שתף קטע נבחר

בשרון: גילו מערת קבורה מהתקופה הרומית, ושדדו

הגנבים חפרו ליד טייבה, עד שהגיעו לפתח המערה. כשאנשי רשות העתיקות הגיעו למקום - הם מצאו רק שברי כלי חרס

מי רוקן מערת קבורה מתקופת הרומאים בטייבה? תושב העיר בן 57 עוכב לחקירה, לאחר שפקח של רשות העתיקות גילה בשטח השייך לו מערת קבורה שנבזזה. החשוד הכחיש.

 

מאז תקופת הרומאים היתה מערת הקבורה, מוסתרת בצלע ההר הצפוני של היישוב צור נתן. הקרקע שייכת לתושב טייבה, המגדל במקום עצי זית. מעל מערת הקבורה היה בור, ועד עכשיו סברו שמדובר בבאר ישנה.

 

אך מתברר כי הבור היה פתח עליון למערת קבורה עתיקה. על פי החשד, הגנבים חפרו במקום עד שהגיעו לפתח מערת הקבורה. הם המשיכו בחפירות והוציאו כמויות גדולות של עפר ואבנים, עד שחשפו את מערת הקבורה במלואה.

 

על מנת להעלים את כמויות העפר הגדולות שהוצאו מהמקום, הוא פוזר בשטח הסמוך לכניסה למערה. על העפר הונחו ענפי עצי זית, כדי להסתיר אותו.

 

שוד מערת הקבורה התגלה במקרה, במהלך סיור שגרתי של פקח רשות העתיקות במקום. הוא הבחין בערימות העפר ובפתח המערה שנחשף בעקבות החפירה. בבדיקה בתוך המערה התברר כי אכן מדובר במערת קבורה מהתקופה הרומית, שלא היתה מוכרת.

 

עוד התברר כי מי שחפר במקום גנב את כל הפריטים העתיקים שהיו בתוך המערה. בפנים הושארו רק מעט כלי חרס עתיקים ושבורים. במערה עצמה נמצאו כוכים המשמשים לקבורה.

 

בעקבות גילוי שוד הקבר נפתחה חקירה ביחידה המרכזית מג"ב מרכז

 ובעל הקרקע עוכב לחקירה. במג"ב אומרים כי כיוון שמערת הקבורה התגלתה רק לאחר שנשדדה, לא ברור מה שודדי הקברים הוציאו ממנה, אך על פי הסימנים נראה שהיא הכילה עתיקות.

 

ראש משרד החקירות במג"ב מרכז, פקד זיוון פריידין, אמר כי החשוד שעוכב לחקירה מכחיש כי ידע שיש במקום מערת קבורה עתיקה וכי הוא זה שחפר ושדד אותה. "בתום החקירה הוא שוחרר בתנאים מגבילים", אמר הקצין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמעט שלא נשאר דבר בקבר. ארכיון
צילום: צפריר אביוב
מומלצים