שתף קטע נבחר

זעם על גירוש האם ובתה: "ישי סגן רה"מ לגזענות"

המדינה גירשה ניגרית ואת בתה התינוקת לאחר שנכלאו 3 ימים. בארגוני הסיוע תקפו: "הרשויות מבזבזות כוח בגירוש ילדים"

"אלי ישי הוא סגן ראש הממשלה לענייני גזענות ונתניהו מתחבא מאחוריו". זוהי רק אחת מהתגובות הזועמות לגירושן של האזרחית הניגרית ובתה התינוקת, שנולדה בישראל. בארגונים למען העובדים הזרים חוששים שזהו תחילתו של גל הגירוש הגדול של ילדי העובדים הזרים שלא לומדים במערכת החינוך.

 

 

האם, בת 27, הגיעה ארצה ב-2009 במסגרת קבוצת צליינים. כמה ימים לאחר מכן, עזבה את הקבוצה והגישה בקשה למקלט. בארגוני הסיוע לעובדים זרים סיפרו היום (ב') כי האם, ובתה, בת כחצי שנה, נעצרו ונכלאו במתקן המעצר בנמל התעופה בן גוריון למשך שלושה ימים לאחר שתוקף אשרת התייר שלה פגה. אתמול הן גורשו מישראל.


נגד גירוש ילדי העובדים הזרים. "מבזבזים כוח בגירוש" (צילום: ירון ברנר)

 

"הצעד היום הוא תחילת יישום מדיניות הגירוש", מנהלת מוקד הסיוע לעובדים זרים סיגל רוזן, "מצער שבמקום להפסיק ולהביא מהגרי עבודה, הרשויות מבזבזות את כוחן בגירושם של ילדים קטנים".

 

בתגובה לפרסומים על הגירוש במוקד הסיוע לעובדים הזרים קראו למדינה "לחדול לאלתר מציד האדם וממעצר וגירוש הילדים שנולדו כאן". לדבריהם, "מדינה המגרשת ילדים לאחר שהביאה לכאן את הוריהם לצרכיה כעובדים בשכר רעב אינה יכולה לקרוא לעצמה מדינה מוסרית. הילדים כבר לא ישכחו את מדינת ישראל, שתותיר צלקת בנפשם".

 

גם יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, זעם על גירושן של האם ובתה וטען כי "מבצע הגירוש של ממשלת ישראל הוא בלתי אנושי". "אין עוד מדינה מערבית המגרשת ילדים שנולדו בה. ראש הממשלה הוא האחראי והוא יכול להמשיך להתחבא מאחורי אלי ישי, סגן ראש הממשלה לענייני גזענות".

 

שחר שוהם, מנהלת מחלקת מהגרים וחסרי מעמד בארגון רופאים לזכויות אדם, גינתה את הגירוש ואמרה: "מדינת ישראל באטימות ובגסות מנצלת את מהגרי עבודה, ובגמר השימוש זורקת אותם אל מעבר לים. אזרחי ישראל צריכים לזכור כי מהגרים הם קודם כל בני אדם, ורק לאחר מכן עובדים. גירוש ומעצר ילדים, ניתוקם מסביבתם הטבעית, ותיוג המשפחה כולה כעבריינית היא מעשה בל יסולח".

 

היא הוסיפה: "כליאת ילדים רכים, ולו לימים ספורים, הינה עוול שעלול להוביל לפגיעה ממשית בנפשם, בבריאותם הפיזית, ובהתפתחותם התקינה. עצם כליאתם של ילדים מהווה הפרה של האמנות הבינלאומיות ומהווה יצירת סטנדרט כפול בישראל - אחד לקטינים ישראלים, ואחר לקטינים שאינם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: דודו אזולאי
מומלצים