שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  3 שבועות בלי מים: בג'סר מתקלחים עם מי ים

  תושבי ג'סר א-זרקא, המנותקים ממים בגלל חוב, מצאו פתרון יצירתי. "אנחנו נוסעים לחוף וממלאים מים בארגזים. אי אפשר לחיות ככה", אמרו בשיחה עם ynet

  ישראל 2011 – מקלחת במי ים: כבר קרוב לשלושה שבועות שתושבי ג'סר א-זרקא חיים ללא זרימה תקינה של מים בברזים, בגלל חוב של 2.5 מיליון שקל לחברת מקורות. בעקבות זאת, התושבים, שחלקם מקפידים לשלם בזמן ולא לצבור חובות, נאלצו למצוא פתרון חלופי.

   

  • גם לכם יש פתרון יצירתי לבעיית מים? ספרו לנו בפייסבוק 

   

  מדי יום, בין השעות 20:00-14:00, למעט בסופי השבוע, מפסיקה חברת מקורות את זרימת המים בברזים ברחבי הכפר. כתוצאה מכך, התושבים, בעיקר הפועלים שביניהם, חיים בצחנה ומתקשים לנהל אורח חיים תקין. אולם, לאחרונה הם חשבו על פתרון יצירתי שלא עולה כסף, לפחות לבעיית הריח.


  אי אפשר לבשל או לשטוף כלים (צילום: חסן שעלאן)

   

  "ילדיי ואני הולכים לחוף הים להביא מים כדי להתקלח", סיפר מוחמד עמאש בשיחה עם ynet. עמאש, נשוי ואב לשני ילדים, הדגיש: "אי אפשר לחיות ככה. אני חוזר מהעבודה בשעה 15:30 ואין לי מים כדי להתקלח".

   

  לדבריו, "אני לא יכול לחכות עד שמונה בערב בגלל שיש לי עוד סידורים לעשות ואני חייב להיות נקי. בגלל זה, אני ועוד תושבים רבים נוסעים עד לחוף הים כדי למלא מים בארגזים למקלחת".

   

  עמאש סיפר שגם ילדיו סובלים מאוד ממצוקת המים: "הם חוזרים מבית הספר ולא יכולים להתקלח והם מסתובבים בהרגשה לא טובה".

   

  ראידה גורבאן, אם לשלושה ילדים, הפנתה אצבע מאשימה לעבר אלו בכפר המתחמקים מתשלום חובותיהם: "ילדיי לא יכולים להישאר בלי מים עד השעה שמונה בערב ואני כל יום הולכת לתחנת דלק וקונה מים מינרלים. התושבים שיש להם חובות צריכים להתבייש ולשלם כי הם פשוט גורמים נזקים לאלו שכן משלמים".

   

  גם ראש הוועדה העממית, סאמי עלי, זעם על התושבים שלא משלמים את חובותיהם, אך לו יש גם ביקורת כלפי חברת מקורות, שלטענתו, "מענישה את תושבי הכפר באופן קולקטיבי". "התושבים הפכו שבויים של מקורות והם קורבן לאי הסדרת החובות, ולכן אני קורא לכולם לשלם את חובותיהם באופן דחוף ולא להמשיך בדרכם הלא נכונה", אמר עלי בשיחה עם ynet.

   

  הוא הוסיף: "אי אפשר שנהפוך למשחק ביד מקורות. בהתחלה מקורות היו מפסיקים את המים משעה שמונה בבוקר עד שעה ארבע בערב, דבר שהיה פוגע במוסדות חינוך והיום מפסיקים את המים משעה שתיים בצהריים עד שמונה בערב, דבר שפוגע במסגדים והפועלים שחוזרים מעבודתם ואין להם מים". לדבריו, "ואם מקורות תמשיך בעונש קולקטיבי, אנחנו נצא להפגנות נגד החברה והתושבים שלא משלמים את חובותיהם".

   

  רק בודדים משלמים

  עלי ציין כי יום חמישי שעבר, כאשר הגיע לביקור בכפר שר הפנים אלי ישי, המים זרמו לכל אורך שעות היום ללא הפסקה. "ככל הנראה מקורות לא רצתה להיראות רע מול השר ונתנה כבוד לראש המועצה, והדבר הזה לא הגיוני".

   

  גם ראש המועצה, עז א-דין עמאש קרא לתושבים לשלם את חשבונות המים: "אנחנו חייבים להעביר לחברת מקורות 800 אלף שקל כדי להסדיר את עניין המים. לצערי הרב, התושבים שמשלמים הם אחוז מאוד קטן ואני קורא לכל החייבים להגיע למועצה ואני מבטיח שאנחנו נעשה להם הסדר נוח".

   

  ראש המועצה הוסיף כי הוא סבור שעד יום רביעי בעיית המים בכפר תיפתר. "בשבוע הבא אנחנו נפעיל חברת גבייה שתהיה אחראית על גביית הכסף מהאנשים החייבים, וכל מי שחייב אנחנו נעקל לו את משכורותיו וחשבוני הבנק עד שיסדיר את התשלומים".

   

  ממקורות נמסר בתגובה כי הכפר חייב לחברה 2.5 מליון שקל, עבור צריכת מים בחודשים יוני-דצמבר 2010. "כדי לעזור למועצה ביצעה מקורות פריסת תשלומים לחוב, אך הצרכן לא עומד בהסדרי התשלום. בוצעו הגבלות באספקת המים למשך כ-4-5 שעות ביום".

   

  עוד נמסר ממקורות: "אנו מצטערים על הסבל הנגרם לתושבים שומרי חוק, אך טוב שאלה יבואו בטענות אל הרשות המקומית הגובה מן התושבים כסף עבור המים, אך לא מעבירה אותו למקורות, אלא משתמשת בכסף לצרכים שונים אחרים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עז א-דין עמאש. "נפעיל חברת גבייה"
  צילום: חסן שעלאן
  מומלצים