שתף קטע נבחר

זירת הקניות

פרס ירוק לשר הירוק - והשחור למי?

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, יקבל את אות "הגלובוס הירוק" מארגוני הסביבה, בטקס שיתקיים במסגרת ארועי שעת כדור הארץ. "הגלובוס השחור" - שמוענק לגורמים שפגעו בסביבה, יוענק למיזם להפקת נפט מפצלי שמן בחבל עדולם, שמקדם משרד התשתיות

  • שעת כדור הארץ - העמוד המיוחד

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הוא הזוכה באות "הגלובוס הירוק" לשנת 2011. השר יקבל את האות בטקס שיתקיים ביום חמישי הקרוב, במסגרת אירועי "שעת כדור הארץ". "הגלובוס השחור" - ציון גנאי לגורם שפגע בסביבה - יוענק השנה למיזם להפקת נפט מפצלי שמן בחבל עדולם, שמקדם משרד התשתיות.

 

אותות הגלובוס הירוק מוענקים זו השנה השמינית ברציפות, לאנשים וגורמים שהובילו תהליכים של שינוי למען הסביבה בפעילות ציבורית, עסקית או התנדבותית. לדברי נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה המובילה את הטקס: "הטקס מתקיים השנה על-רקע האסון האקולוגי והגרעיני ביפן, המצביעים על החובה המוטלת עלינו להיות קשובים לכוחות הטבע החזקים מאיתנו ולצמצם את בזבוז המשאבים, למען הדורות הבאים. לציבור הרחב יש כעת הזדמנות להפגין את כוחו מול מקבלי ההחלטות, ולדרוש מהם להציב את נושא הסביבה ובריאות הציבור במקום גבוה ביותר בסדרי העדיפויות שלהם". 

 

בדברי ההסבר של חבר השופטים מפורט, כי השר ארדן יקבל את אות "הגלובוס הירוק" מכיוון שהוביל בהצלחה מספר מהפיכות סביבתיות, הצליח להגדיל משמעותית את תקציב המשרד ואת נפח פעילותו והשפעתו הציבורית והפוליטית, והציב את הנושא הסביבתי במקום גבוה על סדר יומה של הממשלה. "ארדן הפעיל אנרגיה חדשה בתפקיד השר להגנת הסביבה, לקח אותו ברצינות והביא אותו לגבהים שלא היו קודם. הוא נלחם בממשלה למען האינטרס הסביבתי ומוביל מהפכות כמו בנושא המחזור והפסולת ועל כל אלה הוא מקבל את הפרס", מסר ירושלמי ל-ynet.

 

הגלובוס השחור יוענק למיזם להקמת תעשיית נפט מפצלי שמן בחבל עדולם שבשפלת יהודה. את הפרויקט מובילה חברת IEI האמריקנית, שקיבלה כבר זיכיון ממשרד התשתיות לביצוע פיילוט ראשוני באזור, אולם בארגוני הסביבה חוששים מפגיעה בלתי הפיכה באזור הרגיש.  "קיים חוסר וודאות רב לגבי ההשלכות הסביבתיות והסיכונים הכרוכים ביישום התוכנית", נכתב בסדברי ההסבר, "מימוש התוכנית עלול להפוך את האזור כולו למרחב של תעשיה כימית עתירת תשתיות ומזהמת, והיא סותרת את התחייבות הממשלה להפחית את פליטות גזי החממה של ישראל".


חבל עדולם (צילום: דב גרינבלט)

 

תושבים, פעילים ואנשי ציבור

הגלובוס הירוק מוענק בקטגוריות נוספות. אות על פעילות סביבתית יוענק לעמיעד לפידות, שהקים ב-2004 את עמותת "ארץ כרמל", במטרה לקדם חזון של טיפול נכון בפסולת. "עמיעד פיתח והוכיח את הרעיון שפסולת ביתית ניתנת להפרדה באמצעות הדרכה, תמיכה ופח ביתי קטן, ובמידה רבה אחראי לכך שישראל צועדת לקראת מהפכה של הפרדת פסולת במקור", מצוין בדברי ההסבר.


עמיעד לפידות

 

זוכה נוסף הוא מטה המאבק להצלת עמק ססגון, שהוקם על ידי תושבים הנאבקים נגד הקמת מלון בבקעת תמנע מחשש לפגיעה בטבע. "הפעילות העיקשת, העקבית והיצירתית הביאה, בינתיים, לבלימתה של התוכנית... המטה להצלת עמק ססגון הוא דוגמה בולטת להתארגנות אזרחית למען השטחים הפתוחים והטבע של כולנו, רחוק וסמוי ככל שיהיה, והוא מהווה השראה ליוזמות אזרחיות נוספות".

עמק ססגון (צילום: אריאל אימרמן)

 

בקטגוריה של חינוך סביבתי יוענק הפרס לפרויקט חינוך סביבתי של החברה להגנת הטבע במגזר הבדואי בנגב, בו משתתפים מעל 3,000 תלמידים ומורים ובמסגרתו פועלים עם התושבים לקידום איכות הסביבה במגוון פעילויות: הכשרת מדריכים להובלת תהליכים סביבתיים, השתלמויות למורים ופיתוח מנהיגות חברתית סביבתית.  


פרויקט חינוך סביבתי של החברה להגנת הטבע

 

האות בקטגוריית קיימות מקומית יוענק ליחידה הסביבתית האזורית רעננה-כפר סבא, המשרתת כרבע מיליון תושבים ביישובי האזור. בין היתר מלווה היחידה את הרשויות בכתיבת תכניות אב אסטרטגיות לערים מקיימות, ביישום אמנת האקלים של פורום ה-15 ובחינוך סביבתי. בדברי ההסבר מפורט, כי "מנהלי היחידה ועובדיה מונעים מתחושת שליחות ואמונה ביכולתם לשנות את המציאות, המציבה אותם בחזית העשייה הסביבתית תוך חתירה למצוינות". 


חברי היחידה הסביבתית האזורית רעננה-כפר סבא

 

בקטגוריית המגזר העסקי יקבל את האות יוקי גיל מחברת שורש וממקימי הקרן הקהילתית טירת כרמל, בה הוא משמש כיו"ר הוועד המנהל שלה ובמסגרתה מוקדמות יוזמות למינוף משאבים מקומיים. בועדת הפרס מציניים כי הוא מקבל את האות בשל המחויבות הסביבתית של החברה אותה הוא מוביל ובשל המחויבות החברתית שלו ופעילות הקרן שבראשה הוא עומד. "יוקי גיל מוביל תפיסת עולם הרואה בעסקים חברתיים מנוף לעצמאות ומסוגלות עצמית בת-קיימא של הקהילה, ומכשיר לצמצום הפערים בחברה", נכתב בדברי ההסבר.

 

אות נוסף יוענק בקטגוריה של אישיות ציבורית ליורם שפר - יו"ר ועדת איכות הסביבה באשקלון. בדברי ההסבר מפורט, כי "מזה למעלה מעשור מוביל יורם שפר את הפעילות הסביבתית באשקלון. עם פרישתו מצה"ל בדרגת סגן אלוף בחר יורם, סוכן ביטוח במקצועו, את קידום סביבה בריאה ואיכותית בעיר, כמטרה מרכזית. בהתנדבות מלאה הוא שותף לשורה של מאבקים, ובראשם המאבק כנגד הקמת תחנת כוח פחמית מזהמת". עוד מצוין, כי במסגרת תפקידו הנוכחי הצליח להוביל "מהפיכה של ממש בשיפור פני העיר, הניקיון והטיפול בפסולת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים