שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הממונה על השכר באוצר נפטר; איבריו הצילו 3

  במשך שבועיים שכב שלום גרניט, לשעבר הממונה על השכר באוצר, כשהוא מחוסר הכרה. כשאפסו הסיכויים שיתעורר החליטה משפחתו למלא את בקשתו ולתרום איבריו. "אני בטוח שהוא היה שמח לדעת שבמותו הוא הציל אחרים", אומר בנו

  כשמתאמת ההשתלות של בית החולים "מאיר" בכפר סבא ניגשה אל בני משפחתו של שלום גרניט, לשעבר הממונה על השכר באוצר, ואמרה להם שהגיע הזמן להחליט האם לתרום את איבריו לא היה לאף אחד ספק. "אבא היה אדם של נתינה", אומר ל-ynet בנו, ארז. "כל חייו הוא נתן והיה לנו ברור שאם הוא יכול לתת גם במותו זה מה שהוא הכי רוצה".

   

   

  אבריו של גרניט ז"ל הצילו שלושה חולים. כליותיו הושתלו בגבר בשנות ה-60 לחייו, ריאותיו בגבר בין 48 והכבד באישה בת 62.

   

  "לאבא תמיד הייתה כוונה לתרום איברים"

  כבר לפני כשבועיים לקה גרניט בן ה-64 בדום לב בזמן ששהה בביתו. הוא הובהל לבית החולים "מאיר" בכפר סבא ובמשך שבועיים היה מחוסר הכרה. לפני מספר ימים פנתה מתאמת ההשתלות של בית החולים לבני המשפחה, לאחר שהוגדר מצבו של גרניט כ"מוות מוחי", והציעה להם לתרום את איבריו.

   

  "לאבא תמיד הייתה כוונה לתרום איברים", מספר בנו, ארז. "הוא היה חתום על כרטיס אדי וגם אמר לנו את זה מספר פעמים במהלך חייו. הוא הדגיש שבמידה וזה יתאפשר הוא מעוניין שאיבריו יצילו אחרים, ולכן הייתה בין כל בני המשפחה הסכמה גורפת בעניין. אבא היה איש של נתינה, והוא נתן בחייו ובמותו. אני בטוח שהוא מאוד שמח לדעת, במידה והוא יודע, שבמותו הוא הציל חיים של אחרים, ולדעתי זה כל העניין".

   

  לדבריו של ארז הוא לא מעוניין לפגוש את האנשים שקיבלו את איבריו של אביו. "זה יהיה לי קשה לעשות דבר כזה", הוא מסביר.

  "שמעתי מי קיבלו את האיברים והבנתי שהכל עבר בסדר, וזה משמח אותי. אני לא צריך יותר מזה". 

   

  "מאוד חשוב להצהיר על כוונות ולחתום על כרטיס אדי, מאחר ולמשפחה הרבה יותר קל לקבל החלטה ולקיים את הבקשה הכל כך אמיתית להציל חיים", מוסיפה דבורה שרר, דוברת המרכז הלאומי להשתלות.  

   

  שתי הכליות הושתלו בחולה אחד

  כאמור, איבריו של גרניט הצילו שלושה. בניתוח ראשון מסוגו בבית חולים "רמב"ם" הושתלו שתי כליותיו בגבר בשנות ה-60 לחייו. זו הפעם הראשונה שבבית החולים משתילים שתי כליות מאותו תורם אצל חולה אחד - הליך שנחשב נדיר ונועד להגדיל את סיכויי תפקוד הכליות. את ההשתלה ביצעו צוותים של מחלקת כירוגיה כלי דם ומחלקת נפרולוגיה, יחד עם צוותי הרדמה וסיעוד מוגברים. בראשות הצוותים עמדו מנהל המחלקה לכירוגית כלי דם, פרופ' אהרון הופמן, ומנהל היחידה המקצועית למעקב אחרי מושתלים ד"ר ראווי רמדאן.

   

  ריאותיו של גרניט הושתלו בבית החולים "בלינסון" בגבר בן 48 והכבד בבית החולים "איכילוב" באישה בת 62. 


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום גרניט ז"ל. אמר למשפחתו כי הוא רוצה לתרום
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים