שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP, Getty Images imagebank
  האריות יפסיקו לשאוג? 40 שנות שלטון אסד
  בנובמבר 1970 תפס חאפז אסד את השלטון בדמשק. במשך 30 שנה, עד יום מותו, הוא שלט בסוריה ביד קשה וגם טבח במורדים. בעשר השנים האחרונות שולט בסוריה בנו השלישי, בשאר, שיועד להיות רופא עיניים. סוף עידן שלטון העלאווים?

  סוף עידן אסד בסוריה? יותר מ-40 שנה שולטת משפחת אסד ("אריה" בערבית) בסוריה. בנובמבר 1970 תפס חאפז אסד את השלטון וכמה חודשים לאחר מכן "מונה" לנשיא, תפקיד אותו החזיק עד יום מותו ביוני 2000. כיורש מונה בנו השלישי, בשאר, המכהן מאז כנשיא סוריה. המהומות שפרצו בחודש האחרון במדינה והגיעו לשיא בסוף השבוע, עשויות בהמשך לשים סוף לשלטון המיעוט העלאווי בסוריה.

   

   

  אסד האב נולד בשם חאפז אל-וחש, בכפר קרדחה הסמוך לעיר לטקיה. בגיל 16 הוא הצטרף למפלגת הבעת' ובצבא הסורי הוא שירת כטייס. בעקבות הפיכת הבעת' בשנת 1963 הוא מונה למפקד חיל האוויר. בשנת 1966 תפסה הסיעה הצבאית של הבעת' את השלטון ואסד האב התמנה לשר ההגנה. אחרי ארבע שנים הוא הדיח את הרמטכ"ל, סלאח אל-ג'דיד, שהיה אז שליט סוריה - במהפכה שקטה. ב-1971 הוא נבחר לנשיא, בין היתר כיוון שהיה מועמד יחיד.


  אסד ומובארק בשנות ה-80' עם יורש העצר הסעודי דאז (צילום: AP)

   

  ב-1978 נבחר אסד שוב לנשיא לתקופה של שבע שנים. בתקופת שלטונו פעל במרץ לשיקום צבא סוריה ולמודרניזציה ונעזר לא מעט בסיוע סובייטי רב. באותן שנים הוא קידם תוכניות פיתוח נרחבות, במימון מדינות הנפט הערביות וגורמים בינלאומיים. חודש לאחר

   מכן נרצח בפריז ראש ממשלת סוריה לשעבר, סלאח אל ביטאר, שייסד את מפלגת הבעת'. לאחר ההפיכה ב-1966 הועמד אל ביטאר לדין בהיעדרו ונידון למוות, אך אסד האב העניק לו חנינה.

   

  המבחן הראשון לשלטונו היה בשנת 1982. הוא דיכא אז התקוממות בעיר חמאת. בטבח בעיר הסורית נרצחו בין 10,000 ל-30 אלף בני-אדם. עוד קודם לכן, ביוני 1980, הוא נפצע באורח קל בנסיון התנקשות. אסד האב ליווה את נשיא ניז'ר לשדה התעופה בדמשק ובאחד העיקולים נזרק רימון לעבר מכוניתו. באותו הלילה הוטסו יחידות צבא בפיקודו של אחיו, ריפעת, לכלא תדמור וטבחו טבח באסירים של "האחים המוסלמים", בהם ראה אסד אחראים.

   

  האח הוגלה, הבן נהרג

  ב-1983 נאלץ אחיו של אסד, ריפעת, לעזוב את סוריה לאחר שניסה לתפוס את השלטון כשאסד לקה בהתקף לב. ב-1992 שב ריפעת לדמשק. אסד האב תיכנן למנות את בנו השני באסל ליורשו, אך זה נהרג בתאונת דרכים בשנת 1994 והוא בן 31.  בשאר אסד, הבן השלישי של הנשיא, שלמד באותו זמן רפואת עיניים בלונדון נקרא לשוב לדמשק.


  נקבר בכפר הולדתו. הלוויתו של חאפז אסד (צילום: רויטרס)

   

  אסד האב נודע גם כמי שהתיש בנחישותו ובסבלנותו לא מעט מדינאים מנוסים. באביב 1991 קיים שיחה מרתונית בת תשע שעות עם שר החוץ האמריקני ג`יימס בייקר, שהתלונן: "הוא אפילו לא נתן לי לצאת לרגע להשתין". באותה שנה שלח את נציגיו לוועידת מדריד, שם נקטו קו קשוח של נכונות לשלום עם ישראל

   תמורת החזרתה של כל רמת הגולן. בעקבות זאת התנהלו לסירוגין שיחות ישירות בין ישראל לבין נציגיו של אסד, שהוא עצמו סירב להיפגש עם כל אישיות ישראלית, אך אלה נקלעו שוב ושוב למבוי סתום.

   

  במהלך השנים הידרדר מצבו של אסד האב, והוא מת ביוני 2000, בגיל 69, אחרי שיחת טלפון עם נשיא לבנון דאז, אמיל לחוד. לחוד אמר כי מילותיו האחרונות של אסד היו: "הגורל שלנו הוא לבנות עתיד טוב יותר עבור המדינות שלנו". 

   

  הוא נטמן בכפרו קרדאחה. הבן והיורש, ניצב סמוך לקבר בפנים חתומות, כשסביבו בכירי השלטון והצבא. בהלוויה השתתפו בין היתר נשיא מצרים דאז חוסני מובארק, נשיא אראן דאז מוחמד חאתמי וגם יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת.


  התחתן, לאחר שכבר היה נשיא. אסד הבן (צילום: רויטרס)

   

  למעשה החוקה הסורית לא איפשרה לבשאר להתמנות לנשיא, כיוון שהיה אז בן 35 וגיל המינימום לנשיאות עמד על 40. אך מהר מאוד הפרלמנט שינה את החוקה כדי לאפשר לאסד הבן לתפוס את השלטון. לאחר ההצבעה יצאו אלפי בני אדם לרחובות דמשק בהפגנה מאולתרת, יותר או פחות, כשהם אוחזים בידיהם תמונות של היורש בשאר. הם התגודדו סביב בניין הפרלמנט וקראו: "בדם ואש נפדה אותך בשאר". בשאר גם הוקפץ בסולם הדרגות של הצבא הסורי: מ"עקיד" (אלוף משנה) ל"פריק" (פילדמרשל), דרגה המאפשרת לו לשאת מעתה את התואר של מפקד הצבא.

   

  רק 97.2 אחוז תמיכה

  שבוע לאחר מותו של אביו נבחר בשאר אסד גם ליו"ר מפלגת הבעת'. ביולי 2000 נערך בסוריה "משאל עם" בו זכה אסד הבן ב-97.2% מקולות הבוחרים. אגב, הרוב בו זכה בשאר הינו נמוך יחסית לתוצאות שהשיג אביו במהלך 30 שנות שלטונו. הרוב הנמוך ביותר בו זכה חאפז אל אסד היה 99.6 אחוז.


  קורעים תמונות של אסד הבן בדרעא, בסוף השבוע (צילום: MCT)

   

  בדצמבר 2000 נישא בשאר לאסמה (אמה) אחרס, בת למשפחה סורית-סונית תושבת בריטניה, אשת מחשבים ומנתחת מערכות בהשכלתה. כשנה לאחר נישואיהם נולד לזוג בנם הבכור - חאפז. בשאר הבן המשיך בקו של אביו, גם לגבי משא ומתן עם ישראל.

   

  מאז תום מלחמת המפרץ השנייה קרא בשאר מספר פעמים ובאופן פומבי לחידוש

   המשא-ומתן גלוי וישיר עם ישראל. במקביל לוו דבריו באיומים מרומזים כי באם לא תשיב סוריה לריבונותה את רמת הגולן בדרך השלום, תעשה זאת באמצעות כוח. פניותיו הפומביות של אסד עוררו דיון פוליטי וציבורי בישראל בנוגע לכוונותיו של הנשיא הסורי.  

  בני משפחת אסד משתייכים למיעוט העלאווי בסוריה, כמו גם רבים במערכת השלטון. על-פי הערכות, כ-12 אחוזים מתושבי סוריה עם עלאווים. על-פי ההערכות, אם יאבד אסד הבן את השלטון, יפגעו אזרחים בסוריה במיעוט העלאווי, מפני שרבים מהם מכהנים בתפקידים בכירים במערכת הביטחון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אי פי
  חאפז אסד. 99% תמיכה
  אי פי
  צילום: AP
  בשאר אסד. לא סומן כיורש
  צילום: AP
  רופא ומתחנתת מערכות. הזג אסד
  צילום: AFP
  מפגינים מנסים לפגוע בפסלו של אסד האב בדרעא
  צילום: רויטרס
  מומלצים