שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ללקק ת'ציטוט

  אנחנו צופים בסרטים שלהם שוב ושוב, הם מצחיקים אותנו כל פעם מחדש ואנחנו לא מפסיקים לדקלם קטעים מתוכם. לקראת פורים, מועדון הסרט המופרע מצדיע לארבעה מהקומיקאים המצוטטים בתולדות הקולנוע

  כבר שנה וחצי, מדי חודש וממש כאן על מסך מחשב זה, אנו מתכנסים כדי לספר על מישהו או משהו ששינו את עולם הקומדיה. מיטיבי הלכת שבינכם מגיעים לסינמטקים כדי לשמוע עוד ולצפות בקומדיה קלאסית של אותו יוצר. יש משהו שונה בלראות קומדיה יחד על מסך הקולנוע, כי צחוק הוא דבר מדבק, אולם יש תופעה נוספת שקורית לאנשים שצופים בקומדיות שראו כבר בעבר:

   

  אם תביטו עליהם בחשכה תראו שבמהלך הסרט הם מצטטים ומדקלמים משפטים שלמים מתוכו. וככל שהם רואים את הסרט יותר פעמים הם מצטטים יותר משפטים. התופעה הזו חוזרת על עצמה גם כאן. בכל פעם שמופיעה כתבה על יוצר קומי אהוב הטוקבקים מתמלאים בחוכמותיו ובציטוטים שהותיר אחריו.


  גראוצ'ו מרקס. מצחיק כל פעם מחדש (צילום: Getty Images imagebank)

   

  לכבוד פורים מובאים פה מבחר פניני חוכמה של ארבע מהאנשים המצוטטים ביותר בעולם הקומדיה. הם הפכו את משפטי המחץ לאמנות מרהיבה ובעיקר מצחיקה (ואתם מוזמנים להזכיר לנו עוד, אם שכחנו).

   

  בוב הופ

  הוא "ירה" משפטי מחץ בסרטי הקולנוע שהופיע בהם, בתאטרון ובאין-ספור הופעות בפני חיילי ארצות הברית. הוא נולד ב-1903 בשם לסלי טאונס הופ, אבל שינה את שמו לבוב, לדבריו, כדי להתחמק ממשחק המילים "hopelessly"; (חסר תקווה).

   

  עוד בילדותו הוא גילה כישרון קומי מדהים כחקיין והשתלב בתעשיית הקולנוע ההוליוודית, כשהוא משאיר אחריו שובל של משפטי מחץ שנגעו כמעט בכל נושא שבעולם. אחד מהמשפטים היותר מצוטטים שלו הוא: "חשבתי ש'גרון עמוק' הוא סרט על ג'ירפה".

   

   

  על ילדותו סיפר: "במשפחתי היינו שישה אחים, ככה למדתי לרקוד - בתור לשירותים". ועל הדת: "החדשות הטובות הן שישו חוזר לחיים, החדשות הרעות הן שהוא כועס מאד". הוא היה יורד קשות על קולגות כמו על הקומיקאי ג'ק בני שהיה ידוע כקמצן: "כשביקשו מג'ק בני לעשות משהו לבית היתומים שהוקם עבור שחקנים, הוא ירה בשני הוריו ועבר לגור שם".

   

  בוב הופ חי יותר ממאה שנים והפך לאייקון תרבות. כשחגג את יום הולדתו המאה בשנת 2003 הכריזו בארצות הברית על "יום בוב הופ". העובדה שהאריך ימים לא הפריעה לו להמשיך לייצר משפטי מחץ כמו: "אתה יודע שאתה זקן כשהנרות על עוגת יום ההולדת עולים יותר מהעוגה", או: "אני כל כך זקן שביטלו את סוג הדם שלי". למעשה, על ערש דווי כשרעייתו שאלה אותו היכן ירצה להקבר, ענה הופ: "הפתיעי אותי".

   

  ועכשיו למשהו שונה לגמרי: מונטי פייתון

  אין מה לעשות. החבורה הזו שחוגגת ארבעים שנים להיווסדה צוברת יותר ויותר מעריצים משנה לשנה. ערוץ היוטיוב שלהם זוכה לעשרות מיליונים של צפיות והקהל שמגיע לצפות בסרטים שלהם ממלמל את הטקסט כמו תפילה במשך רוב ההקרנה.

   

   

  בישראל, כמו בכל העולם, משננים קטעים שלמים ממערכונים ומסרטים שלהם בעל פה. ולראיה, בכתבה על מונטי פייתון בחצי מהתגובות הופיעו ציטוטים של החבורה.

   

  המשפט הכי מפורסם הוא אולי כשג'ון קליז אומר "ועכשיו למשהו שונה לגמרי" - משפט שנועד לחבר בדרך הכי מלאכותית בין מערכונים שלא קשורים זה לזה. זה היה אילוץ של ה-BBC שלא הרשו לתכנית לעלות לשידור בלי קונספט שיחבר בין המערכונים השונים, הפייתונים אמרו את המשפט הזה כדי לצאת ידי חובה וכדי שהמנהלים יגידו שבעצם יש לתכנית קונספט. השטות הזו הפכה, כאמור, לקלאסיקה.

   

  אחד המשפטים המדוקלמים ביותר על ידי הפייתון-פנאטים הוא הקטע של האביר הצרפתי שמנבל את הפה בסרט "מונטי פייתון והגביע הקדוש" וזה בלתי תרגים בעליל לעברית: " you empty headed animal food trough wiper! I fart in your general direction! Your mother was a hamster and your father smelt of elderberries!".

   

  אפשר לצטט גם בלי להבין

   

  הפייתונים הכניסו לשפה את הביטוי "spam" שמתאר "דואר זבל" אלקטרוני. מקורו במערכון של "הקרקס המעופף" שבו מתוארת מסעדה שמגישה את אותו הדבר שוב ושוב, כמו דואר זבל שאינך רוצה לקבל.

   

  כך התחיל דואר הזבל

   

  המערכון המצוטט ביותר של הפייתונים הוא ככל הנראה "מערכון התוכי המת".

   

  התוכי הפסיק לצטט, עכשיו אתם

   

  הקטע זכה לביצועים חוזרים של קליז ומייקל פיילין במשך השנים.

   

  קליז ופיילין על הבמה

   

  מערכון התוכי המת ממשיך להיות מצוטט על ידי יוצרים אחרים כמו גיבורי הסדרה "סאות'פארק".

   

  יוצרי סאות'פרק מצדיעים למונטי פייתון

   

  המעריצה שהרחיקה לכת יותר מכולם היתה מרגרט תאצ'ר, שכיהנה כראש ממשלת בריטניה והחליטה לבצע את המערכון בכינוס המפלגה השמרנית.

   

  תאצ'ר. קומיקאית בחסד

   

  הביצוע המרגש ביותר שמור לטקס האשכבה של גרהם צ'פמן, חבר מונטי פייתון, שמת ממחלת הסרטן. באותו מעמד החליט ג'ון קליז להספיד אותו עם משפטים נבחרים מממערכון התוכי המת.

   

  וודי אלן

  אם אתם מחפשים מתנה למישהו שתשדר לו "אתה מצחיק ומתוחכם", אחד הספרים שמאגדים חלק מהציטוטים של וודי אלן יכול לעשות את העבודה. האיש הפך למכונת שורות מחץ כבר בגיל 16, כשהחל לכתוב בדיחות לעיתון. בסרטים שהוא ממשיך לייצר בקצב של אחד לשנה שזורות מאות חוכמות פיזיות ומילוליות.

   

  אלן. מכונת פאנצ'ים

   

  על ילדותו הוא סיפר שהייתה קשה מאוד: "אני זוכר שהורי שמו לי במיטה דב חי". על מין אמר: "אני זוכר שעשיתי פעם אהבה במשך שעה וחמש דקות, זה היה בלילה שהזיזו את השעונים שעה אחורה לשעון קיץ". וגם: "אני בעד לפנטז במהלך קיום יחסי מין. בדרך כלל אני מפנטז שאני מישהו אחר". על עבודה: "יש בחיים דברים יותר גרועים ממוות, אם אי פעם בילית ערב עם סוכן ביטוח אתה מבין למה אני מתכוון". או סתם נונסנס בלתי נשלט: "אבי היה שחור, אמי הייתה לבנה ולהפך".

   

  תופעה משונה אצל אלן היא שהוא אינו נוהג לראות את סרטיו יותר מפעם אחת אחרי שהושלמו. זה יוצר פער מוזר בינו לבין קהל מעריציו שזוכרים את בדיחותיו בעל פה. לא פעם הוא הכניס לתסריט בדיחה ששכח שצילם כבר בעבר. אנשי הצוות שלו, שנמנים עם קהל מעריציו טורחים להזכיר לו שהשתמש כבר ברעיון ומונעים מבוכה.


  וודי אלן. פאנצ' אחרי פאנצ'

   

  פעם תפסו את אלן משתמש בציטוט של גראוצ'ו מרקס. על כך הוא עונה "גנבתי מהגדולים ביותר" וגם את המשפט הזה, מסתבר שאמר כבר מישהו לפניו.

   

  ובמקום הראשון: גראוצ'ו מרקס

  ללא ספק מדובר בקומיקאי שנחשב למצוטט מכולם. הוא נולד בשנת 1890, אח שלישי מבין חמישה אחים מוכשרים שיצרו יחד 13 סרטים שהפכו לאבני דרך בעולם הקומדיה.

   

  אולם גראוצ'ו המשיך בקריירת סולו משלו שנים רבות לאחר התפרקות החבורה. גראוצ'ו הוא הלך לעולמו בגיל 87 ועישן סיגר עד לרגע האחרון. הוא השפיע על התרבות שלנו כל כך שגם ברגע זה בחנויות הצעצועים שמתכוננות לחג הפורים תוכלו למצוא את "משקפי גראוצ'ו מרקס": משקפיים עם מסגרת עבה שמחוברים אליהם שפם וגבות עבות.

   

  מסתבר שבמציאות הגבות והשפם היו מצויירים (עד לסרט האחרון של האחים מרקס שבו החליט גראוצ'ו לגדל שפם אמיתי). גראוצ'ו, שהוריד את השפם שלו מחוץ לשעות העבודה, נחשב לאיש הראשון בהוליווד שהעסיק צוות כותבים שיעזור לו להיות מוכן עם תשובה לכל שאלה.

   

  גראוצ'ו מרקס. מוכן לכל מצב

   

  התופעה מעולם הפסיכולוגיה הקרויה בשם תסביך גראוצ'ו מבוססת על הציטוט המפורסם ביותר שלו: "אני מסרב להיות חבר במועדון שמוכן לקבל אותי". ציטוט מפורסם לא פחות הוא: "בוקר אחד יריתי בפיל בפיג'מה שלי. איך הוא נכנס לפיג'מה שלי - אין לי מושג". על זוגיות אמר: "אני שמח לבשר שגיליתי את הסיבה העיקרית לגירושין - נישואין". על נימוסים: "היה לי ערב נהדר – וזה לא הערב הזה" . על יופי: "היא קיבלה את הפנים מאבא שלה, אבא שלה מנתח פלסטי".

   

  גראוצ'ו לא הפסיק להצחיק עד לרגע האחרון. אחרי מותו מצאו ילדיו מכתב, בו הוא מבקש שעל המצבה שלו יהיה כתוב "מצטער, אני לא יכול לעמוד".

   

  ביל קוסבי מארח את מרקס

   

  אלון גור אריה הוא במאי, תסריטאי ומנחה אירועי "מועדון הסרט המופרע " ברחבי הארץ. בפורים, יום שבת, 19 בפברואר, יוקדש האירוע בסינמטק תל אביב  לאחים מרקס עם הקרנת הסרט "לילה בקזבלנקה". האירוע יגיע לסינמטק ירושלים ביום ראשון, 20 במרץ. מפגש "חבורת לול ואורי זוהר " יערך בסינמטק חיפה ביום חמישי, 24 במרץ עם הקרנת פילם של הסרט "לול".

   

  בסינמטק ראש פינה יערך ביום רביעי, 23 בפברואר, ערב שיוקדש לחבורת מונטי פייתון עם סירטם השלישי "טעם החיים". בסינמטק שדרות יערך ביום ראשון, 27 במרץ מפגש על הקומיקאים הגדולים של ראשית הקולנוע עם הקרנת קומדיית הפולחן "הלזאפופין". מופעי "היפופוטם " לפורים והקרנת הקומדיה הישראלית "המוסד הסגור" יערכו בסינמטק תל אביב ביום חמישי , 17 במרץ, יום שישי 25 במרץ וסינמטק בירושלים ביום חמישי , 31 במרץ.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  בוב הופ. מצחיק עד הסוף
  צילום: רויטרס
  לאתר ההטבות
  מומלצים