שתף קטע נבחר

ישראל שיגרה ליפן 50 רופאים ו-10,000 מעילים

בצל החשש מהמשך הדליפה הגרעינית ביפן, יצאה משלחת הסיוע הישראלית. המשלחת תעניק שירותי רפואה, עזרה ראשונה, מעבדת רנטגן ובדיקות דם

ישראל מושיטה יד ליפן בשעתה הקשה: 50 רופאים, 62 טון ציוד רפואי, ועוד 18 טון ציוד סיוע, הכולל כ-10,000 מעילים, 6,000 שמיכות, 8,000 זוגות כפפות ו-150 יחידות של שירותים ניידים - שני מטוסים עם הצוות הרפואי, משלחת של פיקוד העורף ונציגי משרד החוץ, המריאו הערב (שבת) מבסיס חיל האוויר בנבטים ליפן.

 

 

אחד המטוסים, מדגם בואינג 747, נושא את הציוד ההומניטרי, כולל מכשור רפואי, דלק, גז, חמצן, תרופות, מזון, מים, מיטות חולים וציוד נוסף הנדרש להקמת המרפאה. במטוס השני המריאו נציגי פיקוד העורף ונציגי משרד החוץ.

  

הצוות, שצפוי להגיע ליפן בצהריים, יקים את המרפאה בעיר קוריהארה שבמחוז מיאגי, האזור שנפגע בצורה הקשה ביותר בצונאמי. המרפאה תטפל בפצועים ובפליטים ותעניק להם שירותי רפואה בסיסיים.

 

לטקס בבסיס חיל האוויר בנבטים הגיע גם שגריר יפן בישראל, נציגי תקשורת יפנית וממלא מקום מנכ"ל משרד החוץ הישראלי, רפי ברק. ההשלמות האחרונות כללו תדריך מקדים בנושא אמצעי המניעה וההתמודדות עם קרינה רדיואקטיבית. השגריר היפני אמר לחברי המשלחת: "קיבלנו מילות עידוד והזדהות רבות מאזרחי ישראל, אני מודה לממשלת ישראל שעמלה על הכנת המשלחת". אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן, הבהיר: "ההנחייה היא להימנע מחשיפת המשלחת לקרינה. אם תיווצר תחושה שחברי המשלחת בסכנה, נעצור את המשימה ונחזיר את המשלחת".

 

מנהל מחלקת צפון מזרח אסיה במשרד החוץ, חגי שגריר, אמר ל-ynet לפני עלייתו לטיסה: "אנחנו אכן מודאגים ממצב הקרינה והתנאי הראשון שהצבנו היה שהפעילות לא תסכן את בריאותו של אף ישראלי במשלחת. אנחנו מתכוונים לנטר את האויר ואת המים ולקבל דיווחים בזמן אמת. אם המצב יורע, נקבל החלטות במקום. אף אחד לא יעמוד בסיכון".

  

הוא הסביר כי "המרפאה תעניק שירותים בסיסיים של 'רפואה קהילתית', עזרה ראשונה ואבחונים, מעבדת רנטגן, בדיקות דם, והפניות למי שיזדקק לאשפוז רציני. אנו מצפים לעבודה בתנאים לא קלים, קיבלנו דיווחים על כך שהתנאים במקום מאוד בסיסיים, אנשים ישנים על קרטונים, מזג האוויר לא קל". נוסף לסיוע הפיזי, מתמודדים צוותי הסיוע עם טראומות נפשיות של רבים שאיבדו את בני משפחותיהם ופליטים רבים: "אני מתאר לעצמי שהמראות לא יהיו קלים", סיכם נציג משרד החוץ.

  

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח עם ראש המשלחת של ישראל ליפן, תת-אלוף שלום בן אריה, ושלח את ברכתו לכל חברי המשלחת שהתנדבו לצאת ליפן. "אתם ממשיכים להניף את דגל ישראל בגאון. זו לא פעם ראשונה שיוצאת משלחת ישראלית לסייע בעולם וזה מעיד רבות על החברה הישראלית. אתם השגרירים של ישראל האמיתית. של העם הזה שפועל לטוב ואני מקווה ובטוח שתצילו רבים".

 

המשנה למנכ"ל משרד החוץ פיני אביבי, אמר כי "הצוות נערך לתקופה של שבועיים עד חודש, אבל יתאים את עצמו לפי הצרכים ואם יצטרכו להישאר יותר - כך יהיה". 

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסייעים לניצולים
צילום: AP Photo/Kahoku Shimpo via Kyodo News
כוחות חילוץ והצלה במחוז מיאגי
צילום: AP
מומלצים