שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

התקשורת העולמית לא מתעניינת בספינת הנשק

דובר צה"ל לא הצליח למנף את הצלחת השייטת למיקוד התקשורת העולמית במעורבות איראן בטרור: כלי התקשורת הזרים נטשו בזעם את נמל אשדוד

על רקע אסון הטבע שפקד את יפן, זכתה הידיעה על תפיסת ספינת הנשק "ויקטוריה" לחשיפה מוגבלת בתקשורת העולמית. לוחמי השייטת רשמו אתמול הישג מרשים כשהשתלטו על ספינת הנשק, לפני שהגיע לידי ארגוני הטרור, אבל דווקא במאמצי ההסברה בהם לוקחת חלק חטיבת דובר צה"ל נרשמה היום (ד') מבוכה.

 

צה"ל הזמין את נציגי כלי התקשורת כדי לבחון מקרוב את כלי הנשק שנתפסו על הספינה. צוותים של התקשורת הזרה עזבו בזעם את נמל אשדוד משום שעוכבו יותר משעה בעמדת הבידוק של כוחות הביטחון. בצבא הסבירו כי השב"כ מפעיל את עמדת הבידוק. מדובר צה"ל מסרו, כי "כתב ynet נכח במקום וראה שהעיכובים נגרמו על-ידי גורמי אבטחה, שאינם קשורים לצה"ל".


טילים שהיו על הספינה (צילום: צפריר אביוב)

 

יחיא קאסם, כתב רשת אל חורה האמריקנית אמר ל-ynet כי "אני לא מבין למה מעכבים אותנו. אנחנו לא נספיק להעביר את החומרים למהדורות. מי שנשאר ולא נטש, נשאר פה עם תחושה חמוצה. אני לא מבין למה לא נתנו עדיפות לתקשורת הזרה שצריכה לשדר לעולם את התמונות".

 

כתב של רשת ספרדית שנטש אמר בזעם, כי "זה דבילי וביזיון. זאת ירייה ברגל. למה הביאו אותנו? להתייבש בשמש או לראות נשק שמיועד לחמאס?". בסך הכל נטשו את המקום ברגל כ-30 צלמים וכתבים - בהם צוותים גרמנים, ספרדים וערבים. חיילים חילקו סנדוויצ'ים ומים לצוותים שנשארו.

 

נתניהו: נתמודד עם הטרור ונשבור אותו

לאחר מכן הציג ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפני העיתונאים שנותרו בבסיס. נתניהו החזיק בידו את חוברת ההוראות בפרסית לאמצעי הלחימה והדגיש את הקשר של משמרות המהפכה לנשק: "יש פה נשק קטלני, שמועבר על ציר ימי בתוך ספינות. לכל מי שתקפו וביקרו את ישראל על כך שיצאה אל הספינות ששטו לעזה, אז התשובה ניתנת כאן, באשדוד, בצורה הברורה ביותר - מדוע זו חובתנו לבדוק ולעצור ספינות כאלה".

 

הוא שב אומר שמקור הנשק הוא מאיראן: "כלי נשק אלו היו צריכים להגיע לעזה, כשמטרתם הסופית היא אזרחי ישראל. בכל יום יש מאמצים על ידי איראן וסוריה, חמאס וחיזבאללה, להבריח נשק לרצועה. איראן, סוריה, חיזבאללה וחמאס הם ציר הטרור באזורינו, שאנו נאלצים להתמודד איתו ובסופו של דבר לשבור אותו".

 

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, שיבח את הלוחמים שמאחורי המבצע: "אתם רואים כאן רק את התוצאה הסופית ואני רוצה להודות לחיילים האנונימיים שעמלו על התוצאה הזו". מפקד חיל הים, האלוף אליעזר מרום, הוסיף: "נמשיך להגן על חופי מדינת ישראל. גורמי ציר הרשע צריכים להבין שהברכות מסוג זה לא יצליחו בעתיד".

אתמול, אחרי שעלו לוחמי שייטת 13 על סיפון הספינה "ויקטוריה" בלב הים התיכון, הם בחנו במיוחד שלוש מכולות, שהיו אמורות לפי רשימת המטען להכיל עדשים וכותנה. אחרי שנפתחו המנעולים הכבדים באופן חריג, שקי כותנה ועדשים אמנם היו שם - אבל מאחוריהם התגלתה כמות רבה מאוד של תחמושת. "50 טונות, פחות או יותר מה שהיה בקארין איי".

 

מבדיקה של חיל הים עולה כי נמצאו במכולה פצצות מרגמה רבות בקוטר 60 ו-120 מ"מ. נמצאו שניים עד ארבע טילי חוף-ים מסוג C-704 עם ראש מכ"מי מתביית. לדברי ראש מטה חיל הים, תת-אלוף רני בן יהודה, "זהו נשק אסטרטגי, בעל טווח של 35 ק"מ המיוצר בסין. הוא יכול להשפיע על תשתיות אסטרטגיות בקרבת החוף או על כוחות חיל הים הפועלים לחופי עזה". לטענתו, מדובר

 בסכנה לא רק לספינות של חיל הים אלא גם לספינות נוספות שפוקדות את המתקנים החשובים הקשורים לקידוח הגז הטבעי מול אשקלון. "כל מה שמגיע לטווח הטיל נמצא בסכנה".

 

עדויות למעורבות האיראנים נמצאו בתוך המכולה - "מצאנו חוברות הדרכה בפרסית. החשד שלנו הוא שגם במכולות האחרות אשר מיועדות לאלכסנדריה יש אותה מתכונת", אמר תא"ל בן יהודה. קיים חשד שעגינת ספינות הצבא האיראניות בלטקיה לפני שבועיים קשור למקרה. "המכולות הועמסו מלטקיה אחרי שהאוניות היו שם", הוסיף בן יהודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העיתונאים ממתינים בכניסה
צילום: יואב זיתון
הספינה ויקטוריה בנמל אשדוד
צילום: AP
חלק מהנשק שנמצא על הספינה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים