שתף קטע נבחר
צילום: AP

לא סיבה למסיבה

משה קצב הוא עבריין מין וחשוב שייענש, אך במשפט הזה לא שמענו את נימוקי התביעה ולא את קצב. חייבים לדרוש בדיקה של מבקר המדינה, ולהבין מה השתבש פה

זה יום שאי אפשר לשמוח בו. אני לא שמחה על כך שראיתי את נשיא מדינת ישראל השמיני ביום כזה, או בצורה שכזו. עם כל הרצון הטוב שמשה קצב יילך לכלא, אין כאן לא חגיגה ולא מסיבה. יחד עם זאת יש להודות לו, שכן בזכותו בסופו של דבר, הצדק נעשה לאחר שחזר בו מהסכם הטיעון. ואחרי הכל, עדיין עצוב לראות מצוקה של אדם ובייחוד את מצוקת בני משפחתו.

  

אני מביטה במבט אישי ומנטרלת את הפן המשפטי, אני מתייחסת לאנסים כאל רוצחים. בעיני הם רוצחים מהסוג הקשה ביותר, מהסוג שמשאיר את הקורבן חי ומדמם. במצב כזה ציפיתי שגם העונש יהיה באמת בהתאם.

  

אך אל לנו לשכוח עניין נוסף. מדובר בעוד אבן שמסמלת עבורנו את השביל, ולא בשביל עצמו. אנחנו במרחב משפטי, ואסור לנו לשכוח כציבור היכן יכלה להיות הפרשה והיכן יכול היה להיות משה קצב היום - מרצה מאסר על תנאי המגולם בצורת עבודות שירות לכל היותר, כשמנגד מדממות הקורבנות. מדממות נוכח התעלמות המערכת שהייתה אמורה להגן עליהן ולחבק אותן.

  

משפט קצב לא התנהל על-פי תנאי המשפט, אלא בתוך חומה בצורה. הוא התנהל על-פי דרישות הפרקליטות לאורך כל הדרך. שמענו רק את עמדתה, התנהלותה ובקשותיה. לא שמענו את הנאשם, ומנגד - לא שמענו את נימוקי התביעה למבחן התוצאה. גרמו לנו לחשוב שהתגלו ראיות חדשות, הזלזול באינטליגנציה של הציבור והמשפטנים הוא כה חמור, עד שראוי להבהיר לקוראים וההדיוטות, שהאמת היא שיש רק שתי אפשרויות לעסקת טיעון כה עלובה. האחת היא ששיקולים זרים, חוץ-משפטיים הנחו את הפרקליטות, והשנייה היא בחינה בלתי מקצועית בעליל של חומר הראיות.

  

הציבור צריך להבין שהיום זה היה משה קצב, מחר יהיה זה נאשם אחר, אך המערכת היא אותה מערכת והאנשים הם אותם אנשים. הפרקליטה והתובעת הבכירה בתיק עבירות המין נגד נשיא המדינה לשעבר, עו"ד רונית עמיאל, היא אחת מאותם פרקליטים בכירים שסברו שיש לגרוס את תיק קצב. מבחן התוצאה הוכיח שלא היה שום מקום לגורסו.

 

לבדוק למען העתיד  

היום אנחנו - הציבור - חייבים לעמוד על שתי הרגליים האחוריות ולדרוש בדיקה מדוקדקת, קפדנית ובלתי מתפשרת של ניהול התיק. בדיקה חיצונית ולא פנימית. אסור לנו להשאיר את הבדיקה לשיקול דעת פרקליט המדינה, עלינו להעבירו לידיו הנאמנות של מבקר המדינה, לו הסמכות לבדוק את הרשויות המשפטיות במדינה.  

 

הציבור זכאי לקבל תשובות במהרה, ולהבין מה השתבש במערכת שהובילה אותנו למקום כזה, שעה שניסתה להוביל אותנו למקום אחר. המערכת הזו צריכה לספק הסברים ולא חלילה לערוף ראשים. במערכת הזו יש גם אנשים מקצועיים ובלתי מתפשרים שעושים עבודתם נאמנה. המטרה היחידה היא לא לתת לציבור לשלם את המחיר, להיענש ולהישאר עם מערכת שכזו. לתקן את המערכת למען העתיד.  

 

משה קצב הוא עבריין מין. לא משנה אם היה נשיא או ח"כ. לא משנה מאין הוא בא ולאן הוא הולך. חשוב שישלם את המחיר וייענש. מאידך גיסא, עומדת החובה שהכול ייעשה בצורה הישרה, החוקית והלגיטימית. לא ייסגר בחדרי חדרים, אלא בתוך מערכת שקופה כמתחייב, שלא מנוהלת על-פי רצון אדם זה או אחר. צריך היה לפתוח את הדלתיים במקומות בהם היה ניתן במשפט הזה.

 

כל שנותר עכשיו הוא להנפיק דו"ח חיצוני שיסביר את הזיגזג הבלתי מוסבר בתיק הזה.

 

  • עו"ד כנרת בראשי ייצגה את א' מבית הנשיא

 

הביא לפרסום: אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא שמענו את קצב
צילום: עומר מירון
מומלצים