שתף קטע נבחר

הודעה לאברכים: ייתכן שתאלצו להחזיר המלגה

בהודעה שפרסם לאחרונה האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך, מבקשים ראשי האגף להבהיר כי תשלומי המלגות שבוצעו בחודשי ינואר ופברואר השנה מהווים מקדמות בלבד ושייתכן שהאברכים יצטרכו להחזיר את הכספים

האם בממשלה מבינים ש"חוק האברכים " אינו שוויוני ולא יעמוד במבחן בג"ץ? לאחרונה שלח משרד החינוך מכתב לראשי הישיבות, בו נכתב: "נבקשכם להביא לידיעת מקבלי המלגות כי הוגשה על-ידי מספר ארגונים עתירה לבג"ץ כנגד תשלום מלגות הלימודים, דבר שעלול להביא להפסקת תשלומי המלגה ואף לדרישה להחזר המקדמות".

 

 

העתירה לבג"ץ הוגשה לפני כחודשיים על ידי התאחדות הסטודנטים הארצית, יחד עם ארגונים נוספים בינם חדו"ש והמרכז לפלורליזם יהודי. בעתירה ביקשו הארגונים למנוע את המשך תשלום הקצבה, אותה פסל בג"ץ לפני חצי שנה. בחודש דצמבר קבעו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושריו בהחלטת ממשלה כי הקצבה תשולם גם בחמש השנים הבאות.

 

עם זאת נראה כי גם בממשלה מבינים שייתכן שהחוק ייפסל על ידי בג"ץ. בהודעה שפרסם לאחרונה האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך, מבקשים ראשי האגף להבהיר כי תשלומי המלגות שבוצעו בחודשי ינואר ופברואר השנה מהווים מקדמות בלבד.

 

במקביל, המדינה הודיעה היום לבג"ץ כי היא מבקשת לדחות את הדיון בנושא ב-30 ימים, דבר שעורר את חמתם של העותרים. עו"ד גלעד ברנע, המייצג את הארגונים בעתירה, מסר: "טוב עשתה המדינה שהודיעה לציבור מבקשי התשלום שהם עשויים להחזיר אותו לקופת המדינה, במקרה בו העתירה תתקבל. לגבי הארכה, מסתבר שהמדינה מנסה שוב לקבוע עובדות באמצעות עיכוב הטיפול בעתירה כפי שעשתה במשך 10 שנים כאשר העתירה הקודמת התנהלה בבית המשפט העליון".

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר בתגובה: "נראה שראשי הישיבות ומנהלי המוסדות כבר מבינים בעצמם

 כי בית המשפט עומד לקטוע את המחדל ההיסטורי וקוראים לתלמידיהם להיערך בהתאם. הממשלה נכשלה כישלון חרוץ במבחן האתי והחוקי ובכוונתנו לוודא שהקומבינה שנעשתה על חשבונו של הציבור תיפסק אחת ולתמיד".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "בקשות הדחייה מלמדות על רצונה של הממשלה להימנע מליישם את עקרון השוויון. במקום זאת היא מפזרת ספינים משפטיים ותקשורתיים שיאפשרו להמשיך במימון הפסול. יש לקוות שלא ירחק היום בו עקרונות הייסוד של דמוקרטיה וממשל תקין ייושמו גם בשדה המוקשים של יחסי דת ומדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת סטודנטים נגד חוק האברכים
צילום: דנה קופל
מומלצים