שתף קטע נבחר

עוד שביתה? התפוצץ המו"מ על שכר הרופאים

המגעים בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר הגיעו למבוי סתום, בעקבות "הצעה מעליבה" מצד האוצר. "לא נהסס לנקוט בכל האמצעים, כולל שביתה", הזהיר יו"ר ההסתדרות

שביתת העובדים הסוציאליים כנראה מתקרבת לסיומה, אבל ייתכן שעומדת לפתחנו שביתה נוספת - הפעם בבתי החולים: היום (ה') התפוצץ המשא ומתן בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר על שכר הרופאים. בהסתדרות טוענים כי המגעים הגיעו ל"מבוי סתום" ומאיימים לפתוח בשביתה.

 

 

לראשונה אחרי חצי שנה של מגעים, הניח היום משרד האוצר הצעה לתוספת שכר על שולחן

המשא ומתן. משרד האוצר טוען שהציג תוספת שכר של 18%, אך בהסתדרות הרפואית אומרים כי מדובר בהסכם לתקופה של כ-8 שנים, והמשמעות המעשית היא תוספת של כאחוז אחד בשנה.

 

"זו היתה פעם ראשונה שקיבלנו הצעה מעשית מהאוצר", אמר ל-ynet ד"ר לאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, "שמענו אותה והזדעזענו. אנחנו חשים אכזבה קשה. חודשים אנחנו ממתינים לשמוע מה הצעת האוצר. הם הגיעו עם הצעה מעליבה שלא תפתור את המצוקות הקשות במערכת הבריאות".

 

הרופאים דרשו תוספת של 50 אחוז 

בהסתדרות הרפואית ביקשו מהאוצר שורה של תוספות שאמורות לפתור בעיות שונות במערכת הבריאות, ודרשו תוספת של 50% לשכר השעה שלהם. לפני כשלוש שנים קיבלו הרופאים תוספת שכר של 24%, בתום הליך בוררות ממושך ולאחר ששמרו על "שקט תעשייתי" מאז שביתת הרופאים הגדולה בשנת 2000.

 

באוצר מתנגדים לתוספות לכלל הרופאים, ומתעקשים על תוספות שכר דיפרנציאליות. זאת,

בהסתמך על נתונים שהציגו, אשר לפיהם השכר הממוצע של רופאים גבוה פי שלושה מהשכר הממוצע במשק, ועמד על 26 אלף שקלים לחודש ב-2011.

 

לדברי ד"ר אידלמן, באוצר הציעו תוספת של 2 אחוז לרופאים בפריפריה, ותוספת "סמלית" של 625 שקלים לחודש למתמחים במקצועות במצוקת כוח אדם. מומחים במקצועות אלו יקבלו תוספת של 1,250 שקלים.

 

"אלו סכומים שלא ימשכו אפילו מתמחה אחד לעסוק במקצועות תובעניים. זה מגוחך", טוען יו"ר ההסתדרות הרפואית.  לדבריו, "אנחנו שוקלים את המשך צעדינו וברגע שנחליט, לא נהסס לנקוט בכל האמצעים, כולל שביתה. הכי נכון היה להשבית את המערכת כבר בחודש פברואר, כשהמחלקות היו מפוצצות, אבל בגלל האחריות המקצועית שלנו לא עשינו זאת".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי מדובר בתוספת ממוצעת של 2.3% לשנה, 1% לכל הרופאים ו-1.3% יחולק באופן דיפרנציאלי עם העדפה לרופאים צעירים ולמקצועות שבהם יש מחסור בכוח אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אכזבה קשה". אילוסטרציה
index open
מומלצים