שתף קטע נבחר

חיסכון של 3.9% מהחשמל; יבנה במקום הראשון

20 ערים בארץ כיבו את החשמל לשעה, לרגל שעת כדור הארץ, וחסכו 101 מגה ואט חשמל - שיא ישראלי מתחילת הפרוייקט בישראל ב-2008. יבנה הובילה עם 7.52% חיסכון ואחריה מודיעין, נס ציונה, ירוחם ויוקנעם

שעת כדור הארץ - כנסו העמוד המיוחד של ynet

 

כיבוי האורות ב-20 ערים ברחבי הארץ, הערב (ה') למשך כשעה, לרגל "שעת כדור הארץ", הביא לחיסכון כולל של 101 מגה ואט חשמל. מדובר בחיסכון של 3.9% מכלל צריכת החשמל הממוצעת לשעה זו, שהוא שווה ערך למיליון ו-10,000 נורות חשמל בעוצמה של 100 וואט.

 

מדובר בשיא ישראלי מאז תחילת קיום הפרוייקט בישראל בשנת 2008. שיעור החיסכון בשנה שעברה עמד על 74 מגה ואט בלבד.

 

צילום: יעל צור

 

העיר שבה הייתה רמת ההשתתפות הגדולה ביותר היא יבנה, שהגיעה ל-7.52%. אחריה דורגו מודיעין, עם 7.38%, נס ציונה - 6.6%, ירוחם - 6.5% ויוקנעם - 6%.

 

אחריהן דורגו לפי הסדר: נתניה - 5.9% , אילת - 5.5%, דימונה - 5%, ערד - 4.5%, אשדוד - 4.5%, רעננה - 4.4%, תל אביב - 3.9%, בת ים - 3.7%, פתח תקוה - 3.6%, רחובות - 3.6%, חיפה - 3.4%, גבעתיים - 3.4%, הרצליה - 3.3%, חולון - 3%, וירושלים -2.5%.

 

תל אביב, ירוחם ומודיעין היו הערים הראשונות שכיבו את האורות בדיוק ב-20:00. עשר דקות לאחר מכן, נכנסו ירושלים ודימונה לפרויקט, ובשעה 20:50 נכנסו לכיבוי האורות שלוש הערים האחרונות: חיפה וחולון ויוקנעם.

  

מנהל יחידת ניהול המערכות במתקן הבקרה של חברת החשמל בצפון, דב סטרולוביץ' העריך בתחילת האירוע כי סך החיסכון במהלך הערב כולו, יגיע לכ-100 מגה ואט. סטרולוביץ' העריך כי הפחתה של 100 מגה ואט מביאה לחיסכון של כ-5%-6% ברמת המזהמים הנפלטים בתהליך ייצור החשמל.

 

"בשעות הערב, תאורת הבתים והרחובות בישראל מהווה כ-12% מצריכת החשמל. אם מורידים את תאורת הבתים בכל הארץ - רק את התאורה, בלי מכשירי חשמל - עשויים להגיע לחיסכון של כ-800 מגה ואט", ציין סטרולוביץ'.

 

המובילה בשנתיים האחרונות: כפר סבא

המעקב אחרי החיסכון בחשמל כתוצאה מכיבוי האורות התבצע ממרכז השליטה של חברת החשמל בחיפה. במרכז, בו נאספים באופן שוטף נתונים על צריכת החשמל בישראל, אפשר היה לראות בצורה הטובה ביותר את הנתונים בדבר החיסכון כתוצאה מכיבוי האורות.

 

בנוסף נבדקה מידת ההשתתפות של הערים השונות בפרויקט, ונערך חישוב של החיסכון בחשמל – בנורות חשמל בנות 100 וואט. בשנה שעברה נרשם, כאמור, בשעת השיא של הפרויקט חיסכון של 74 מגוואט חשמל, שווה ערך ל-740 אלף נורות חשמל. העיר שהובילה בשנתיים האחרונות בשיעור ההשתתפות בפרויקט, כפר סבא, לא השתתפה השנה בכיבוי האורות הארצי. 

 

על מנת שלא לגרום לנפילת מתח מהירה מדי כובו האורות בהדרגה בערים שהשתתפו בפרויקט. גם מוסדות ציבוריים רבים בערים השתתפו באירוע, ובהם מבני הרשויות המקומיות, מפעלים מבני ציבור ועוד. גם האורות במתקני חברת החשמל עצמה כובו, למעט אורות הבטיחות.

 

בחיפה כובו האורות גם בגנים הבהאיים ובממגורות דגון, שני סמלי מרכזיים בעיר. ראש העירייה, יונה יהב, גם הפריח הבוקר כדור פורח במסגרת אירועי יום כדור הארץ, שנערכו במוזיאון המדע.

 

בין המפעלים שהשתתפו באירוע היו גם בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד, מפעלי ים המלח, רותם אמפרט נגב, מפעל המגנזיום בסדום , מפעל פרקלאס שבמישור רותם, תרכובות הברום שברמת חובב, דשנים וחומרים כימיים במפרץ חיפה, תמי במפרץ חיפה, מפעל החברה לשירותי איכות הסביבה ברמת חובב, נשר ויהודה פלדות.


פורסם לראשונה 24/03/2011 18:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
נתוני החיסכון ברחבי הארץ
צילום: אבישג שאר יישוב
מרכז השליטה בחברת החשמל
צילום: אבישג שאר יישוב
מומלצים