שתף קטע נבחר

ללא שינוי: 63% מהאמריקנים תומכים בישראל

סקר "גאלופ" על הסכסוך במזה"ת קובע כי רוב גדול בציבור האמריקני ממשיך לתמוך בנו. רק 17% מעדיפים את הפלסטינים, 20% נייטרלים. ומי אוהב אותנו יותר - דמוקרטים או רפובליקנים?

היחסים בין אובמה לנתניהו אולי רעועים, המשא ומתן המדיני בקיפאון עמוק, אבל העם האמריקני עדיין איתנו. סקר חדש של מכון "גאלופ" קובע כי היחס של הציבור האמריקני לישראל נותר יציב בשנה האחרונה, ו-63 אחוזים מהאמריקנים אומרים שאהדתם נתונה לישראל. 17 אחוזים מהאמריקנים אוהדים יותר את הפלסטינים, ו-20 אחוזים מוגדרים נייטרלים - תומכים בשני הצדדים במידה שווה או אדישים.

 

האמריקנים אינם מושפעים ממאמצי הדה-לגיטימציה שמתנהלים באירופה ובחלקים אחרים של העולם נגד ישראל, גם לא משבוע האפרטהייד שמארגנים יריביה של ישראל בקמפוסים.

 

גרף האהדה לישראל התייצב בשנתיים האחרונות על 63 אחוזים, כשהשיא של כל הזמנים היה 64 אחוזים בעקבות מלחמת המפרץ הראשונה ב-1991. שפל התמיכה בישראל היה ב-1998, והסתכם ב-37 אחוזים. מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001, שנה שבה התייצב שיעור האהדה לישראל על 51 אחוזים, הולכת וגוברת הפופולריות שלה בקרב הציבור האמריקני.


אובמה ונתניהו. בין שני העמים, זה דווקא עובד (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

מתקפת הטרור ב-2001 הייתה נקודת השפל של הפלסטינים, שזכו אז לאהדה של שבעה אחוזים בלבד מהאמריקנים. נקודת השיא הייתה לפני שלוש שנים, אז עמד אחוז האוהדים אותם על 20. בשנות שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים שהוביל הנשיא ביל קלינטון בשלהי שנות ה-90, שמר רוב הציבור האמריקני על נייטרליות. בשנת 1998 היו 54 אחוזים מהציבור האמריקני ניטרליים, 38 אחוזים גילו סימפתיה לישראל ורק שמונה אחוזים אהדו את הפלסטינים.

 

מצביעים רפובליקנים ממשיכים להיות התומכים הגדולים ביותר בישראל בעשור האחרון, מאז אסון התאומים. בסקר הנוכחי

80 אחוזים מהרפובליקנים גילו אהדה לישראל לעומת 57 אחוזים בקרב עצמאים ודמוקרטים. על פי חלוקה אידיאולוגית, ישראל זוכה לאהדה של 74 אחוזים מהשמרנים בארה"ב, ו-49 אחוזי אהדה בקרב הליברלים.

 

האהדה לישראל בקרב העצמאים, שעמדה ערב מתקפת הטרור של 11 בספטמבר על 42 אחוזים, גדלה לקרוב ל-60 אחוזים. האהדה כלפי ישראל גדולה מעט יותר בקרב מבוגרים בני 55 ומעלה (67 אחוזים) מאשר בקרב בני 35 עד 54 (63 אחוזים) ו-18 עד 34 (58 אחוזים). עורכי הסקר קובעים כי "ישראל נהנית היום מאהדה בארה"ב החוצה מפלגות וקבוצות חברתיות הגדולות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיעור התמיכה - כמעט בשיא. האמריקנים בעדכם
צילום: index open
מומלצים