שתף קטע נבחר

המפקח מבהיר: הבנקים לא יתנו ייעוץ בעבודה

הצעת החוק שפרסם הפיקוח על שוק ההון, לפיה הבנקים יוכלו לתת ייעוץ פנסיוני מחוץ לכותלי הבנק, גררה ביקורת נוקבת מצד סוכני הביטוח. כעת מודיע המפקח שריג: "זו לא כוונתנו"

המפקח על הביטוח, פרופ' עודד שריג מנסה להרגיע את ציבור הסוכנים. בפתיחת כנס לשכת סוכני הביטוח, אמר היום (ב') שריג: "העיתונות הכריזה שאנחנו נאפשר לבנקים לייעץ במקומות העבודה. זו לא כוונתנו, כוונתנו היא שהייעוץ עדיין יעשה בסניף, אך היועץ יוכל לבצע צעדים משלימים מול המעסיק. אין כוונה לשלוח את הבנקאים לשבת אצל המעסיקים ולתת יעוץ פנסיוני".

 

בטיוטא שהוציא אתמול המפקח על שוק ההון ביטוח וחיסכון באוצר, נכתב כי "בהתאם לסעיף 20 לחוק נאסר על יועץ פנסיוני שהוא תאגיד בנקאי, להתקשר עם מעביד או עם ארגון מעבידים לעניין מתן ייעוץ פנסיוני לעובד של אותו מעביד או לעובד של מי שהוא חבר בארגון המעבידים. מוצע לתקן את הסעיף ולקבוע כי בסמכות הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר לקבוע קריטריונים למתן אישור להתקשרות כאמור".

 

למרות הבהרתו היום, שריג הדגיש עם זאת כי לא ניתן לנתק את הקשר בין הייעוץ שניתן בבנק לבין הצרכים שיוצר מקום העבודה. "לא יכול להיות שיינתן יעוץ ואחר כך יגידו לעובד לך תסדר עם המעסיק שלך. ריבוי ערוצי ההפצה הוא דבר חיובי. יש מקום בשוק הזה גם לסוכנים וגם ליועצים".

 

התמריצים ייבחנו

שריג הוסיף ואמר לסוכני הביטוח "יכול להיות שאנחנו טועים. כפי שהצהרנו, כל שלב יבוא לדיון כולל מול נציגים שלכם, אנחנו תמיד מקשיבים. שריג הדגיש כי קיימת חשיבות גדולה לדיאלוג שמקיים אגף שוק ההון בראשותו עם כל הגומים בשוק.

 

המפקח התיחס גם לנושא התמריצים הניתנים לסוכני הביטוח בצורה של עמלות והטבות אחרות, שבמסגרת הרפורמה בחיסכון הפנסיוני האוצר כבר הודיע כי הוא מתכוון להטיל מגבלות בתחום. "אחד הנושאים שמטריד אותנו זה התמריצים ליועצים ולסוכנים - דמי ניהול ועמלות". לדברי שריג יש צורך לטפל בנושא זה עם זאת לדבריו אין כוונה להביא להפחתה בתמריצים "יש הסכמה גם של הרגולטור על מתן תגמול נאות לסוכנים", אמר שריג.

 

יו"ר לשכת סוכני הביטוח בישראל, אודי כץ, התבטא בחריפות ואמר: "הרעיון לאפשר לבנקים ליצור קשר ישיר עם מעסיקים מסוכן ומסכן את חסכונות הציבור, ככה לא מתנהגים. כץ הוסיף "השאיפה האובססיבית של האוצר להכניס בכוח את הבנקים לתחרות בשוק הפנסיוני לא תהיה על חשבונם של הסוכנים. אנחנו לא אשמים בחדלונם".

 

אביגדור קפלן יו"ר חברת הביטוח כלל, תקף גם הוא את הבנקים ואמר כי "תהיה זו שגיאה גדולה אם עמלות הבנקים יגדלו ויתאפשר לבנקים להגיע למקומות העבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"העיתונות הכריזה". שריג
צילום: גיל יוחנן
החסכונות בסכנה. כץ
צלום: עופר עמרם
מומלצים