שתף קטע נבחר

חברת החשמל מזהירה משיבושים בסופ"ש

חברת EMG לא תחדש כנראה בסופ"ש את אספקת הגז המצרי, על רקע שמועות על קרב בין מאבטחי המתקנים למחבלים; במקביל, חברת החשמל מזהירה מהפסקות יזומות כיוון שגם ספק הגז הישראלי, ים תטיס, מתכנן עבודות תחזוקה

ספקית הגז המצרית, חברת EMG, לא תחדש ככל הנראה את אספקת הגז ממצרים בסופ"ש הקרוב. מבדיקת "כלכליסט" עולה שהחברה עשויה להוציא מכתב ללקוחותיה בו היא מסבירה כי סיימה את כל הבדיקות המקדמיות, אולם אילוצים שאינם טכניים מונעים ממנה את הזרמת הגז. הגז ממצרים הפסיק להגיע לישראל ב-5 בפברואר, אז אירע פיגוע חבלני במערכת ההולכה שמזרימה גז מצפון סיני. החברה הודיעה מספר פעמים על חזרתו אבל כאמור הגז לא מגיע.

 

 

במהלך היום נפוצו דיווחים לפיהם קרב יריות בין אנשי האבטחה של מתקני הגז המצרי לבין מחבלים הבריח את אנשי האבטחה, מה שמנע ומונע את הזרמת הגז לישראל. עד לרגע זה לא נתקבל אישור רשמי לשמועה.

 

בתוך כך, חברת החשמל הודיעה שהיא חוששת מהפסקות חשמל יזומות כיוון שספק הגז הישראלי, ים תטיס, מתכנן בסוף שבוע הקרוב לבצע עבודות תחזוקה. עד היום גיבו הספק הישראלי והמצרי אחד את השני, אולם בהיעדר גז מצרי או ישראלי לא תוכל חברת החשמל להפעיל את כל תחנות הכוח שברשותה.

 

חברת נובל אנרג'י, השותפה יחד עם קבוצת דלק במאגר ים תטיס, הודיעה שעליה להפסיק את אספקת הגז על מנת לשדרג את מערכותיה, בכדי להכניס להפעלה מדחס נוסף, אשר יבטיח לחץ וספיקת גז טבעי כמענה לביקושים.

 

יודגש, כי זו הפעם הרביעית בחודש האחרון שחברת נובל מבקשת זאת, אולם עד כה חברת החשמל דחתה בקשותיה, לאור העובדה כי אספקת הגז ממצרים הופסקה. כעת, חברת החשמל אינה יכולה עוד לדחות את בקשותיה של נובל שכן שדרוג זה של המערכות נדרש על מנת להמשיך ולספק ביקושים לטווח הארוך ובמיוחד לקראת הקיץ הקרב. דחיית בקשתה של נובל לבצע את העבודה - משמעותה סיכון העמידה בביקושים לחשמל במהלך הקיץ.

 

לסקר לארדן: אשר שימוש בדלקים חלופיים

בעקבות כך, פנה הבוקר מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, אל השר ארדן בבקשה לאפשר לחברה להשתמש בדלקים חלופיים ולהפעיל חלק מתחנותיה בסולר ומזוט.

 

לסקר מציין במכתבו, כי היכולת הזמינה של חברת החשמל עומדת על 5,800 מגה וואט והצפי לביקושים עומד על 7,100 מגה וואט. יודגש, כי חברת החשמל אינה יכולה לעשות זאת ללא אישור מיוחד של המשרד להגנת הסביבה. עד לדקות אלה לא התקבלה תשובתו של המשרד.

 

בסוף דצמבר 2010 הוחלו על חברת החשמל, ע"י השר להגנת הסביבה, הוראות אישיות למניעת מפגעים מתחנות הכוח, האוסרות על החברה להפעיל יחידות ייצור המופעלות דרך קבע בגז טבעי - בדלק נוזלי, אלא אם ניתן לחברה אישור מיוחד מן המשרד להגנת הסביבה.

 

עם הפסקת אספקת הגז ממצרים פנתה חברת החשמל, כנדרש עפ"י ההוראות, לקבלת אישור להפעלת יחידות הייצור בדלק נוזלי כמענה למחסור, ואולם למעלה משבועיים המשרד להגנת הסביבה לא נענה לבקשות חברת החשמל להשתמש בדלק נוזלי.

 

עמוס לסקר מסר היום: "חברת החשמל תנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי לספק את הביקושים לחשמל, אולם לא נוכל לעשות זאת ללא ההיתר ממשרד לאיכות הסביבה להתשמש במזוט".

 

מקבוצת מרחב, שבאמצעותה ובאמצעות אמפל מחזיק יוסי מימן כ-21% מ-EMG, נמסר בתגובה ש"ככל הנראה הזרמת הגז לא תחודש בסוף השבוע. בעלי המניות ב-EMG פנו לממשלותיהם בארצות הברית, תאילנד ואירופה על מנת שיאיצו בממשלת מצרים להורות על זירוז חידוש ההזרמה".

 

"מנובל אנרג'י נמסר: "ההפסקה הזמנית של אספקת הגז בסוף השבוע הקרוב נעשית בתיאום מלא עם חברת החשמל ועם הרשויות. ההפסקה מתבקשת בשל עבודות שדרוג של הרשת, הנדרשת על מנת לשמור על אספקה אמינה ורציפה של גז והיא נעשית דווקא בסוף השבוע בשל הביקוש הנמוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(אילוסטרציה)
צילום: נועם ארנון
מומלצים