שתף קטע נבחר

המחאה בסוריה נמשכת, "מהפכה נגד המשטר"

מאות יצאו לרחובות ביום חמישי של הפגנות בערים דרעא ונווה. ארגון בלתי ידוע בשם "איחוד השבטים הערביים" פרסם הודעה מקוונת וקרא ל"מהפכה נגד השלטון ושכירי החרב שלו". מתנגד משטר ותיק: "המהפכה ניצבת בפתח"

היום החמישי להפגנות בסוריה. מאות בני אדם הפגינו היום (יום ג') בדרעא שבדרום סוריה נגד משטרו של הנשיא בשאר אסד. הם צעקו "חירות, חירות, הפגנה שקטה". בנוסף, "איחוד השבטים הערביים בסוריה", ארגון שלא ברור לפי שעה מה טיבו, פרסם הערב הודעה מקוונת לפיה הוא "מכריז מהפכה נגד המשטר הסורי". להודעה המצולמת שהועלתה לאינטרנט צורפו שמות משפחה רבים המתייצבים מאחורי הפעולה "נגד המשטר הסורי ושכירי החרב שלו".

 

בשאר אסד צריך להתחיל לחשוש? מדברים על זה בפייסבוק של ynet

 

לפי שעה לא ברורה טיבה של ההודעה, אולם עצם פרסומה עשוי להיות חשוב בעידוד המפגינים להמשיך ולצאת להפגנות. היום התאספו מפגינים ליד מסגד עומרי שבעיר דרעא וגם ברחובות העיר הקרובה נווה, שבאזור הגבול עם ירדן. "אנחנו רוצים לחם, אבל גם חירות", אמר תושב דרעא. תפוקת החיטה בעירו צנחה ב-25% בשנה שעברה בשל הבצורת.

 

סרטון יוטיוב מתעד הצתות במהלך הפגנות בדרעא, ככל הנראה אתמול
 

ארגון זכויות אדם עצמאי הפועל בסוריה דיווח כי הרשויות עצרו היום פעיל מרכזי שתמך במחאה. לדברי הארגון "מצפה זכויות האדם", לואיי חוסיין נלקח מביתו שבמחוז סחנייה שליד דמשק. "ביתו נפרץ, הדלת רוסקה, גורלו לא ידוע", נמסר בהודעת הארגון. חוסיין ריצה שבע שנות מאסר בגין פעילות פוליטית בשנים 1984-1991.

 

סגן הנשיא פארוק א-שרע אמר היום כי אסד מחויב "להמשיך בדרך הרפורמה והמודרניזציה בסוריה". כך דיווחה תחנת הטלוויזיה אל-מנאר. "אסד לא יכול להיות נגד אף אזרח סורי", צוטט א-שרע. משרד האו"ם לענייני זכויות אדם אמר היום בתגובה לאירועים בסוריה כי על הרשויות במדינה "להפסיק לאלתר שימוש מופרז בכוח נגד מפגינים לא אלימים, בפרט שימוש באש חיה. במקביל פורסמו היום תמונות המראות ככל הנראה את כוחות הביטחון של אסד מכים מפגין במסגד בדמשק. 


תצלום המתעד אלימות של כוחות הביטחון נגד מפגין בדמשק (צילום: MCT)

 

"המהפכה עומדת בפתח והמשטר עדיין מפלרטט עם האפשרות לשינוי", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס חייתאם אל-מלח, עורך דין בן 80 ושופט לשעבר, פעיל ותיק נגד המונופול הפוליטי של מפלגת הבעת'.

 

טורקיה לאסד: "בצע רפורמות דמוקרטיות"

ובעוד אסד שומר על שתיקה, ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הביע דאגה מהמצב בסוריה וסיפר כי יעץ לעמיתו לבצע רפורמות דמוקרטיות. "רוחות השינוי נושבות בכל מקום", אמר ארדואן לעיתון הטורקי הורייט, "בביקורי האחרון בסוריה שוחחתי עם אסד ואמרתי שתהליך דומה עשוי להתפתח בארצו ושקיים איום של פילוג. כעת אנחנו רואים שהמצב הזה קורה".

 

"אמרתי לו להפיק לקחים ממה שמתרחש באזור", הוסיף ארדואן ואמר כי על אסד למצוא דרך אחרת להתמודדות מזו שנהגו בה המנהיגים האחרים ולנקוט בגישה דמוקרטית כלפי עמו.


מפגין תיעד את ההפגנות בדרעא בסוף השבוע (צילום: MCT)

 

אחת מהדרישות המרכזיות של מארגני המחאה היא לשים קץ לדיכוי על-ידי המשטרה החשאית. מפקד המשטרה הזו במחוז דרעא הוא לא אחר מאשר בן דודו של אסד. הנשיא עצמו התעלם מדרישות חוזרות ונשנות לסיים את מצב החירום השורר במדינה מאז עלייתה לשלטון של מפלגת הבעת' ב-1963, להגביל את מנגנוני הביטחון, לשחרר אלפי אסירים פוליטיים, לאפשר חופש ביטוי ולחשוף מה עלה בגורלם של רבבות מתנגדי משטר שנעלמו בשנות השמונים.

 

אתמול נמשכו ההפגנות בעיר דרעא שבדרום סוריה, והפעם פגעו אלפי מפגינים באחד מסמלי השלטון - והפילו את פסלו של חאפז אל-אסד, נשיא סוריה לשעבר. כך דיווחה רשת "אל-ערביה". כמה אתרי אופוזיציה בסוריה טענו כי הפסל הופל למעשה לפני כמה ימים.

 

פרט להפלת הפסל, העלו המפגינים באש את ביתו של מושל המחוז המפוטר, ושרפו גם את מטה מפלגת השלטון ואת בניין משרד התרבות המקומי. שלשום, ביום השלישי ברציפות להפגנות, נהרגו לפחות חמישה בני אדם ונפצעו כ-60 איש, מירי אש חיה של שוטרים סורים. עשרות אלפים יצאו לרחובות, במקביל להגעתה לדרעא של משלחת ממשלתית, שבאה לנחם את המשפחות האבלות על מות יקיריהן בהפגנות הקודמות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנות בדרעא כפי שתועדו במצלמת מפגין
צילום: mct
פסלו של אסד לפני שהופל אתמול
צילום: gettyimages imagebank
סגן הנשיא א-שרע. "אסד מחויב להמשיך בדרך המודרניזציה"
צילום: איי פי
אסד. "עדיין מפלרטט עם אפשרות לשינוי"
צילום: AP
ארדואן ואסד. "אמרתי לו להפיק לקחים מהאזור"
צילום: AP
מומלצים