שתף קטע נבחר

"היום המאושר ביותר בשבוע"

"אחד הדברים שנחרתו בי מימי ילדותי הוא מה שאבי ז"ל נהג לומר לי: 'תמיד תסתכלי למטה, אל אלו שאין להם מה שיש לך. רק כך תדעי עד כמה את עשירה (לא בכסף) ותחשבי במה את יכולה לעזור'." אורה ויטנברג כותבת בגוף ראשון על ההתנדבות שלה בגן לילדים חירשים

"שמי אורה, בת 65, ילידת תל-אביב, אם לשלושה וסבתא לשבעה (כן ירבו). עבדתי בהוראה 32 שנים ומאז פרישתי, לפני 8 שנים, אני מתנדבת בגן מיחא ברמת אביב, גן המיועד לילדים חירשים ולקויי שמיעה.

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

 

אחד הדברים שנחרתו בי מימי ילדותי הוא מה שאבי ז"ל נהג לומר לעיתים קרובות: 'תמיד תסתכלי למטה, אל אלו שאין להם מה שיש לך. רק כך תדעי עד כמה את עשירה (לא בכסף) ותחשבי במה את יכולה לעזור'.

 

ואכן, במבט לאחור, מתמיד הייתי לוחמת צדק, מה שלא בהכרח גרם נחת רוח לסביבה הקרובה.

 

שנותיי הרבות כחברה בתנועת הצופים (מכתה ד' עד י"ב), חיזקו בי את ההכרה של עזרה לזולת ותרומה לקהילה. בעיקר לחלשים, לחסרי ההזדמנויות והיכולת ולמקופחים.

 


אורה וילדי הגן: "אני נפעמת מהתהליך שעוברים הילדים מראשית השנה ועד סופה" 

 

מיד עם פרישתי, חיפשתי תחום התנדבות שיהיה קשור ולא קשור לעבודתי בחינוך. לא רציתי ללמד, לא רציתי לנסות לחנך. מכך כבר שבעתי. מאידך רציתי מאד לעבוד עם ילדים. בעקבות מנהלת ביה"ס שלי לשעבר, הגעתי למרכז מיחא ת"א, ומאז אני כאן.

 

אני מתנדבת באחד הגנים של מיחא ת"א, יום בשבוע, למשך 4-5 שעות. אני עוזרת לגננת ולסייעות בארגון הגן, בהכנת חומרים, יושבת וקוראת סיפור לילדים או משחקת אתם בגן ובחצר.

 

מדי שנה אני נפעמת מחדש מהתהליך שעוברים הילדים מראשית השנה ועד סופה. מדובר בילדים קטנים, בני שנתיים-שלוש, חלקם עם מכשירי שמיעה וחלקם עם שתלים. מרביתם מגיעים לגן, בתחילת שנה"ל, ללא שפה או עם מעט מאד מילים. בסוף השנה, רובם מדברים, נכון וברור. זאת בנוסף למיומנויות של סדר וניקיון, התנהגות, תכנים וכישורים חברתיים אותם הם רוכשים בגן.

 

ההתנדבות במיחא ת"א חשפה בפני קבוצה של אנשים שלא הכרתי. החל מהילדים החמודים, כל אחד בדרכו, דרך המשפחות הצעירות ודרכי התמודדותן השונות והמגוונות עם המצב ועד לגננות ולסייעות העושות מלאכת קודש.

 

יום ההתנדבות שלי במיחא ת"א הוא היום המאושר ביותר בשבוע ואני מחכה לו בקוצר רוח.

 

במקרה שלי, ניתן בפרוש לומר שאני מקבלת יותר, הרבה יותר, ממה שאני נותנת. וזו הרי תמצית ההתנדבות".

 

מיח"א הינה עמותה שהוקמה בשנת 1953, על ידי ד"ר עזרא קורין ז"ל, רופא אף, אוזן גרון. בישראל נמצאים כ-1000 ילדים בגילאי 0-6, שסובלים מחירשות או מלקות שמיעה כבדה, ולומדים בגני מיח"א או משולבים בגני שילוב.

 

כיום ילדים הנולדים עם לקות שמיעה יכולים להיעזר בפתרונות טכנולוגים מעולים ויקרים כדוגמת ניתוח השתל, או מכשירי שמיעה מתקדמים שמסייעים רבות בשילוב הילדים בחברה השומעת לקראת גיל בית הספר.

 

שילוב הילדים דורש עבודה רבה על מיומנויות דיבור ושמיעה (דבר שהוא טבעי לגמרי אצל ילדים שומעים). פרט לצוות המקצועי של מרכזי מיח"א, שכולל קלינאיות תקשורת, גננות ומטפלות, ישנם כיום למעלה מ-1,000 מתנדבים בארגון.

  

5 לאפריל - יום מעשים טובים

20 שנה מהיום, כשתנסו להיזכר מה קרה ב-5 לאפריל 2011, יש סבירות מסוימת שזה יהיה סתם עוד יום דהוי בלוח השנה, כזה שלא הותיר אחריו שום חותם. לא חבל?!

 

עמותת "רוח טובה" יוזמת גם השנה את "יום מעשים טובים", ומאפשרת לכל אחד ואחת מכם להפוך את ה-5 לאפריל ליום של חסד ונתינה. לא רק אתם תוכלו להיזכר ביום הזה בחיוך, אלא גם האנשים שלמענם תעשו מעשה טוב.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מדהים לראות את התהליך שהילדים עוברים מתחילת השנה ועד סופה"
צילום: shutterstock
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים