שתף קטע נבחר

אולמרט: נתניהו מוביל לאיום קיומי על ישראל

באירוע של קדימה, התריע ראש הממשלה לשעבר כי אם ישראל לא תפעל להשגת הסדר עם הפלסטינים, תגיע "למקומות שיאיימו על קיומה ועל כושר הישרדותה". ח"כ איציק לאולמרט: "מצטערת שאכלנו לך את הכבד"

חברי מפלגת קדימה התכנסו הערב (יום ד') במרכז מורשת מנחם בגין בירושלים לצורך השקת הספר "שרון - חמש שנים קדימה", שחיבר ציקי אבישר. בין הנואמים באירוע החגיגי היה ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט שמתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה נתניהו.

 

  

אולמרט, שלפני שנתיים סיים את כהונתו כראש הממשלה בשל האישומים השונים נגדו, תקף בנאומו את הממשלה הנוכחית ואת העומד בראשה. "אין מנוס מלומר שבשנתיים האחרונות, החל מה-30.3.2009, מדינת ישראל איננה צועדת קדימה", אמר, "צריך להיות עיוור ותלוש מהמציאות כדי לא להבין שדברים מאוד חשובים קוראים באזורנו".

 

בנאומו התייחס ראש הממשלה לשעבר להפיכה במצרים ולהזדמנויות החדשות שהיא מספקת וכן לשינויים שעברה החברה הפלסטינית. "אנחנו מסתכלים על הציבור הפלסטיני וצריכים לשאול את עצמנו - לא קרה שום דבר בשנים האחרונות ביהודה ושומרון? השיתוף פעולה שלנו הוא כמו שהיה לפני 10 שנים או שהוא שונה לגמרי היום? האם רק סכנות יש, או שמא גם הזדמנויות?".

 

לדבריו, "אני רוצה להציע בזהירות ולומר רבותיי מי שאיננו מוכן לחפש במציאות המורכבת הזאת את ההזדמנות שהיא חשובה לנו, לא רק שלא יצעד קדימה, אלא מוביל, ויוביל את מדינת ישראל למקומות שיאיימו על קיומה, על מעמדה, על כושר הישרדותה, יותר מכל האיום שאנחנו רואים בסביבה הקרובה שלנו".

 

"לא נוכל להשלים עם קיומה של ישות טרור בעזה"  

אולמרט גם התייחס להסלמה בדרום ולביקורת שנשמעת בקרב הקהילה הבינלאומית על מדיניותה של ישראל וציין כי בתקופת כהונתו אותן מדינות דווקא נרתמו לצדה. "אני זוכר ימים שאנחנו, ללא היסוס גם כשזה היה מאוד פופולרי פה, וגם כשלא, נקטנו בצעדים בעוצמות חסרות תקדים, שחשבנו אותם לחיוניים כדי להגן על ביטחון תושבינו בצפון ובדרום", אמר.

 

הוא הוסיף: "מה שאני לא זוכר זה מדינה אחת בעלת חשיבות שהתייצבה נגד מדינת ישראל כשהיא עשתה את זה. להפך, אני זוכר קהילה בינלאומית שלמה שאמרה: 'מדינת ישראל צודקת'. אני זוכר מנהיגים מכל העולם שהגיעו לבית ראש הממשלה ואומרים מול כלי התקשורת 'מדינת ישראל צודקת - מותר לה להגן על אזרחיה'".

 

על ההתחממות שחלה לאחרונה בגזרת הדרום והמשך ירי הרקטות, ראש הממשלה, שבתקופתו צה"ל יצא למבצע "עופרת יצוקה", אמר כי "אם יש דבר שאני מצטער עליו, זה שלא השכלנו אז להשלים את המלאכה - אנחנו לא נוכל להתחמק מהצורך להשלים אותה".

 

הוא הדגיש: "מדינת ישראל לא תוכל להשלים עם קיומה של ישות טרור בעזה שמאיימת על תושבי מדינת ישראל מבלי לנקוט בפעולה. לא פעולה מזדמנת, אלא פעולה מבוקרת, ממוקדת, מתוכננת, עם עוצמה שמיועדת להביא לשינוי המציאות בעזה.

 

איציק לאולמרט: "לא נהגנו בך יפה"

"זה בכוחנו, לפי מיטב הכרתי, בסופו של דבר זה גם בלתי נמנע. אם נעשה רק את זה, לא יועילו לנו כל ההצדקות האמיתיות שיש לנו, כי נצטרך להתמודד עם חזית בינלאומית עוינת. אם נדע ללוות את המהלכים האלה כשיגיע זמנם, וזמנם מתקרב, במהלכים מדיניים, ולא בפטפוטים מדיניים, נזכה להבנה, לגיבוי לתמיכה ולשיתוף פעולה של הקהילה הבינלאומית כולה".

 

את נאומו פתח אולמרט בפנייה לקהל באולם: "הרשו לי לומר שהתגעגעתי אליכם". נראה גם שהנוכחים באולם שמחו לראות את ראש הממשלה לשעבר. ח"כ דליה איציק שגם נאמה באירוע, הביעה געגועים לאולמרט ואף התנצלה בפניו: "אני חושבת שקדימה לא נהגה בך יפה, בלשון המעטה, אתה אחד מראשי הממשלה הטובים

בישראל".

 

היא הוסיפה: "רק כשעבדתי איתך ראיתי כמה אתה איש חזק ואיך אתה ניהלת את המדינה וכמה אכפת לך, וכמה אכלנו לך את הכבד, סליחה על הביטוי". גם חיים רמון החמיא לראש הממשלה לשעבר: "עם ישראל משלם מחיר כבד על כך שאהוד אולמרט כבר לא ראש ממשלה".

 

כשמישהו מנוכחים באולם צעק: "חברים שלו בגדו בו", הגיב הקהל במחיאות כפיים ממושכות. רמון הוסיף: "ראש הממשלה נתניהו בקדנציה הנוכחית גרוע יותר מהקדנציה הראשונה שלו וזו משימה קשה, אני מאמין שבמהלך 2012 קדימה תחזור לשלטון".

 

Read this article in English

 

דבריו של אולמרט הועברו בשידור חי. צילם: אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט באירוע. בקדימה מתגעגעים אליו
צילום: אבי פרץ
נתניהו. "ישראל איננה צועדת קדימה"
צילום: נועם מושקוביץ
גראד בב"ש. לא נוכל להתחמש מלהשלים את העבודה"
צילום:הרצל יוסף
מומלצים