שתף קטע נבחר

אבו מאזן: הגיע הזמן שנהיה מדינה חברה באו"ם

במסיבת עיתונאים לצד עמיתו הצ'יליאני הבהיר הנשיא הפלסטיני כי הוא מתנגד להסדר ביניים וכי הגיע הזמן להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967. פיניירה: לפלסטינים צריכה להיות מדינה משלהם וחופש תנועה

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן שב והדגיש בצהריים (שבת) את התנגדותו ליוזמה לפתוח במשא ומתן על הסדר ביניים. במסיבת עיתונאים עם נשיא צ'ילה, סבסטיאן פיניירה, הוא אמר כי לא קיבל שום בקשה בנושא והבהיר כי הוא דוחה את הרעיון על הסף.

 

 

"אנחנו לא שמענו עד עכשיו מה היא התוכנית שיציע נתניהו בנאומו בוועידת 'אייפאק', אך אנו יודעים שתוכנית כזאת כבר הוגשה בעבר להקמת מדינה בגבולות זמניים, ואנו לא נקבל זאת שוב", אמר אבו מאזן. הוא הוסיף כי הגיע הזמן להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, שתצטרף לאו"ם בספטמבר.


אבו מאזן ופיניירה במסיבת העיתונאים ברמאללה (צילום: AP)

 

כבר ביום חמישי הביע אבו מאזן התנגדות ליוזמה לפתוח במשא ומתן על הסדר ביניים. בעקבות זאת, אמרו בלשכת ראש הממשלה כי נתניהו כנראה יזנח את הרעיון שעסיק אותו בתקופה האחרונה.

 

הנשיא הפלסטיני הוסיף כי יפציר בקוורטט למזרח התיכון (ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם) לנקוט ב"כל הצעדים הנחוצים כדי להפסיק את התוקפנות הישראלית ואת כיבוש אדמתנו". לדבריו, ישראל אשמה במבוי הסתום אליו נקלע תהליך השלום מאחר שישראל מנהלת מדיניות של הפקעה בשטחים הפלסטיניים ובירושלים המזרחית. הוא הוסיף וטען כי  ישראל

עושה זאת כתחליף לשלום, למרות הקונצנזוס הבינלאומי שההתנחלויות אינן לגיטימיות ואינן חוקיות.

 

בנוגע ל"מדינה שבדרך" ציין אבו מאזן כי הרשות הפלסטינית הקימה את כל המוסדות הדרושים למדינה הפלסטינית והנהגתה נחושה להמשיך לפעול למען אחדות לאומית ולסיים את הפיצול בין הגדה המערבית לרצועת עזה וכן ולקיים בחירות לנשיאות ולפרלמנט.

 

הנשיא הצ'יליאני, מצדו, אמר כי הגיע הזמן שלפלסטינים תהיה מדינה עצמאית משלהם. פיניירה, שהכיר בינואר במדינה פלסטינית עצמאית, הבהיר כי "לפלסטינים צריכה להיות מדינה ריבונית וחופש תנועה. יש לאפשר להם לחיות בשלום עם כל שכניהם באזור". הוא הוסיף כי החליט להכיר במדינה פלסטינית כדי להביע תמיכה בתהליך

השלום.

 

אבו מאזן בירך את פיניירה והודה לו על תמיכת ארצו בסוגייה הפלסטינית. "צ'ילה הכירה במדינה פלסטינית בהתבסס על החוק הבינלאומי, היא המדינה שבה נמצאת הקהילה הפלסטינית הגדולה ביותר, והיא המדינה הראשונה שהכירה במדינה פלסטינית ולכן יש לה תפקיד חשוב להשגת השלום", אמר הנשיא הפלסטיני והוסיף: "אנחנו בטוחים שתמשיכו את המאמצים שלכם לתמוך בדרישתנו לסיים את המצור שנכפה עלינו ברצועת עזה".

 

בנוסף, במהלך הביקור ברמאללה, העניק אבו מאזן לנשיא הצ'יליאני את מדליית 'כוכב פלסטין', שהיא אות הכבוד הגבוה ביותר שמעניקה הרשות הפלסטינית, לכבוד תמיכת ארצו בעם הפלסטיני וההכרתה במדינה פלסטינית עצמאית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן ופיניירה ברמאללה
צילום: AP
מומלצים