שתף קטע נבחר

IE9 - מצמצמים פערים

קאמבק או השתרכות מאחור? מיקרוסופט מנסה לזכות חזרה ברשת עם דפדפן אקספלורר 9 החדש. בדקנו את החידושים ויצאנו עם מסקנה שניתן לסכם במילה אחת: כרום

<< מה המחשב המושלם לעבודה? לא אייפד

 

לאינטרנט אקספלורר יצא שם של דפדפן מכוער. ולא לחינם: מאז שמוזילה עקפה אותו בסיבוב עם פיירפוקס ועד לימי הכרום הנוכחיים, לא הראה הדפדפן הותיק של מיקרוסופט שיפור משמעותי ביחסו לעיצוב הממשק. אולי מסיבה זו בעמוד הרשמי של אקספלורר 9, שזמין להורדה מאתמול (ב'), מופיעה המילה Beautiful כל כך הרבה פעמים – בניסיון לשבור את הסטריאוטיפ של אקספלורר כדפדפן המדשדש והמאותגר אסתטית.

 

אבל במיקרוסופט מבטיחים שיפורים לא רק בתחום העיצוב; גלישה מהירה יותר, שורת כתובת משולבת בחלון חיפוש (כן, כמו בכרום), פתיחה מחודשת של לשוניות שנסגרו (כרום כבר אמרנו?) שליטה בפרטיות ובתוספים - את כל ההבטחות האלו לקחנו בחשבון כשבדקנו את הדפדפן המתחדש.

 

הורדה

מאתר מיקרוסופט הרשמי:

"ההתקנה היעילה והקצרה יותר של Explorer 9 מהירה יותר מגירסאות קודמות... מרגע סיום ההתקנה, אתה מוכן להתחיל בגלישה".

 

במציאות:

כבר בעת הורדת הדפדפן קיבלה את פניי הבעיה הראשונה בדמות הורדה איטית מאוד, שארכה למעלה מרבע שעה ודרשה הדלקה מחדש של המחשב. בזבוז זמן מתסכל בעידן שבו התקנת דפדנים אורכת כחמש דקות בממוצע.

 

עיצוב

העיצוב ללא ספק השתפר. הוא מנצל את יכולות הגרפיקה השקופות של ויסטה וחלונות 7 כדי להעניק לדפדפן מראה חלק, עדכני ואחיד יותר. הזיקה לעיצוב של כרום ברורה (ומבורכת): בניגוד לגלישה האופיינית באקספלורר הקודם, האתרים תופסים הפעם את מרכז הבמה ובחלק העליון נמצאים שורת הכתובת משולבת החיפוש, לשוניות האתרים, וסרגל מועדפים צר בלבד.

 

אולי כי מרבית ההשראה לעיצוב הגיעה מדפדפנים שאינם מבית מיקרוסופט, בחרו להדגיש לפני הכל באתר הרשמי ש"לחצן ה'קודם' גדול יותר". זה אומנם אחד השינויים המקוריים היחידים (אם כי קיים משהו דומה בפיירפוקס 3.6), אך ללא ספק השינוי הכי פחות משמעותי בעידן בו כמעט כל סבתא יודעת ללחוץ על כפתור ה-Back.

 

חוויית משתמש

בצעד שנראה כפיצוי יתר החליטו במיקרוסופט לצמצם כמה שאפשר את איזור הלשוניות ולשים אותו לצד שורת הכתובת. בחירה מבלבלת – לא היה ברור אם כשאכתוב בשורת הכתובת אתר חדש, הוא יפתח בלשונית חדשה, או בלשונית עליה עמדתי (הוא נפתח בלשונית הקיימת).

 

גם התפריטים העליונים הפכו היות מסומנים באייקונים ולא בטקסט, כמו בכרום. לקלאסיקנים, יש אפשרות להחזיר את תפריטי האפשרויות המוכרים מתחת לסרגל המועדפים. (לחיצה על סרגל המועדפים עם מקש העכבר הימני –> בחירה ב-"Menu Bar"). חידוש נוסף הוא הופעת האתרים הפופולריים ביותר שלכם בכל לשונית חדשה שנפתחת.

 

אפשרות האתרים המוצמדים (Pinned) גם היא חדשה, ומאפשרת לגלוש לאתרים מועדפים ישירות מהסרגל האישי של חלונות 7. מדובר בחידוש נוח ופשוט שמצטרף לזרם שינוי מגלישה מכוונת דפדפן לגלישה מכוונת אפליקציות רשת.

 


 

האקספלורר החדש מבטיח תאימות גבוהה יותר לתקני ה-HTML בכלל וה-HTML 5 בפרט. חוסר התאימות בין הדפדפנים השונים גרם לפערים עצומים לעתים באופן התצוגה של אתרים ולכאב ראש למתכנתים ובוני אתרים רבים. בין אם אתם מעצבי אתרים או הגולש הממוצע, מדובר בשינוי מבורך.

 

מהירות

החידוש המעניין ביותר מבחינת מהירות הגלישה, שללא ספק היה יכול להוות גם שיפור משמעותי לפיירפוקס, הוא מייעץ התוספות. המייעץ מסוגל לזהות אילו תוספות (Add-Ons) מאיטות את הגלישה שלכם ולהמליץ להסיר אותם כדי לספק לכם פתיחה מהירה יותר של הדפדפן וגלישה חזקה יותר.

 

אקספלורר 9 מתפאר בהאצת מהירות הגלישה באמצעות מנוע JS חדש בשם Charka. ההאצה משפרת את מהירות הופעת הטקסט, הווידאו והגרפיקה. במיוחד מובטחת לנו צפיה חלקה יותר בסרטוני HD ובעת שימוש באפליקציות רשת.

 

פרטיות

אקספלורר 9 מבטיח הגנה טובה יותר מפני תקיפות זדוניות מסוג סקריפטינג ופישינג. בנוסף תוכלו להשתמש ברשימת הגנת המעקב כדי לבחור לחסום ידנית אתרים שעוקבים אחריכם באופן מקוון (למשל, פייסבוק).

 

סיכום

בסך הכל, כל מה שגולש ברשת רוצה הוא לשכוח את העובדה שהוא משתמש בדפדפן בכלל. דפדפן הוא תוכנה שצריכה להיות כמעט בלתי נראית, שתדרוש מעט התעסקות ומקסימום מהירות ופעילות רציפה. העיצוב השקוף והדק, השימושית המוגברת והמהירות של אקספלורר 9 מראים על נסיון מושקע לסגירת הפער בין מיקרוסופט לבין גוגל ומוזילה בתחום הדפדפנים, אבל גם מאוד בבירור על מקורות ההשראה של הדפדפן.

 

הדפדפן החדש ניתן להורדה עבור משתמשי ויסטה וחלונות 7.

להורדת הדפדפן החדש

 

קידום אתרים על חשבון הרצח באיתמר >>

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים