שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יש למה לחכות: האושר מגיע לשיא בגיל 80

  מחקר שנערך בבריטניה מצא שתחושת האושר שלנו הולכת ומתגברת ככל שאנו מזדקנים, ומגיעה לשיאה בסביבות גיל 80, כשאין עוד דאגות פרנסה, משפחה וקריירה, כך מדווח "24 שעות" ב"ידיעות אחרונות". וגם כאן, העשירים תמיד נהנים יותר

  רבים אומרים שהאושר שייך לצעירים, אבל מחקר חדש המתפרסם בימים אלה בבריטניה טוען שלא רק שהאושר הולך ומתגבר ככל שהאדם הולך ומתבגר - אלא שהוא מגיע לשיאו בסביבות גיל ‭.80‬ סיפוק והנאה הולכים ומתגברים אחרי גיל העמידה, אומר פרופ' לואיס וולפרט, ראש צוות המחקר, שמפרט את ממצאיו בספר הנושא את השם "אתם נראים מצוין‭."‬ האחריות שהולכת ופוחתת, כשהיא משולבת עם בשלות ויכולת להתמקד בדברים שאנחנו באמת אוהבים, הם המרכיבים שגורמים לנו לחוש אושר בשנים המאוחרות של חיינו.

   

  "בני הנוער ובני העשרים פלוס הם די מאושרים, אבל התחושה הזאת הולכת ופוחתת מיד לאחר מכן, כשהם עסוקים בפרנסת המשפחה ובטיפוח קריירה‭,"‬ מסביר וולפרט, פרופסור לביולוגיה מהיוניברסיטי קולג' בלונדון.

   

  "ואז, מאמצע שנות הארבעים, אנשים מתחילים להיות יותר אופטימיים ועליזים, כשהשיא מגיע בסוף שנות השבעים ותחילת השמונים‭."‬ וזאת בתנאי שהאדם אינו בודד, ונהנה מבריאות טובה ומהכנסה מספקת.

   

  עם זאת, נמצאו הבדלים גדולים בין גברים לנשים, כמו גם בין עשירים לעניים. "אצל אנשים עשירים יותר התגלו פחות סימפטומים של דיכאון, סיפוק רב יותר מהחיים, איכות חיים טובה יותר ורמות נמוכות יותר של בדידות‭,"‬ נאמר במחקר.

   

  הממצאים של וולפרט מקבלים ביסוס במחקרים שערכה האקדמיה הלאומית למדעים בארצות הברית בקרב 341 אלף נשאלים, מהם עולה שההנאה מהחיים פוחתת בראשית שנות הבגרות, ואז מתחילה שוב להתאושש בסוף שנות הארבעים.

   

  אז יש בהחלט למה לצפות, קובע פרופ' וולפרט בספרו. כי בעוד שיכולות מסוימות - כמו כישורי מתמטיקה למשל - הולכות ונשחקות עם השנים, יכולות אחרות - כמו שפה וקבלת החלטות - רק הולכות ומשתבחות. 


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בשנות השבעים והשמונים לחיינו נגיע לשיא, בתנאי שנהיה בריאים
  צילום: Index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים