שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות
צילום: אייל ברטוב

הירוק של המדים OUT, הירוק של הסביבה IN

דן חמיצר סבור שהגיבור המקומי הבא שלנו כבר לא יהיה גיבור מלחמות ישראל - אלא אדם שנלחם למען הסביבה, על מעט האוויר הנקי שנותר, נגד הרס החופים ולהצלת משק המים. בעקבות הענקת צל"ש ירוק לשר להגנת הסביבה

שנים ספורות לאחר שהפסיד לג'ורג' בוש את נשיאות ארה"ב - לכאורה המשרה הפוליטית הרמה בעולם - הוכיח אל גור שהמגרש הסביבתי הפך לשדה מוצלח פי כמה לצמיחת מנהיגים ומנהיגות. אכן, עולמנו הולך והופך לתלוי באיכות סביבתו, וישראל לא תצליח לצאת מכלל זה.

 

דומה שלשר הנוכחי להגנת הסביבה, גלעד ארדן, נפל האסימון - רגע לאחר שהתעשת מהפיתוי הלא קל שהוצב בפניו - לעבור ולככבבזירת האו"ם - הוא הבין ששווה להרים את הכפפה המוזנחת, שסבלה באופן מסורתי מיתמות וזלזול מצד הפוליטיקאי הישראלי המצוי.

 

קטסטרופה גרעינית ביפן, קריסת עיר בניו זילנד או שריפת ענק בלתי נשלטת בכרמל - מיטיבים להחדיר אט אט, גם לאחרון הישראלים, שהצורך בהגנה על הסביבה הופך לבעיה קיומית שאינה מתגמדת אל מול כל סיכוני ה"פרה הביטחונית הקדושה", שכבשה עד היום בלעדית את קשת פחדינו.

 

משיבש המגרש העסקני-מפלגתי ודעכה הילת הגבורה הצבאית - הלא הם שני המקורות הבלעדיים עד כה לצמיחת מנהיגינו - מסתמן שהעתיד עובר לזירה הסביבתית.

 

הגיבור הבא: ירוק

הגיבור המקומי הבא כבר לא יחתום על מגילת העצמאות או ינחת באנטבה. הוא יהיה זה שילחם על מעט האוויר הנקי שנותר מעלינו ועל הצלת שארית הירוק ששרד כאן לפליטה. הוא יפעל להצלת משק המים, יזעק ויזעיק מול הרס החופים וייבוש הנחלים, וירסן את תאוות הטייקונים חסרי האלוהים למען הדורות הבאים. הגיבור הבא יהיה ירוק.

 

הרוח הגבית שיזכה לה, תנשב בעוצמה מכיוון הרשתות החברתיות על התארגנויותיהם ועצומותיהם, ותייצר עבורו כוח פוליטי חזק יותר מכל מרכז מפלגה בעולם הישן.

 

למרות שבדומה לשאר מוקדי הכוח בישראל - חזית ההגנה על הסביבה עטופה וזרועה אף היא באינטרסים פוליטיים וכלכליים אדירים - למנהיג הסביבתי ישמר יתרון הדימוי האידיאולוגי, שהרי טובת העולם, טובת הכלל וטובת הדור - אינם ניתנים למניפולציות מבלי שייחשפו.

 

כמו מרבית מדינות העולם, ישראל משוועת למנהיגות "כמו פעם". זו כמיהה רומנטית, שסיבותיה נעוצות ברובן בקריסת האמון הציבורי ביושרת נבחריו ובחוט שדרתם האידיאולוגי. האופק הסביבתי, בדומה לזה הדתי, מחייב קוד התנהגות ועיקרי אמונה, שיעקרו את גמישותו המולדת של העסקן המצוי - זה שכמובן יעלה בזריזות על ה"טרנד" ויעטה גלימה ירוקה מתחפשת ומתחסדת. 

 

משום כך, טוב עשו ארגוני הסביבה כשבחרו להעניק לשר הנמרץ והמפתיע את "הגלובוס הירוק" - צל"ש שמגלם תקוות רבים לשר סביבתי מסוג חדש, או במילים אחרות: החזרת זרימתם של מי הירדן חשובה כיום פי כמה משתי גדותיו, אז ארדן - לך על זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד ארדן שעת כדור הארץ
צילום: רון אוריאל
מומלצים