שתף קטע נבחר

קלינטון תיפגש עם ראשי האופוזיציה של לוב

נשיא ארצות-הברית הודיע כי מזכירת המדינה תיפגש עם הנציגים הלובים בשבוע הבא. הוא שוב קרא לקדאפי להתפטר

ארצות-הברית מתקרבת למורדים בלוב: הנשיא ברק אובמה הודיע הערב (יום ו') כי מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, תיפגש עם גורמי אופוזיציה מלוב בשבוע הבא. במקביל, בפגישה שתתקיים ביום שלישי בפריז יוחלט אם להכריז על מצור אווירי על לוב.

 

אובמה אמר, בתדרוך עיתונאים בבית הלבן, כי גורמים אמריקנים ייצרו קשר קבוע עם גורמי אופוזיציה בלוב, כדי לסייע להם מול

 השליט מועמר קדאפי. קלינטון יוצאת בשבוע הבא לפגישות במצרים ובתוניסיה ותנצל את ההזדמנות כדי להיפגש עם גורמי אופוזיציה בלוב.

 

הנשיא האמריקני, שהודה כי הוא מודאג מהמצב בלוב, חזר על קביעתו ש"קדאפי חייב לעזוב". הוא הוסיף, כי זהו "אינטרס של ארצות-הברית ושל העם הלובי שקדאפי יעזוב".

 

לשם כך הבהיר אובמה שארצות הברית שוקלת, יחד עם נאט"ו, נקיטת צעדים נוספים נגד קדאפי. הוא לא פסל אופציות צבאיות. "אנחנו דנים בנאט"ו על אופציות שונות, עוקבים מקרוב אחר המתרחש ונוכל להגיב במהירות אם המצב ידרדר. האופציה הצבאית קיימת, כולל מצור אווירי דרך נאט"ו", אמר הנשיא האמריקני.

 

לארה"ב אין כל רצון לשגר חיילים אמריקנים למלחמה שלישית, אחרי עיראק ואפגניסטן. "אני רוצה להבטיח שכל החלטה הקשורה בצבא האמריקני תתקבל אחרי חשיבה לעומק. בכל פעם שאני שולח חיילים אמריקנים, אני צריך לחשב את הסיכויים ואת הסיכונים. חשוב גם מבחינה מדינית לשמור על קואליציה בינלאומית", הסביר אובמה את ההתמהמהות שלו בשימוש בכוח צבאי.

 

אובמה הודה שהוא מודאג, "ולכן חשוב לא לעצור אלא להמשיך בלחץ, כולל להבהיר למקורבי קדאפי שהעולם עוקב אחרי מעשיהם וישלח שמות לטריבונל הבינלאומי".

 

מוקדם יותר קראו גם מנהיגי אירופה לקדאפי להתפטר מתפקידו - אך בינתיים הם לא מתכוונים להפעיל נגדו כוח. כך הודיע נשיא האיחוד האירופי, הרמן ון-רומפוי. כמו כן, גינו המנהיגים האירופים את האלימות כלפי האזרחים במדינה הערבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. שולח את קלינטון
צילום: AP
קדאפי. לא מוותר
צילום: רויטרס
מומלצים