שתף קטע נבחר

עימות ומעצרים בהפגנה בחיפה: "הרווחה קורסת"

מול כנס שבו ינאם שר האוצר התכנסו כמה מאות, בהם עובדים סוציאליים שמוחים על תנאי העסקתם. "ביבי הביתה, הדלק עלינו", הם קראו, וגם שרפו בובה וניסו להתפרץ לאולם. חמישה נעצרו

מחיר הדלק זינק לשיא של כל הזמנים עקב הטלטלה בלוב, אבל שר האוצר יובל שטייניץ ממשיך להיות מטרה למפגינים שדורשים צדק חברתי. כ-400 איש הפגינו הערב (יום ג') מול מרכז הקונגרסים בחיפה, שם נערך הכנס השנתי של לשכת המסחר והתעשייה של חיפה והצפון, בו שטייניץ אמור לנאום. די במהרה, הם הבהירו שזו לא עוד הפגנה שקטה.

 

ההתכנסות מטעם שורת ארגונים חברתיים ותנועת נוער החלה מעבר לכביש, על פי ההסכמה עם המשטרה, אך בהמשך המפגינים נכנסו לרחבת האולם, למרגלות השטיח האדום. שוטרים התעמתו עם מפגינים, וחמישה מהם נעצרו. אחרים הציתו בובה וצעקו "שטייניץ, בוא לפה".

 

מפקד משטרת חיפה, ניצב משנה משה כהן, אמר כי המעצרים בוצעו לאחר שהמפגינים הפרו את תנאי ההפגנה, חצו את הכביש ועברו לרחבת האולם. לאחר מכן, לדבריו, הם ניסו להגיע למדרגות המובילות לכיוון האולם עצמו. "הם ייחקרו וייפתחו נגדם תיקים פליליים", הוא אמר. נציגת ארגון השמאל הלאומי, שאחד מאנשיהם נעצר בהפגנה, אמרה כי הם לא השתתפו בהתפרעות ואינם מבינים למה הפעיל נעצר.

 

בין המפגינים גם עשרות עובדים סוציאליים המוחים על תנאי העסקתם. ביום ראשון הם אמורים לפתוח בשביתה. בין השלטים שהונפו: "הרווחה קורסת, המדינה נהרסת", "לחם ותרופות הם לא מוצרי מותרות", "ביבי הביתה, הדלק עלינו". כן קראו המפגינים לנתניהו ולשטייניץ: "מובארק מחכה לכם". חלק מהמפגינים ניסו להתעמת עם הבאים לכנס, שבו משתתף גם ראש העיר ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, ואף צעקו לעברם: "תסתכלו לנו בעיניים, גם אתם פעם תהיו עניים".


"תסתכלו לנו בעיניים, גם אתם תהיו עניים" (צילום: מוחמד שינאווי)

 

הסיבות להפגנה רבות, אומרים המארגנים - המדיניות הכלכלית של הממשלה, העלאת המיסים, מחירי הדלק ועוד. אורי מתוקי מתנועת דרור ישראל, ציין כי ההפגנות בשבועות האחרונים מעוררות תגובות בקרב הציבור ורבים מזדהים עם המסרים "נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה, המורידה מיסים לעשירים ומזיקה לעניים", כדבריו.

 

"שזוג צעיר יוכל להגיע לדירה"

משה בר מבת ים, נכה בכסא גלגלים, השתתף בכל ההפגנות האחרונות נגד עליית המחירים. ההפגנות יימשכו, הוא אומר, כל עוד לא תהיה ירידה משמעותית במסים ובמחירים. "הדלק הוא מרכיב שגורם לאנשים לצאת החוצה, אבל הוא לא המרכיב הבעייתי היחידי.


 

לעובדים הסוציאליים נמאס (צילום: מוחמד שינאווי)

 

"צריך שזוג צעיר יוכל להגיע לדירה בארץ ולא יצטרך לחפש בארצות אחרות", הסביר בר, "צריך שלאנשים תהיה עבודה שהם יוכלו להתפרנס ממנה. אני נכה והקצבאות שלנו לא הועלו באגורה כבר שנים. החלטתי להגיע כדי להשמיע את קולי מול שר האוצר ומול ראש עיריית ניו יורק, ג'וליאני. אנחנו לומדים הרבה דברים מהאמריקאים אבל לאו דווקא את הדברים הטובים".

 

בר הוסיף כי ההפגנה בחיפה חריגה בעוצמתה בשל האיחוד בין מספר ארגונים והצטרפות העובדים הסוציאליים, ולכן גם התלהטו הרוחות והיו עימותים מול המשטרה. "העם בדרך כלל ישנוני".

 

אחד מבאי הכנס, אריה סער, בעליה של חברת ייעוץ כלכלי לחברות מול הרשויות המקומיות,

 אמר כי הוא מבין בהחלט את המפגינים. "אני חושב שעליית המחירים האחרונה מוגזמת. יש שאיבה של הכסף מהאנשים הפרטיים, מקבוצות מצומצמות של גופים וארגונים גדולים.

 

עם זאת, סער ציין שהכתובת אינה באי הכנס. "זה כנס של אנשי עסקים שכולם עובדים קשה מאוד, יותר משישים שעות בשבוע, זה לא אנשים שמפסיקים לעבוד בשעה ארבע ויש להם חיים אחרים. הגענו לאן שהגענו בעבודת כפיים, העזה וסיכונים ואנחנו אלה שמייצרים את מקומות העבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בדרך כלל העם ישנוני"
צילום: מוחמד שינאווי
רם יששכר בהפגנה. "הדלק זה רק מרכיב אחד"
צילום: אחיה ראב"ד
ביבי ושטייניץ במוקד המחאה
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים