שתף קטע נבחר

אימת הגירוש: ילדי זרים עוכבו שעתיים בכביש

חרב הגירוש מרחפת מעל ראשיהם של ילדי העובדים הזרים. בשעה שאם ובתה התינוקת גורשו לניגריה, נעצר נהג הסעות ילדים ועוכב עמם במשך שעתיים. כך נראה הפחד היומיומי

החיים בצל החשש מגירוש: למרות שהשר אלי ישי דחה את גירוש ילדי העובדים הזרים שלומדים במוסדות חינוך, נראה שהילדים חיים עדיין במציאות של פחד וחרדה. ביום שבו פורסם שאזרחית ניגריה ובתה התינוקת גורשו לניגריה, המקרה הבא ממחיש כיצד נראים חיי היומיום של ילדים שרק רוצים - להישאר בארץ.

 

בשעות הצהריים (יום ב') עצר פקח יחידת עוז בתל אביב מכונית ובה ארבעה ילדים קטנים של עובדים זרים שהיו בדרכם חזרה מהגן העירוני למועדונית. הנהג מקסוול אנפי, שבמקרה הסיע את הילדים משום שהחליף את נהג ההסעות לאחר שרכבו התקלקל, ניסה להסביר לפקח שעליו להחזיר את הילדים ושאשרת השהייה שלו בתוקף, אך ללא הצלחה. הנהג והילדים עוכבו לבירורים למשך שעתיים.

 

"הגשתי לפקח משטרת ההגירה את המסמכים שלי והוא הורה לי להמתין", סיפר אנפי בשיחה עם ynet, "הסברתי לו כי הילדים צריכים להגיע למועדוניות ושעליי לשוב ולעשות סיבוב נוסף לילדים שעדיין ממתינים בגן ולהביאם למועדונית אחרת גם כן, אך את איש רשות ההגירה זה לא מעניין והוא נתן לי ולילדים להמתין כשעתיים עד אשר שחרר אותי ללא כל הסבר נוסף".

 

אנפי הוסיף וציין כי "בידיי אשרת שהייה בישראל ורישיון נהיגה בינלאומי וכי גם הילדים הם אינם ילדים המועמדים לגירוש מיידי לפי הנחיות שר הפנים האחרונות".

 

כומר הקהילה פפה סולומון, שאמור היה להסיע את הילדים, נכח גם הוא ברכב. אולם, משום שתהליך הבירור התארך, לקח שניים מהילדים והלך לכיוון המועדונית. לטענתו, מדובר בפקח מסוים שמתנכל באופן קבוע לו ולאנשי קהילתו. "אין לי מושג מה יש לו נגדנו, אבל זו כבר הפעם השלישית שהוא עוצר אותי או נהגים אחרים בעת שהם מסיעים ילדים מהגן למועדונית או מבתיהם בבוקר לבית הספר".

 

הכומר גם סיפר על תוצאות המפגש הקודם בין אחד מבני קהילתו לאותו פקח: "בפעם הקודמת הוא לקח את מסמכיו של נהג אחר ואלו היו מסמכים של האו"ם שמעידים על היותו פליט בישראל, קרע אותם לגזרים ואמר לו כי עליו לעזוב הארץ". לדבריו, "הפליט הזה, כשייתקל בפעם הבאה במשטרת ההגירה, לא יוכל להראות להם מסמכים, משום שאלו הושמדו על-ידי הפקח וייתכן שאפילו ייכלא או יגורש".


הילדים שעוכבו. "דבר לא עניין את איש רשות ההגירה" (צילום: ירון ברנר)

 

סולומון הוסיף וסיפר על מטרת הסעות הילדים: "זהו שירות קהילתי שאנחנו בתוך הקהילה מקיימים כדי לסייע להורים ולמשפחות החד הוריות הרבות, אשר עובדות משעות הבוקר המוקדמות עד שעות הערב המאוחרות ועל-ידי כך לוודא כי הילדים עצמם יהיו מטופלים תחת השגחה של מבוגרים אחראיים לכל אורך שעות היום".

 

מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר בתגובה כי "עוכב נהג אשר הסיע שני ילדים ברכב פרטי ללא כיסאות מתאימים וללא רישיון נהיגה. גם אשרת השהייה שלו בארץ לא הייתה כסדרה אך בכל זאת לאחר בירור הוחלט לתת לו להמשיך בדרכו וזאת אף על-פי שכל אדם סביר מבין שאדם זה סיכן את חיי הילדים בכך שהוא מסיע אותם ללא כיסאות מתאימים וללא רישיון נהיגה ישראלי בתוקף".

 

בעקבות המקרה אמרו בארגון "ילדים ישראלים" כי "עיכובם של הילדים מדגיש מדוע דחיית הגירוש איננה מספיקה. אין שום סיבה שילדים בני חמש יהיו מעוכבים לשעתיים שלמות ברחוב בדרך חזרה מהגן. אנו קוראים להחיל את החלטת הממשלה בדבר הענקת מעמד לילדי מהגרי העבודה על כל ילד וילדה אשר מתחנכים במערכת החינוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הכומר סולומון. "מתנכלים אלינו"
צילום: ירון ברנר
מקסוול אנפי. "המתנו שעתיים"
צילום: ירון ברנר
מומלצים