שתף קטע נבחר

העדה החרדית ערכה לוויה המונית לעצמות מיפו

למרות שברשות העתיקות טענו כי העצמות שנמצאו במתחם אנדרומדה שייכות לפאגנים ולחזירים - בעדה החרדית דחו את המסקנות וערכו להן לוויה. הם נשאו תפילה המתייחסת לקברי יהודים: "כל הנותן יד עליהם - אותה יד תיקצץ"

הסוף לקרב על הקברים ביפו? מאות רבות של חרדים השתתפו בצהריים (יום ב') במסע הלוויה לעצמות שהוצאו מגבעת אנדרומדה ביפו, זאת לאחר שמאבקם נגד פינוי הקברים במתחם ובניית בית מלון בו – נכשל.

 

את האירוע, שהיה גם לעצרת מחאה נגד הוצאת העצמות, קיים ארגון "אתרא קדישא", המזוהה עם המאבק. בהמשך צפויים מתנדביו להביא את העצמות לקבורה יהודית, אף שברשות העתיקות קבעו שהן של פגאניים ושל חזירים.


הלוויה בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

מסע הלוויה יצא מ"בית זופניק" - מרכזה של "העדה החרדית" בירושלים – אל עבר כיכר השבת הסמוכה, והשתתפו בו מנהגי הפלג הקיצוני. אחד משיאי האירוע היה כאשר אחד הדוברים נשא תחינה מיוחדת נגד חילול הקברים.

 

בקטע התפילה, שחובר על ידי רבי חיים פלאג'י במאה ה-19, נכתב ביחס לקברי יהודים: "כל הנותן יד עליהם דרך ביזוי או לקלקל מקום קבורתם – אותה יד תיקצץ".


לאחר הלוויה - קבורה ב"יסודות" (צילום: גיל יוחנן)

 

עשרות תיבות ובהן עצמות הובאו ברכב מסחרי אל רחבת זופניק, ולהערכת אנשי אתרא קדישא מדובר בכ-150 נפטרים יהודים. כפי שנעשה במקרים דומים קודמים (למשל, לאחר פינוי הקברים ממתחם בניית חדר המיון הממוגן בבית החולים ברזילי), ייקברו העצמות בבית עלמין המיוחד לכך במושב החרדי "יסודות" שבמועצה אזורית נחל שורק.

 

בשיחה שקיים אחד ממתנדי אתרא קדישא עם ynet הסביר מדוע הוא וחבריו דוחים את מסקנות רשות העתיקות. לדבריו, הוא בעצמו שוחח עם אחד החוקרים וזה סיפר לו שבמקום נמצאו עצמות של שני חזירים בלבד ולצדם עצמות אדם רבות. "פעם השתתפתי בעבודות בהר הזיתים ומצאנו עצמות של כלבים", אמר, "אז מה,

זה אומר שהקברים שם הם לא של בני אדם או לא של יהודים? סך הכל זרקו שם גם כלב".

 

המתנדב ציין כי כבר לפני 17 שנים היה ניסיון לטעון כי עצמות שנמצאו באתר ביפו הן של חזירים, אך לבסוף הוכח כי הן שייכות לכ-600 בני אדם שקבורים במקום. "הם גם אומרים כל הזמן 'פגאנים', כי אין היום עם פגאני שיגיד 'זה לא שלנו, זו קבורה אחרת'. הם ממציאים דברים כי הם חייבים להמשיך לחפור. אחד האנשים הקרובים לראש הממשלה אמר לי את זה עוד בפרשת הקברים בברזילי. 

 

גם לאחר הוצאת העצמות באזור ברזילי נערכה הלוויה שבה השתתפו מאות מחברי העדה החרדית. בהפגנה אז נישאו שלטים כגון: "ב-2000 שנות גלות לא חוללו קברי יהודים כמו ב-62 שנות שלטון הציונים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכונית ובה העצמות
צילום: גיל יוחנן
הארגזים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים