שתף קטע נבחר

בן 11 מסילוואן: "מסתערבים קשרו אותי והיכו"

ביום שני נעצר מ' בחשד ליידוי אבנים. לאחר שלא חש בטוב, הילד שוחרר ולדברי הוריו בהמשך גם הקיא דם. בבית החולים התברר שהוא סובל משבר בארובת העין. "קשרו והיכו אותי בראש", סיפר ל-ynet. המשטרה: "הקטין נתפס על חם בעת שיידה אבנים"

בשעות הצהריים של יום שני האחרון בסילוואן במזרח ירושלים, עצרה המשטרה את מ', תושב השכונה בן 11, בחשד לזריקת אבנים. מ' שנחקר בעבר חמש פעמים וגם שני אחיו נעצרו, הובא לתשאול בתחנה ונחקר בנוכחותו של אביו, הנחשב לאחד מראשי מחאת תושבי סילוואן הערבים ומשמש אימאם במסגד.

 

  • הצטרפו לעמוד של ynet בפייסבוק

 

במהלך התשאול מ' לא חש בטוב, התשאול הופסק והוא שוחרר לביתו. בשעות הערב, מצב הילד הידרדר והוא חש ברע ואף הקיא דם. הוריו לקחו אותו למרפאה בסילוואן ולאחר מכן פונה לבית החולים הדסה עין כרם, שם אושפז עד אתמול בצהריים.


מ' והוריו. "נתנו לי מכות בבטן ובראש" (צילום: עומרי אפרים) 

 

בבדיקות בבית החולים התברר שמ' סובל משבר בארובת העין ובטופס השחרור נכתב: "הופנה לאחר טראומה, נחבל בראשו, בפניו ובבטנו, עבר CT ראש".

 

ביציאתו מבית החולים מלווה בהוריו, שוחח מ' עם ynet וסיפר כי פציעתו בארובת העין נגרמה משום שהוכה על-ידי מסתערבים. לטענת הילד, לאחר שנתפס וידיו נקשרו באזיקוני פלסטיק, המסתערבים היכו אותו. "אחרי הלימודים הלכתי לחבר מהכיתה", סיפר מ' על השתלשלות האירועים, "אז תפסו אותי חמישה מסתערבים, זיהיתי אותם כי היה להם גז פלפל, אחרי שקשרו אותי נתנו לי מכות בבטן ובראש. הם העבירו אותי לשוטרים ואני לא הרגשתי טוב והקאתי דם".

 

הוא הוסיף: "כשהכו אותי פחדתי כי נשארתי לבד וכל הילדים ברחו. התחלתי לבכות ואמרתי למסתערבים: 'אני ילד קטן ולא עשיתי כלום, תעזבו אותי'".

 

מ', שכבר הספיק להתאושש מאז האירועים, נשמע בשיחה רגוע יותר: "עדיין כואבת לי העין, אבל הפסקתי לפחד כי אבא שלי איתי".

 

במהלך השיחה התערב אביו של הילד שנגדו קיים צו הרחקה מהשכונה, והביע זעם רב על המשטרה. "אני מפחד כי אני מרגיש היום שאני לא יכול להגן עליו מהמשטרה", אמר האב, "אותי עצרו בעבר אבל זה לא סיבה להרביץ לילד שלי".


"אני מפחד לשלוח אותו לחנות" (צילום: עומרי אפרים)

 

לדבריו, "אני מפחד לשלוח אותו לחנות, שלא יעצרו אותו שוטרים. באותו יום הוא לא זרק אבנים. לשוטרים שהרביצו לו אין שכל ואין מעצורים. אומרים שישראל דמוקרטית, אבל החוק והדמוקרטיה לא מגנים עלינו". אמו של מ', הוסיפה: "יש לי סיוטים בלילה שהמשטרה דופקת על הדלת שלנו ולוקחת את הילדים".

 

"המשטרה נוקטת יד קשה כלפי ילדים" 

כעת בכוונת זוג ההורים להגיש תלונה במחלקה לחקירת שוטרים. בשיחה עם ynet אמרה עו"ד נאסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח כי "משטרת ירושלים מוכרחה לפתוח בחקירת האירוע ולא לתת לאשמים בפציעתו של הילד להתחמק

מהעמדה לדין ומעונש".

 

היא סיפרה כי בשנה החולפת הגיעו לאגודה לזכויות האזרח מספר לא מבוטל של תלונות מילדים ונוער משכונת סילוואן על אלימות פיזית ואיומים מצד כוחות הביטחון. "מהבדיקות שערכנו עולה כי למרות התלונות עד היום לא הועמד איש לדין וחקירות מח"ש נסגרו ללא תוצאה. אלימות משטרתית כנגד ילדים היא דבר שחייבים לעצור, אנחנו דורשים שהשר לביטחון פנים והמפכ"ל יתערבו בהקדם".

 

מנגד, על-פי הנתונים של ארגוני זכויות אדם, בין נובמבר 2009 לאוקטובר 2010, נפתחו במחוז ירושלים 1,267 תיקים פליליים נגד קטינים פלסטינים שהואשמו ביידוי אבנים. לטענת אותם ארגונים, "בשנה האחרונה נוקטת המשטרה ביד קשה נגד ילדים ובני נוער בסילוואן, כאשר היא עוצרת ולוקחת אותם לחקירה בניגוד לחוק הנוער. בסילוואן החריג הפך לכלל וטקטיקות של מעצר ילדים בלילות והפחדתם הפכו לשגרה".

 

ממשטרת ירושלים נמסרה תגובה, אך היא לא כללה התייחסות לטענת הילד, לפיה הוכה על-ידי מסתערבים. "הקטין נתפס על חם בעת שיידה אבנים, הוא הובא לתשאול שנערך בנוכחות אביו. במהלך התשאול הוא לא חש בטוב ולכן שוחרר לטיפול רפואי". עוד נמסר כי המשטרה פועלת על-פי חוק ודין בכל הקשור למעצר קטינים וחקירתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מ'. "הפסקתי לפחד"
צילום :עומרי אפרים
מומלצים