שתף קטע נבחר

אטיאס: סבסוד משכנתאות או משבר קואליציוני

שר השיכון והבינוי אמר כי "המדינה חייבת להשתתף במשכנתאות בפריפריה. כיום יש תקציב לסבסוד אבל הזוגות הצעירים בכלל לא משתמשים בו - כי הריבית שהמדינה לוקחת יותר גבוהה מהריבית הרגילה של השוק"

שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס מאיים: "אם לא יתנו לנו להחזיר סבסוד משכנתאות בפריפריה – נעשה משבר קואליציוני".

 

 

אטיאס, שדיבר בכנס כלכלי בתל אביב, ציין "אני לא מסכים עם הגישה שצריך רק לשווק דירות או רק לעשות רפורמה במניהל או רק משהו אחר, צריך גם וגם וגם".

 

שר השיכון הוסיף כי "המדינה חייבת להשתתף במשכנתאות. כיום יש תקציב לסבסוד אבל הזוגות הצעירים בכלל לא משתמשים בו - כי הריבית שהמדינה לוקחת יותר גבוהה מהריבית הרגילה של השוק".

 

אטיאס מציע להעניק לכל זוג שקונה דירה באיזורי עדיפות לאומית הלוואה של 140 אלף שקל בנוסף על ההלוואה הקיימת כיום, ולאפשר לו ליהנות ממנה רק כל עוד הוא מתגורר בפריפריה בפועל.

 

ירידה במחירי הדירות - רק ב-2011

במקביל, אטיאס דחה את ההבטחה להוריד את מחירי הדירות ל-2011, זאת לאחר שהבטיח שיורגש שינוי כבר בסוף 2010.

 

לדבריו, "בשנת 2010 עשינו מהלכים שהגדילו את המלאי. התוצאות לא ייראו תוך חודש, אלה דברים שלוקחים זמן ויתחילו להשפיע בחודשים הקרובים". אטיאס ציין כי ישנן 70 אלף יחידות דיור בבנייה ועלייה של 70% בהתחלות הבנייה, אולם לדבריו, "גם זה לא מספיק".

 

"יש עוד המון מה לעשות כדי להגדיל את מצאי הדירות", הדגיש אטיאס. "הרפורמה המבנית במינהל מקרקעי ישראל תשנה את כל צורת העבודה של המינהל ותועיל יותר מכל רפורמת רישום הקרקעות".

 

"לא לחכות לרפורמה"

לדבריו, "כל זה תקוע בגלל שורה קטנה בחוק שאומרת שעד שיהיה הסכם קיבוצי לא תהיה רפורמה, כך שהיא תלויה בהסכמת ההסתדרות שיש לנו איתה ויכוחים לא נעימים".

 

אטיאס הוסיף: "במקביל, אנחנו מקדמים כל דבר שאפשר לקדם שלא צריך לחכות בשבילו לרפורמה. צריך לבנות מסלול ירוק בוועדות משנה שיקומו בתוך הוועדות התכנוניות כדי לאפשר פרויקטים שלא יוצרים בעיות מיוחדות ושהם לא ייתקעו בסחבת הכללית.

 

"זה חלק מהרפורמה, אבל לא צריך לחכות לה ואנחנו מדברים על זה עם שר הפנים וראש הממשלה. לא צריך בשביל זה חקיקה: חקיקה בכנסת הזאת היא סחבת ובינתיים הזוגות הצעירים מחכים".

 

אטיאס מתח ביקורת על ההחלטה להפסיק לתכנן באיזור המרכז: "אני שמח שחזרנו לתכנן במרכז, וזה חלק ממערכת הגורמים שתגרום למחירים לרדת בקרוב. ההחלטה הפסיק לתכנן במרכז הייתה אסון. היזמים יותר חכמים מהממשלה והם אמרו לעצמם 'יופי, אז כל דירה שלי שווה יהלום'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים