שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אסד רוצה את מקום קדאפי במועצת זכויות האדם

  שבוע לאחר שלוב הושעתה מהגוף של האו"ם, הודיעה סוריה כי היא חושקת במושב שהתפנה בז'נבה. בינתיים, כוחות קדאפי הפציצו מתקני נפט הנמצאים בשליטת המורדים ובלונדון השתלטו פולשים על אחוזת ביתו של בנו סייף אל איסלאם

  תביעה לגיטימית או שיא החוצפה? בשבוע שעבר הושעתה לוב ממועצת זכויות האדם של האו"ם בשל הדיכוי הברוטלי של מתנגדי משטרו של מועמר קדאפי. כעת מתברר כי המושב של לוב בז'נבה, בו היא מחזיקה מאז מאי האחרון, נחשק במיוחד על ידי מדינה נוספת שלא ידועה בכיבוד זכויות אזרחיה - סוריה.

   

   

  ארגון U.N. Watch, ארגון זכויות אדם לא ממשלתי המפקח על פעולות האו"ם, מסר היום (יום ד') כי משטרו של בשאר אסד הכריז על מועמדותו לכסא שהתפנה במועצה בעקבות השעיית לוב. הילל נואר, מנהל הארגון, זעם על הצעת המועמדות הסורית.


  בקרוב סוריה? מועצת זכויות אדם של האו"ם בז'נבה (צילום ארכיון: AFP)

   

  "זו פשוט שערורייה. קדאפי הודח ממועצת האו"ם בנימוק שממשלה שמתאכזרת לבני עמה אינה שייכת לגוף שפועל למען זכויות אדם הנכבד ביותר בעולם", אמר נואר ותקף את משטרו של אסד בסוריה.

   

  "אסד במועצת זכויות האדם - פגיעה באו"ם"

  לפי מנהל ארגון זכויות האדם, "משטר אסד מנהל משטרת מדינה שמונעת מהעם הסורי את הזכות לחופש ביטוי וחופש התארגנות. זו משטרה שעוצרת עיתונאים ומענה מתנגדי משטר". נואר הוסיף כי "משטר אסד תומך בכמה מארגוני הטרור הכי אכזריים בעולם והתנקש במספר רב של עיתונאים ויריבים בלבנון. האו"ם וסוגיית זכויות האדם ייפגעו קשות אם המשטר הסורי של אסד יזכה במושב".

   

  U.N. Watch איננו הארגון היחיד שתוקף את משטרו של הנשיא הסורי. בחודש יולי האחרון, פרסם ארגון זכויות האדם Human Rights Watch דו"ח על המצב בדמשק, 10 שנים אחרי עלייתו של אסד לשלטון. בדו"ח שפורסם תחת הכותרת "עשור מבוזבז", מתח הארגון ביקורת קשה על נשיא סוריה וטען כי הוא לא עמד בהבטחותיו להרחבת החירויות לעמו. 


  מתפללים לניצחון. מורדים בראס לנוף (צילום: רויטרס)

   

  "אסד לא עמד בהבטחותיו להרחיב את החירויות הניתנות לעמו ולשפר את המוניטין של ממשלתו בכל הנוגע לטיפול בזכויות אדם. בין אם אסד רצה להיות רפורמטור אך נתקל בממסד ותיק ונוקשה, ובין אם הוא פשוט עוד מנהיג ערבי שאינו רוצה להאזין לביקורת - התוצאה עבור אזרחי סוריה נותרת אותה תוצאה: אין זכויות", כתבה נציגת הארגון שרה וויטסון בדו"ח.

   

  יום נוסף של קרבות: "400 אלף דולר ללוכד ראש המורדים"

  Human Rights Watch מתח ביקורת גם על הצנזורה בסוריה ועל התרחבותה גם לאתרי אינטרנט פופולריים כמו פייסבוק ויוטיוב. כמו כן, הדו"ח הדגיש את מצבם הקשה של בני המיעוט הכורדי בסוריה וטען כי הם אינם יכולים ללמוד את שפתם או לחגוג את חגיהם בבתי הספר.

   

  בינתיים, לוב ידעה יום נוסף של קרבות קשים, בהם נהרגו על פי הדיווחים לפחות 40 בני אדם - בהם גם קצינים בכירים בדרגות גנרל מצבאו של קדאפי. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי כוחותיו של השליט הלובי נכנסו לכיכר המרכזית של העיר א-זאוויה לאחר שהמורדים נסוגו מהעיר בה שלטו בימים האחרונים.


  בריכת שחייה ואולם קולנוע. פולשים באחוזת בנו של קדאפי בלונדון (צילום: AP)

   

  "ביצענו נסיגה מהעיר ונתנו להם להיכנס לכיכר", אמר אחר המורדים לרויטרס. "אולם, נשוב ונתקוף אותם ונכבוש את א-זאוויה בחזרה. עוד הערב נשוב לתקוף". היום גם דווח כי כוחותיו של קדאפי הפציצו כמה מתקני נפט בערים הנשלטות בידי המורדים.

   

  במטרה להפעיל לחץ על המורדים, הודיעה ממשלת לוב כי תעניק 400 אלף דולר למי שיצליח ללכוד את ראש ממשלת המורדים, שר המשפטים לשעבר מוסטפה עבד אל-ג'ליל. בהודעה שנמסרה בטלוויזיה הלובית נמסר כי גם כי אל-ג'ליל הוא "סוכן ומרגל" שכל מי שיודיע על מקום הימצאו יזכה בפרס מכובד.

   

  לונדון לא מחכה לבן של קדאפי

  בחזית אחרת בעולם, שקשורה קשר ישיר ללוב, השתלטה קבוצה של פולשים על אחוזתו של סייף אל איסלאם קדאפי, בנו של שליט לוב - בלונדון. על פי המשטרה המקומית, קבוצת "להפיל את הרודנים" פלשה בשעות הבוקר לאחוזה - בה ברית שחייה, חדר סאונה ואולם קולנוע - שהשווי שלה מוערך בכ-20 מיליון דולר.

   

  קבוצת הפולשים תלת בחזית האחוזה שלט גדול תחת הכותרת "החוצה מלוב, החוצה מלונדון" כשתמונתו של מועמר קדאפי מתנוססת מתחתית ועליה הסימן "אין כניסה". הפולשים סיפרו ל"איבנינג סטנדר" כי הם מתכוונים להישאר בביתו של קדאפי הבן ויישארו בו "עד שיוחזר לבעליו החוקיים - לעם הלובי". לטענתם, הם פלשו לאחוזה בלונדון משום שאינם סומכים על ממשלת בריטניה שתשתלט כהלכה על "ביתו של קדאפי המושחת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "מונע חופש ביטוי מבני עמו". בשאר אסד
  צילום: AFP
  דיכוי ברוטלי של מתנגדיו. קדאפי
  צילום: רויטרס
  השתלטו לו על הבית בלונדון. סייף אל איסלאם קדאפי
  צילום: AFP/ HO/LIBYAN TV
  מומלצים