שתף קטע נבחר

בית אומר במצור: "צה"ל מעניש באופן קולקטיבי"

לתושבי הכפר שבאזור חברון טענות קשות לצבא, שחסם כמעט את כל הכניסות לכלי רכב עקב יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה: "מגביר את האיבה". צה"ל: פועלים בהתאם לאיומים

כבר יותר משבוע עבר מאז שצה"ל חסם את הכניסות מכיוון כביש 60 לכפר בית אומר שבאזור חברון. בעקבות זאת, תושבי הכפר, השוכן על הציר הראשי שמחבר בין ירושלים לחברון, יכולים לצאת רק מחלקו המערבי, דבר שמאריך את הדרך לבירה ומקשה מאוד על חיי היומיום. "זו מדיניות של הצבא אשר מעניש באופן קולקטיבי את כל התושבים", טען בשיחה עם ynet נסרי סבארנה, ראש מועצת בית אומר.

 

 

אחת הסיבות המרכזיות לכך שצה"ל הורה לחסום את הכניסות היא בשל יידויי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה לעבר מכוניות ישראליות בכביש 60, המתרחשים לעיתים תכופות. היום (ה') אמורה להיערך פגישה בין נציגי התושבים למנהלת התיאום והקישור בחברון, אך בבית אומר ציינו כי הם לא מתכוונים להגיע עם ציפיות גבוהות.

 

"זה נכון שישנה קבוצה קטנה של אנשים צעירים שזורקים אבנים, אנחנו מתנגדים לכך בכל תוקף", אמר סבארנה, "אבל מדוע כל תושבי הכפר צריכים לסבול מזה? מלבד זאת, החסימה רק מגבירה את האיבה ולא מפחיתה אותה".

 

ראש המועצה סיפר כי בתפילות יום שישי האחרון, גינו האימאמים במסגדים בכפר את תופעת השלכת האבנים והזהירו את הצעירים מלהמשיך בכך. "אין לנו שליטה מוחלטת על כל אדם בכפר", הסביר סבארנה והפנה את האשמה לעבר המתנחלים: "אנחנו מצדנו מנסים להפחית את רמת האלימות, אבל כשמתנחל זורק אבנים על פלסטינים אז חוסמים את הכניסה להתנחלות שלו?".


תושבי בית אומר. "מדוע כל הכפר צריך לסבול?" (צילום: אליאור לוי)

 

חלק מהתושבים בבית אומר ידועים בפעילותם ובהפגנותיהם נגד גדר ההפרדה והמתנחלים. לפני כחודש, בשיא תקופת פעולות "תג המחיר" שביצעו מתנחלים, החליטו מספר פעילים להגיב בדרכם וחסמו את כביש 60. "המטרה בחסימת הציר היא להראות למתנחלים שגם הם יכולים לעשות פעולות שישבשו את חייהם", סיפרו אז ל-ynet כמה מתושבי

הכפר.

 

אולם לא כל התושבים שבעי רצון ותומכים בגישה זו. לדברי ראש המועצה, ישנם תושבים בכפר שזקוקים לטיפול רפואי קבוע בבתי החולים בחברון ובבית לחם וכתוצאה מחסימת הכביש, הנסיעה לשם התארכה מאוד.

 

מדובר צה"ל מסרו בתגובה כי "צה"ל פועל לאור האיומים ממרחב בית אומר ולעבר ציר 60 בפרט, באמצעות פעולות הגנה במטרה להבטיח תנועה חופשית למשתמשי הדרך. במקביל מתבצעות פעולות נקודתיות כנגד אלו המסכנים את חיי הנוסעים בדרך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בבית אומר
צילום: אליאור לוי
מומלצים