שתף קטע נבחר

שופטת: המשטרה מכסה עצמה נגד גברים אלימים

בעקבות מקרי הרצח האחרונים, משטרת מחוז צפון מחריפה את הגישה נגד חשודים באלימות כלפי בנות זוגם. השופטת יונג-גפר: "יש הנחיה משטרתית לא לשחרר חשודים באלימות במשפחה. זה כיסוי למקרה של אלימות לאחר השחרור"

מקרי הרצח בתוך המשפחה בחודש האחרון מדאיגים את המשטרה, שבמקרים רבים סופגת ביקורת על אוזלת ידה בטיפול בתלונות מוקדמות נגד הרוצחים. עתה נראה כי במשטרת מחוז צפון החלו לגבש עמדה נוקשה יותר בבית המשפט נגד גברים אלימים, ולהתעקש על מעצרם.

 

 

אתמול (ג') נערך בבית משפט השלום בנצרת דיון בהארכת מעצר נוספת של גבר שאיים על אשתו, עמה הוא נמצא בהליכי גירושין.

בדיון דרשה המשטרה שלא לשחרר את החשוד, אך השופטת לילי יונג-גפר קבעה כי אין די ראיות כדי להמשיך להחזיקו במעצר. בדיון אמרה השופטת כי ישנה הנחיה גורפת של המשטרה לא לשחרר אף חשוד בעבירת אלימות במשפחה.

 

"ניתן להבין את חששה של המשטרה, במיוחד לאור מקרי הרצח של נשים שאירעו", אמרה השופטת, אך הבהירה כי "העמדה המוצגת על ידי המשטרה אינה בהכרח עמדה עניינית, אלא עמדה שנועדה אך ורק לספק למשטרה כיסוי במקרה של התפתחות אלימה לאחר השחרור".

 

החשוד נעצר ב-6 במרס, בחשד כי צילם את בת זוגו כשפגש בה עם אדם אחר בטבריה ואמר לה: "חכי-חכי, תראי מה יהיה בבית הדין הרבני". סנגורו, עורך הדין אילן מזרחי, טען בדיון בהארכת מעצרו כי לא מדובר באיום, וביקש לשחרר את מרשו.

 

"על המשטרה להפעיל שיקול דעת מקצועי"

השופטת הורתה לשחרר את הגבר למעצר בית אצל אחיו. היא ציינה בהחלטתה כי "החשוד נטול כל עבר פלילי, והחשדות המיוחסים לו אינם כוללים כל מעשה אלימות". היא הוסיפה כי קיימות סתירות בין העדים וכי בחקירת אחת העדות "הוכנסו לפיה דברים" על ידי החוקרים.

 

"בחלק מן המקרים נמצאה הצדקה להארכת המעצר", אמרה השופטת והוסיפה כי היו מקרים בהם "על פי כל אמת מידה, לא היתה הצדקה להמשך המעצר, וחרף זאת גילתה המשטרה עמדה נוקשה באופן מיוחד". לדבריה, "החוקרים מבהירים לבית המשפט שהם פועלים על פי הנחיה גורפת של פיקוד המשטרה לא להסכים לשחרורו של שום חשוד בעבירת אלימות במשפחה".

 

השופטת קבעה עוד כי "אין בכך כדי לפתור את המשטרה מלהפעיל שיקול דעת מקצועי וענייני בכל מקרה ומקרה, על מנת שלא ייעצרו ויישארו במעצר גברים שלגביהם אין הצדקה לכך".

 

בתום הדיון ביקש נציג המשטרה לעכב את השחרור, על מנת שניתן יהיה לערער על ההחלטה. עו"ד מזרחי טען בתגובה כי מדובר בניסיון של המשטרה להתחמק מאחריות. "הבקשה נועדה חד וחלק כדי להראות שהמשטרה עושה הכול כדי לא לשחרר את החשוד, כדי שתפוח האדמה הלוהט יהיה בידיו של בית המשפט", אמר.

 

בתחילת מרס נורתה למוות העובדת הסוציאלית מירי קליין על ידי בעלה משה, ביישוב הקהילתי מסד. הבעל, שאיים עליה בעבר, התאבד לאחר שרצח. קליין נשפט על האיומים, אך לא הורשע. באותו יום בקריית-אתא נרצחה מורה לחשבון בבית ספר יסודי על ידי בעלה. הוא התאבד בתלייה, לאחר שירה למוות באשתו, שהתלוננה נגדו במשטרה מספר פעמים. התיק נגדו נסגר בעבר על ידי הפרקליטות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מירי קליין. התלוננה נגד בעלה ונרצחה
צילום: חגי אהרון, רפרודוקציה
עו"ד מזרחי. "תפוח אדמה לוהט"
צילום: שלומי מזור, צלמים
מומלצים