שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP

  סודות מצרים נחשפים: הסקס וה"קשר הישראלי"

  המפגינים פרצו באקסטזה לקודש הקודשים של מערכת ביטחון הפנים, ולמקום שיש המכנים "גואנטנמו המצרי". צפו בצעירים חוגגים מציאת "אוצר של ממש": בין המסמכים הסודיים ביותר גם מידע מביך במיוחד על המופתי של מצרים, וניתוח רשמי של המצב יום לפני נפילת מובארק

  הסודות הכמוסים והאינטימיים ביותר של מנגנוני בטחון הפנים של מצרים מתחילים להיחשף. יממה לאחר שמפגינים פרצו למשרדים של מעוזי ביטחון הפנים במצרים - מבנה משרד הפנים, מנגנון "ביטחון המדינה", חדרי החקירות, תאי המעצר והמשרדים המפוארים - מתפרסמות היום (א') העדויות המצולמות והכתובות ממה שנחשב עד לא מכבר ל"קודש הקודשים" במצרים, ושאף יש המכנים אותו "גוואנטנמו המצרי".

   

  פרט להשתלטות אתמול על מבני משרד הפנים וביטחון המדינה ברובע נאסר בקהיר, אירעו השתלטויות דומות על מבנים מקבילים במחוזות אחרים של מצרים. כיצד נראתה ההשתלטות? סרטון ארוך למדי בן תשע דקות מעיד על אווירת האקסטזה וההתרגשות האותנטית שאחזה במפגינים בעת שפרצו אתמול למטה "בטחון המדינה" בקהיר.

   

   

  בסרטון נראים תאי מעצר, חדרים עמוסי מסמכים, וכן שקים ובהם מסמכים גרוסים. בין המסמכים בהם מעיינים המפגינים ניתן למנות את "תנועותיו של הנשיא חוסני מובארק ורעייתו סוזאן ב-2011".

  במסמכים מתועדים תנועותיו בפברואר ובכלל זה ב-10 בחודש, יום לפני הדחתו.

   

  עוד בוחנים המפגינים תיקים אישיים שונים. "זה אוצר של ממש", אמרו. הם נראים נכנסים למשרדים שכבר פרצו אליהם וזרעו בהם הרס ומחטטים בין הארונות והמסמכים. בחדרים נראית כמות גדולה מאוד של שרידי מסמכים גרוסים, עדות אולי לחשש הגדול ולהעלמה החפוזה של עדויות.

   

  אחד המפגינים מציג מסמך של היערכות המשטרה לקראת הבחירות הכלליות לפרלמנט בשנת 2005, והניסיון למנוע ממועמדי "האחים המוסלמים" הישגים בבחירות. צעיר אחר סוקר מסמך המתעד מעקב של משרד הפנים המצרי אחר דואר אלקטרוני של גורם כלשהו.

   

  הסרוויסים והג'קוזי

  אך זהו אינו הסיפור היחידי בתוך המבנה של משרד הפנים המצרי. חלק מהצעירים פשטו גם על לשכתו של מי ששלט עד לא מכבר ביד רמה בכוחות ביטחון הפנים של מצרים, שר הפנים המודח, חביב אל-עאדלי. הצעירים תיעדו בהתרגשות גדולה את לשכתו המפוארת בסטנדרטים מקומיים, את חדר השינה הצמוד אליה, הארונות והסרוויסים, והשיא בעיניהם – אמבטיה עם ג'קוזי, אופני כושר והליכון. הם חיטטו בין חפציו כלא מאמינים לפאר הרב: 

   

   

  בעוד צעירים רבים פושטים על המשרדים מבפנים, רבים התגודדו בחוץ, סרקו את הררי המסמכים והחליפו חוויות. אחד מהם הביט במה שנראה בעין כלוב מתכת וסיפר לנוכחים כיצד עונה בעזרתו, וכיצד תלו אותו חוקריו יום או יום וחצי בתנוחות שונות:

   

   

  במקביל, היו בין הצעירים גם מי שקלטו בעדשת מצלמתם מידע מביך. מקרה אחד למשל היה סרט פורנוגרפי שתיעד איש עסקים מצרי עם אשה. תיעוד אחר היה במסמכים - אחד מהם מתעד מעקב אחרי לא אחר מאשר המופתי של מצרים, ד"ר עלי גומעה. המסמך, המסווג "סודי ביותר" מפרט קשרים שקיים המופתי עם שורה של נשים בסתר. ללא ספק מידע פוגע מאין כמותו עבור המופתי.

   

  "ישראל ביקשה לגרום לערבים לאבד זהות"

  וזה לא הכל. מהמסמכים, שבקלות ניתן לכנותם "מצרים-ליקס", עולה כי יום לפני הדחתו של הנשיא מובארק, ב-10 בפברואר, סברו במשרד הפנים המצרי כי מי שעומד מאחורי המהומות הם ארה"ב, מדינות ה-G-8 וישראל.

   

  המסמך ה"סודי ביותר" נשלח לתת שר הפנים וראש מנגנון ביטחון המדינה, ועסק בניתוח מצב הכאוס במצרים. נקבע בו, בין היתר, כי "הסיבות להפגנות ה-25 בינואר נובעות מארה"ב, שהתערבה בנושא יחד עם מדינות האיחוד האירופי ובשיתוף המשטר הציוני -

   כדי לחדור לתוך האזור הערבי והאיסלאמי ולסיים את הסכסוך הערבי-ישראלי באופן שיתאים למגמות של היישות הציונית". עוד נכתב שהמהלך יועד "לגרום לעולם הערבי והאיסלאמי לאבד את זהותו ולחייב את העמים הערביים לנרמל את יחסיהם עם ישראל".

   

  כן נכתב במסמך המצרי הרשמי, לפני נפילת מובארק, ששמונה המדינות המתועשות וישראל "התבססו על תכנית לחדור לחברות הערביות והאסלאמיות מתוך מטרה לזעזע את המשטרים הערביים, להפיץ שחיתות ולהעלות את שיעורי האבטלה וחוסר הצדק בחלוקת העושר, וכדי להעלות את רמת האנאלפבתיות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התרגשות אותנטית בפשיטה
  בורחים עם המסמכים
  צילום: רויטרס
  יש גם נשק
  צילום: רויטרס
  המגירות כבר לא גנוזות
  צילום: רויטרס
  מומלצים