שתף קטע נבחר

צילום: AP

אובמה: אין חשש שהקרינה תגיע לארצות-הברית

"אנחנו לא צופים שכמות של קרינה מזיקה תגיע לחופי ארה"ב, להוואי ואלסקה", אמר נשיא ארה"ב זמן קצר לאחר שביקר בשגרירות היפנית בוושינגטון וכתב בספר התנחומים. הוא גם הודיע שביקש לבחון את מצב הבטיחות בכורים בארה"ב

הנשיא האמריקני התייחס הערב (יום ה') לראשונה למשבר הגרעין ביפן והעביר מסר מרגיע לאזרחי ארה"ב. "אנחנו לא צופים שכמות של קרינה מזיקה תגיע לחופי ארה"ב, להוואי ואלסקה", הבהיר ברק אובמה.

 

על סף אסון גרעיני ביפן - סיקור נרחב ב-ynet:

 

בתדרוך בבית הלבן, הבהיר הנשיא לאזרחי ארה"ב כי אין כל צורך לנקוט בצעדים רפואיים מקדימים, ועליהם רק להתעדכן בתקשורת. הוא גם הודיע שביקש מהגורמים האחראים על הכורים הגרעיניים בארה"ב לערוך בחינה כוללת של מצבם הבטיחותי, לאור האסון ביפן. עם זאת, אובמה הבהיר כי לארה"ב אין כל כוונה לוותר על השימוש בגרעין להפקת אנרגיה.

 

"אנחנו מפנים את כל המשאבים כדי להגן על אזרחים אמריקנים שעלולים להיות בסכנה", אמר אובמה, "אתמול פעלנו לפינוי של תושבים אמריקנים ברדיוס של 80 קילומטר מפוקושימה. כל אזרחי ארה"ב ביפן צריכים להמשיך לפעול לפי הוראות ממשלות ארה"ב ויפן. אלו שמחפשים עזרה צריכים לפנות לשגרירות ולקונסוליות שלנו".

 

אובמה הבהיר כי ארצו מסייעת ליפן בתקופה קשה זו, והביע ביטחון בכך שהמדינה תצליח

להשתקם מהאסון הכבד שפקד אותה. "איש אחד ניסח זאת בפשטות. זה עניין יפני - בזמנים קשים אנו עוזרים זה לזה, בזמנים קשים אלה נשארת תקווה לעתיד". הוא הוסיף כי "בעיר אחת שנמחקה על-ידי הצונאמי הוצלה תינוקת בת ארבעה חודשים. איש לא יכול להגיד איך היא שרדה".

 

"צבא ארה"ב שעזר להבטיח את ביטחון יפן במשך עשורים עובד מסביב לשעון", הוסיף הנשיא, "היום הטסנו מזון ומים רבים לעם היפני. גם העסקנו כמה מומחים שלנו שעוזרים לשלוט במצב בכורים. אנחנו חולקים איתם מומחים, ציוד וטכנולוגיה. העם האמריקני גם פתח את לבו. רבים נתנו בנדיבות כדי לתמוך במאמצי החילוץ".

 

קודם כדורסל, אחר כך יפן 

ביומיים האחרונים גברה הביקורת על אובמה, שלא התייחס בימים האחרונים למשבר ביפן, במה שנראה לטענת מבקריו כנפקדות והפגנת חוסר מנהיגות. למרות המצב החמור, הוא התראיין לערוץ ספורט ונתן את התחזית שלו לטורניר המכללות בכדורסל שנפתח היום בארה"ב.

 

לפני הנאום בבית הלבן, ביקר אובמה במפתיע בשגרירות יפן בוושינגטון. הוא שב והדגיש את המחוייבות האמריקנית לסייע ליפנים, והבהיר כי הוא בטוח שהמדינה תצליח להתמודד עם האסון שפקד אותה. "אני בטוח שיפן תשתקם", אמר הנשיא לאחר שחתם בספר התנחומים בשגרירות.


אובמה כותב בספר התנחומים. "לבי יוצא אל אזרחי יפן" (צילום: AP)

 

"הם אנשים חזקים, בעלי יכולת התאוששות מהירה, אשר מסורים למדינה שלהם", אמר אובמה,

"כמה שהתקופה הזאת קשה, יש לי ביטחון בכך שיפן תצא חזקה יותר משהייתה".

 

בספר התנחומים כתב אובמה: "לבי יוצא אל אזרחי יפן בזמן הטרגדיה הנוראית הזאת. אנא דעו שאמריקה תמיד תעמוד לצד אחת מבנות בריתה הגדולות ביותר בתקופה זו של מצוקה".

 

"בשל החוזק והעוצמה של אנשיה, אנו יודעים שיפן תשתקם ותצא חזקה מתמיד. ובזמן שהיא משתקמת, זכרם של אלה שאבדו יישאר בלבנו ורק יחזק את הידידות בין שתי מדינותינו. שאלוהים יברך את אזרחי יפן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בזמנים קשים אנו עוזרים זה לזה"
צילום: AP
מתקן הגרעין בפוקושימה
צילום: AP
מומלצים