שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הוכח ברשת: הסלולרי מגלה עליכם הכל
  פוליטיקאי גרמני החליט להיות שפן הנסיונות של האינטרנט ופרסם את המידע שיש לחברת הסלולר עליו. מה גילינו עליו? הכל: איפה הוא היה, מתי הוא ישן, מתי הוא נוסע ברכב ועוד. האח הגדול יושב אצלכם בכיס

  << תאכל ספוג, חלאה: גאדג'טים למלחמה במשרד

   

  אם חשבתם שהמידע שיש לחברות הסלולר עליכם הוא חסר תועלת, תחשבו שוב. הטלפון שלכם, גם כשהוא סתם בכיס, הוא מכשיר מעקב לכל דבר. כל כמה דקות הוא שולח אותות למפעילת הסלולר והיא יודעת איפה אתם נמצאים, גם אם במכשיר שלכם אין GPS לוויני מובנה. חוץ ממיקום גיאוגרפי, הטלפון שלכם משדר ומכיל הרבה מאוד מידע אחר, אבל נגיע לזה בהמשך.

   

  בשבועות הקרובים הממשלה הגרמנית תדון בחוקים המחייבים את חברות הסלולר לשמור מידע אישי על המנויים שלהן. הרשויות, מצידן, בעד שמירת מידע לזמן ארוך יותר, בעוד ארגוני הפרטיות מוחים על עצם שמירת המידע. כאן נכנס מאלטה שפיץ לתמונה.

   

  שפיץ הוא פוליטיקאי במפלגה הירוקה ופועל למען פרטיות גולשים, נייטרליות הרשת וזכויות האזרח. כדי להוכיח נקודה וכדי להטות את הכף בדיוני הממשלה, דרש שפיץ מחברת הסלולר שלו להעביר לידיו עותק של כל המידע שנאסף עליו במשך שישה חודשים. החברה סירבה, אבל התקפלה לאחר שהגיש נגדם תביעה.

   

  שפיץ החליט להיות שפן הנסיונות של האינטרנט - הוא רצה לראות מה יכול לקרות בפועל אם מידע פרטי מהסוג הזה מגיע לידיים הלא נכונות. הוא פרסם את המידע שקיבל מחברת הסלולר שלו - טבלת אקסל עם 36 אלף שורות של מספרים שנראים חסרי משמעות לחלוטין. בטבלה יש אוסף של התקשרויות - שיחות טלפון שהתבצעו, גלישות אינטרנט ודיווחי מיקום של הטלפון אל מול הרשת הסלולרית. כדי להגן על פרטיותו תוך שמירה על איכות הניסוי צנזר שפיץ את מספרי הטלפון שאליהם התקשר, והשאיר רק את זמני השיחות ואורכן.

   

  בואו לעקוב אחרי שפיץ

  די צייט, שבועון גרמני, לקח את הטבלה של שפיץ והפך אותה למפה אינטראקטיבית שמראה על ציר זמן את כל תנועותיו של שפיץ, כפי שנקלטו בחברת הסלולר. בכל רגע ניתן לראות אם שפיץ ביצע שיחה או גלש באינטרנט, מה היה אורך של כל שיחה או גלישה, והמסלול שהוא עשה באותו יום.

   

  כדי לפלפל קצת את העניינים, הצליבו אנשי די צייט את הנתונים הסלולריים עם הטוויטר של שפיץ ועם לו"ז המפלגה הירוקה. בסופו של דבר די צייט הגיעו לתוצאה מרשימה בלי הרבה מאמץ - הם ידעו מתי שפיץ נסע ברכב, מתי הלך ברגל, מתי השתמש ברכבת, מתי היה בחוץ לארץ, איפה ביקר, מתי עבד, מתי ישן, מתי היה זמין לשיחות ומתי לא.

   

  אם היה שפיץ מפרסם גם את מספרי הטלפון של האנשים שדיבר איתם, היו יכולים אנשי די צייט גם לדעת אילו מערכות יחסים הוא מתחזק ביום יום ומי האנשים שאיתם נמצא בקשר רציף.

   


   

  חברות הסלולר יודעות עליכם הרבה יותר ממה שהטבלה של שפיץ מגלה לנו. היא יודעת מי בני המשפחה שלכם, מי בן הזוג שלכם (ואם אתם בוגדים, עם מי), האם אתם סטודנטים, חיילים או חלק מקבוצה מסויימת שמקבלת חבילת שירות מיוחדת, איזה מכשיר אתם מחזיקים ולאילו אתרים גלשתם מהסלולרי. כמו כן, לא מופרך לחשוב שחברת הסלולר יכולה להפעיל את המכשיר שלכם מרחוק: היא יכולה לצלם אתכם בלי ידיעתכם ואפילו לשלוף מידע מהמכשיר בלי שתדעו - הרי איך לדעתכם חברות הסלולר מגבות לכם את ספר הטלפונים תמורת תשלום חודשי?

   

  פייסבוק, עזבי את האינתיפאדה בשקט >>

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים