שתף קטע נבחר

ברגע האחרון: בוטל מינוי נציב שב"ס אלי גביזון

בשב"ס קיוו כי לראשונה ב-61 השנים האחרונות ימונה לראשות הארגון אחד מאנשיו, אך ברגע האחרון בוטל מינוי אלי גביזון, בגלל טענות נגד התנהלותו. ניצב אהרון פרנקו מהמשטרה ימונה במקומו. "כנראה שאנחנו לא ראויים לפקד", זעמו בשב"ס

רגע לפני שבכיר שב"ס, אלי גביזון, אמור היה להתמנות לעמוד בראש הארגון, הודיע השר לביטחון פנים על ביטול המינוי, בצל הפרסום הבוקר כי גביזון נמצא דובר שקר בבדיקת פוליגרף. בהודעה שפרסם הערב (יום א') המשרד לביטחון פנים נמסר, כי השר יצחק אהרונוביץ' החליט למנות את מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב אהרון פרנקו, במקומו של גביזון.

  

 

אהרונוביץ' נימק את החלטתו בכך שלאחרונה קיבל גל של מכתבים אנונימיים ובהם טענות קשות נגד התנהלותו של בכיר שב"ס. המשרד לביטחון פנים הונחה לבחון את הטענות, אך בתחילה השר לא שינה את החלטתו. כמו כן, לאחר שקיבל חוות דעת מפורטת ממבקר משרדו, ואחרי שנועץ עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט להמשיך לעמוד מאחורי המלצתו למנות את גביזון לתפקיד נציב שב"ס.


אלי גביזון. "צפוי קושי משפטי" (צילום: שאול גולן)

 

"סברתי שמתוך שירות בתי הסוהר גביזון הינו הקצין המתאים ביותר לתפקיד וזאת על סמך יכולותיו המקצועיות המוכחות לאורך כל שנות שירותו בשב"ס, דבר שקיבלתי תימוכין גם מגורמים מקצועיים אחרים שהכירו את תפקודו של גונדר גביזון, וכן עקב כך שלא הוכחו עובדות היכולות להצדיק את פסילת מועמדותו של גונדר גביזון", אמר השר.

 

לדבריו, "יש לציין, שהנני רואה טעם לפגם בהצפת לשכת השר במכתבים אנונימיים ככלל ולפני מינויו של מועמד זה או אחר לתפקיד הבכיר ביותר בארגון כלשהו בפרט, כשאותו מועמד משרת בארגון שנים רבות בתפקידים בכירים ולפני מינויו לתפקידים אלו לא מתקבלת כל פנייה אם אנונימית ואם פנייה אמיצה וגלויה".

 

לאחר ההתייעצות עם וינשטיין הועבר המינוי לבחינת הוועדה לבדיקת מינויים בכירים, בראשות השופט יעקב טירקל. חברי הוועדה גם ביקשו מהיועץ המשפטי לממשלה לבצע מספר השלמות לבדיקה הראשונית שבוצעה. בזמן זה הופיעו נתונים נוספים על התנהלותו של גביזון שאהרונוביץ' לא היה מודע להן.  

 

"לאחר קבלת חוות הדעת המשלימה בעניין של היועץ המשפטי לממשלה, שהותירה סימני שאלה והעלתה כי צפוי קושי משפטי, הבנתי שהסיכוי למינוי גונדר גביזון לנציב בתי הסוהר בעת הזאת אינו גבוה", אמר השר לביטחון פנים.

 

הוא הוסיף: "היות שהנני אמון על ארגון שירות בתי הסוהר ועקב כך שהנציב המכהן, רב גונדר בני קניאק, אמור לסיים את תפקידו במחצית השנייה של אפריל הקרוב, החלטתי שאין מנוס, אלא לשנות את החלטתי על מנת שלא לגרור את הארגון למצב של חוסר וודאות לאורך זמן, עקב אי מינוי נציב לשירות בתי הסוהר. לכן, בנסיבות אלה החלטתי כי גונדר גביזון לא יומלץ על ידי לנציב בתי הסוהר".

 

אכזבה בשב"ס

בנוגע למינוי של ניצב פרנקו לתפקיד מפקד שב"ס, ציין אהרונוביץ' כי וינשטיין הודיע כי לא קיימת מניעה משפטית לגביו וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך במינויו. "הנני מבקש להודות לגונדר גביזון על כך שנאות להיות מועמד לתפקיד וצר לי על כך שלא הצלחנו לממש את המינוי, עקב הנסיבות האמורות" סיכם אהרונוביץ', "הנני מתעתד להביא המינוי לקבלת חוות דעתה של ועדת טירקל בהקדם האפשרי ולאחר מכן להביא את המינוי לאישור הממשלה".

 

בשב"ס נרשמה אכזבה כפולה לאחר שבוטל מינויו של גביזון לראשות הארגון ונבחר מועמד מטעם המשטרה. גביזון אמור היה להיות הראשון מבין אנשי השב"ס שמתמנה לעמוד בראש הארגון. הוא היה צריך להחליף את רב-גונדר בני קניאק שיסיים את שירותו. "חשבנו שמדובר בשעה היסטורית אך התאכזבנו", אמרו בשב"ס.

 

מאז הוקם שב"ס, לפני 61 שנים, מעולם לא עמד בראשו נציב ש"גדל" בארגון. בכל פעם שאחד סיים את כהונתו, "הוצנחה" לפקד על שב"ס אישיות חיצונית, לרוב מהמשטרה. הפעם היו בטוחים בארגון ואף סמכו על הבטחותיו של אהרונוביץ שבסבב המיניים הקרוב ימונה לעמוד בראשותו מישהו משורותיו. למרוץ לתפקיד התייצבו שלושה בכירים בשב"ס, מפקד מחוז דרום גונדר גביזון, מפקד מחוז מרכז גונדר נזים סביתי וראש אגף המטה גונדר אבי וקנין.

 

לפני כחודש אכן קיים השר את הבטחתו כשהצהיר בנציבות השב"ס ברמלה כי בחר בגביזון לעמוד בראשות שב"ס. בארגון הביעו שביעות רצון והמינוי אף הוגדר "היסטורי". כמו כן, קצינים וסוהרים רבים בירכו על המינוי ועל כך שלא "הוצנח עליהם" מפקד מבחוץ.  

 

אולם לאחר שפורסם הבוקר שבכיר שב"ס נמצא דובר שקר בבדיקת הפוליגרף, בוטל מינוי והוחלט למנות את ניצב אהרון פרנקו מהמשטרה לפקד על הארגון. "הבשורה הפתיעה אותנו וקשה לנו לקבל אותה. היו לנו ציפיות שאיש מהארגון יתמנה למפקד אך שוב מתברר לנו שכנראה אנחנו לא ראויים לפקד על הארגון ואנחנו צריכים מישהו מבחוץ", אמר אחד

הסוהרים.

 

הוא הוסיף בזעם: "אם אין אף אחד בשב"ס שראוי לתפקיד אז בעצם אי אפשר לסמוך על אף אחד מאיתנו. עכשיו שוב יבוא איש משטרה שיביא אנשים שלו לשב"ס. אם הייתה לנו תקווה כי אפשר להתקדם בשב"ס עד לתפקיד הנציב אז היום היא התבדתה".

 

בתקופה האחרונה ידע הארגון זעזועים משמעותיים, שהטרגי בהם היה אובדן 35 הצוערים בקורס הקצינים שנספו באסון האוטובוס בשריפת הענק בכרמל. נוסף על כך, פקד את בתי הסוהר של הארגון גל התאבדויות של עצירים ואסירים, שבעקבותיו אף התפתח בין הסוהרים הומור שחור בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצב פרנקו. "התקווה התבדתה"
צילום: גיל יוחנן
אהרונוביץ'. "אין מנוס, אלא לשנות החלטתי"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים