף אל-ערב, סייף אל-איסלאם, מועטסם, סעדי ועיישה.

 

בנוסף, מופיעים ברשימה: מפקד צבא לוב מסעוד עבד אל-חאפז, שר ההגנה אבו-באקר יונס ג'אבר, ראש המודיעין עבדאללה אל-סאנוסי, בכירי שירותי הביון וועדת המהפכה וכן בני דודיו של קדאפי - סייד ואחמד קדאף אל-דאם החשודים במעורבות ברכישות נשק ובטרור כלפי גולים לובים ברחבי העולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי, אתמול
צילום: AP
איש צבא לובי שהצטרף לכוחות האופוזיציה
צילום: AFP
מומלצים