שתף קטע נבחר

קרוב למחצית מהציבור: הרבנים שחתמו - שוליים

אחרי הסערה הציבורית: סקר ynet-יסודות מגלה כי בעוד מרבית הציבור אינו מסכים עם מכתב התמיכה של הרבנים בקצב, כ-30% מקרב הציבור החרדי מסכים עימם

בציבור הדתי והחרדי מאמינים בחפותו של הנשיא לשעבר, משה קצב, מעבירות המין שבהן הורשע, יותר מאשר בציבור החילוני והמסורתי. כך עולה מסקר ynet ועמותת "יסודות", שנערך בעקבות מכתב התמיכה ששיגרו רבנים אל קצב, כפי שנחשף ב-ynet. המחקר נערך על ידי מכון "פאנלס" בקרב 501 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.

 

 

83% מכלל המשתתפים אמרו כי הם אינם מסכימים לטענת הרבנים לפיה משה קצב איננו אשם ונעשה לו עוול בבית המשפט, 9% דווקא מזדהים איתה, ולכל היתר אין דעה בנושא.

 

ניתוח התוצאות מלמד על התאמה בין ההגדרה הדתית - לבין התמיכה בנשיא לשעבר: מקרב החילונים שיעור המסכימים עם עמדת הרבנים עומד על 5%, אצל המסורתיים – 10%, ואילו בציבור הדתי – 16%, ובקרב החרדים – 29%.

 

לא צפוי פילוג

ומה באשר למעמדם של הרבנים החתומים על המכתב? 38% סבורים כי הוא יחלש – הן בציבור הדתי והן בחילוני, 18% צופים כי הוא יתחזק בעיניי הדתיים וייחלש בקרב החילונים, 5% חושבים שמעמד הרבנים יתחזק בקרב החילונים וייחלש בקרב הדתיים ,ולדעת 2% יתחזק מעמדם אצל שניהם. לעומת כל אלה, 37% סבורים כי לא צפוי כל שינוי ביחס הציבור לרבנים החותמים.

 

64% מקרב הדתיים סבורים שמעמד הרבנים לא ישתנה כלל בעקבות מכתב התמיכה במשה קצב, וגם בקרב החרדים זוהי התשובה השכיחה ביותר – 42%. לעומתם, 41% מהחילונים ו-40% מהמסורתיים צופים כי היחס לרבנים ישתנה לרעה בכל המגזרים.

 

גם היחס לציונות הדתית - הזרם אליו משתייכים חותמי המכתב - לא ישתנה בקרב מרבית הציבור. לשאלה בנושא, השיבו 46% מהנשאלים כי יחסם לציונות הדתית לא השתנה, משום שרבנים אלה הם "רק שוליים", 30% הצהירו כי יחסם השתנה מעט (כי רבני המגזר חלוקים בדעתם על קצב), ואילו 9% הצהירו כי "להפך. הציבור הדתי התגלה כאמיץ ולוחם עבור הצדק". 15% הנותרים לא שמעו על מכתב הרבנים, או שהנושא לא מעניין אותם. התשובה השכיחה בכל אחת מהמגזרים הייתה שהיחס לדתיים לא השתנה.

 

בשאלה האם תמיכת הרבנים במשה קצב תגרום לפילוג בזרם הציוני דתי – השיבו 60% בשלילה ו-15% בחיוב. חלוקה זו משקפת את הלך הרוח בכל אחת מהקבוצות – חרדים, דתיים, מסורתיים וחילונים.

 

"דרוש חשבון נפש"

בהתייחסה לממצאים קובעת שושי בקר, המנהלת החינוכית של "יסודות" (המרכז לליבון ענייני תורה ומדינה), כי "הסקר מלמד שרוב מוחץ בציבור לא השתכנע שנפלה טעות בפסק דינו של קצב, אולם הוא גם חושף את הניכור ההולך וגדל של הציבור הדתי והחרדי למערכת המשפט.

 

"אמנם רק כשישית מן הדתיים שנשאלו סברו כי קצב זכאי, אך כשליש לא היה בטוח כי הוא אשם - תמונה

קשה המחייבת חשבון נפש גם מצד מערכת המשפט, וגם מצד הציבור הדתי והחרדי".

 

בקר סבורה כי מסקנת הסקר היא שעל הרבנים התומכים בקצב להציג טיעונים משפטים רציניים לחפותו, או לחזור בהם מדבריהם, אחרת הם תורמים להגדלת הקיטוב ולשבירת החישוקים היהודיים-דמוקרטיים המחזיקים את החברה הישראלית.

 

"אנחנו כארגון חינוכי, לומדים מהסקר שמלאכתנו חיונית ביותר בימים אלה", היא אומרת. "על כולנו לתת כלים ומקורות יהודיים וכלליים בידי כל מחנכי ישראל, כדי שימשיכו לטעת ביטחון במוסדות המדינה ובערכים החיוניים להמשך קיומה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לכל תמיכה יש מחיר. משה קצב
צילום: עופר עמרם
שושי בקר
באדיבות "יסודות"
מומלצים