שתף קטע נבחר

בלב העצב: חיי יולדת פלסטינית ניצלו בנווה צוף

לא רחוק מהבית שבו יושבים שבעה על בני משפחת פוגל, סייעו חובשים וחיילי צה"ל לפלסטינית שכרעה ללדת, והצילו אותה ואת התינוקת. "במקום המורכב והמסובך הזה, עשינו משהו טוב"

התושבים שאיבדו בסוף השבוע האחרון את חבריהם בני משפחת פוגל, התרגשו אתמול עד מאוד. הרמטכ"ל בני גנץ הגיע אתמול (ד') לניחום אבלים בנווה צוף, שם יושבת משפחת האב שבעה. בסמוך למועד הגעתו, אחר הצהריים, דהרה מונית פלסטינית אל עבר שער הישוב. בתוכה שכבה פלסטינית בשנות ה-20 לחייה במצב של לידה מתקדמת, כאשר חבל הטבור נכרך סביב צוואר התינוקת הרכה וסיכן את חייה ואת חיי האם.

 

פעולה מהירה של חובשי ההתנחלות וחיילי צה"ל ששהו במקום, הצילה את התינוקת ואת אמהּ והציפה את כולם ברגשות שמחה עזים. במקום העצוב, שבו מבכים את מותם של חמש נפשות ובהן תינוקת רכה, נולדו חיים חדשים.


רב"ט לוין והתינוקת ג'וד. "זו היתה הרגשה מדהימה"

 

רב"ט חיים לוין (19) מאשדוד, פרמדיק בתאג"ד רותם של גבעתי, היה איש הצוות הרפואי הראשון שהגיע למקום. "בערך ב-17:00 קראו לנו מהמוצב הצמוד לישוב להגיע ל-ש.ג", הוא סיפר ל-ynet. "כשהגעתי ראיתי אשה מכוסה בשמיכה בתוך טרנזיט פלסטינית צהובה. התקרבתי אליה וראיתי שהראש של הוולד וכל החצי העליון של גופו יצא החוצה. חבל הטבור היה סביב הצוואר של העובר, הוא היה אפור ולא זז.

 

"בפעולה ראשונה שחררתי את החבל מהצוואר ובמקביל ביקשתי מהחובשים שיכינו את ערכת ההחייאה לתינוקות. צבטתי אותה כדי לראות אם היא מגיבה והיא התחילה לבכות. היה לה דופק והיא נשמה בכוחות עצמה, אבל ביקשתי שיזעיקו אמבולנס של מגן-דוד אדום בנוסף לסהר האדום, שבו יש ערכת לידה מלאה. באותו זמן, בדקנו את האמא ונתנו לה עירוי נוזלים. היה היתה במצב טוב".

 

"לא יכולתי להתנתק מהמחשבה על השבעה"

באותן דקות, יצא מההתנחלות עטרת אמבולנס של מד"א. נהגת האמבולנס, אורלי שלמה, סיפרה ל-ynet: "הצטרפנו לפרמדיק הצבאי וסייענו לו לחתוך את חבל הטבור שהיה כרוך סביב הצוואר. בלי הטיפול הרפואי העובר והאשה היו בסכנת חיים ממשית".

 

היא הוסיפה על רגשותיה המעורבים: "זה היה מרגש, אבל לא יכולתי להתנתק מהמחשבה שכמה מטרים משם, יושבים שבעה על תינוקת אחרת שנרצחה. התרגשתי לראות את הפנים של התינוקת הזו, אבל גם חשבתי על פני הילדה שנרצחה".

 

גדי אמיתון, ראש צוות מגן-דוד אדום בנווה צוף סיפר כי אין זו הפעם הראשונה שהישוב מסייע לפלסטינים שנקלעו למצוקה: "הם מודעים לכך שיש כאן כוח רפואי מיומן, ובכל מקרה של תאונה או פציעה הם מגיעים ואנחנו מסייעים להם.

בליל הרצח היו ברכס ברקן הרבה זיקוקים ושמחה לאיד, אבל כאנשי צוות רפואי, אנחנו מסייעים לכל מי שצריך עזרה. לפני שנתיים דאגנו לטפל גם במחבל שניסה להניח על הציר מטען ונורה בידי חיילים".

 

פלסטינים מהכפר הסמוך, נבי סאלח, התגודדו מסביב לחובשים יחד עם הסבתא הטרייה, ולא הסתירו את שמחתם. "הם הודו לנו וסיפרו שקראו לילדה ג'וד", סיפר רב"ט לוין. "אני מתנדב במד"א מגיל 15, וזאת הפעם הראשונה שאני עד ללידה. זו היתה הרגשה מדהימה, להחזיק את הילדה שנולדה הרגע בידיים שלי, ולדעת שעשינו שם, במקום המורכב והמסובך הזה, משהו טוב".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 16/03/2011 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אודי פוגל ז"ל. העצב נמהל בהתרגשות
הדס פוגל. "חשבתי על פני התינוקת שנרצחה"
מומלצים