שתף קטע נבחר

המורדים בלוב: קדאפי משתמש בנשק מישראל

הכוחות במיסרטה הציגו תמושת שלדבריהם נלקחה שלל מאנשי קדאפי. לטענתם, מקור הפצצות והרקטות בישראל ואף הוטבע בהן מגן דוד. בתמונות שפורסמו לא נראה כל סממן ישראלי

המורדים בלוב מחפשים דרכים יצירתיות ללבות את הזעם נגד שליט המדינה מועמר קדאפי, ומה טוב יותר מלהראות קשר בינו לבין ישראל? רשת "אל ג'זירה" דיווחה היום (יום ה') כי כוחות האופוזיציה בעיר מיסרטה הציגו לראווה כלי נשק שלטענתם נלקחו שלל מאנשיו של מועמר קדאפי וטענו שמקורם בישראל.

 

 

מנהיגי המורדים ציינו כי בשלל נמצאו פצצות ורקטות מתוצרת ישראל שעליהם מגן דוד. בתמונות ששודרו נראים פצצות מסוגים שונים, אך לא ניתן להבחין בסמל ישראלי, מספר סידורי שהוטבע בהם או כל סממן ישראלי אחר.


הגיע מישראל? הנשק שהציגו המורדים (צילום: מתוך אל-ג'זירה)

 

בינתיים, זירת הקרב האמיתית התמקדה היום באזור שבין ברגה לאדג'ביה, שם ספגו המורדים אש כבדה מכוחותיו של קדאפי. גם העיר מיסרטה שבה מחזיקים המורדים המשיך להיות מותקפת. מוקדם יותר דווח כי אנשי קדאפי הטמינו מוקשים רבים מסביב לאדג'ביה כדי להקשות על המורדים חסרי הציוד.

 

משרד החוץ הבריטי פרסם דו"ח על מצב זכויות האדם בלוב וטען כי כ-1,000 בני אדם נהרגו עד כה בעימותים במדינה. המשרד הוסיף כי הוא "מזועזע" מההפרות הנרחבות והחמורות של זכויות אדם הכוללות עינויים והוצאות להורג ללא משפט. 


כוחות קדאפי הטמינו מוקשים בחולות סביב אדג'ביה (צילום: רויטרס)

 

נציג הוותיקן בטריפולי, ג'ובאני אינוצ'נזו, אמר לסוכנות חדשות קתולית כי לפחות 40 אזרחים נהרגו בהתקפות האוויריות. "ההתקפות ההומניטריות כביכול הרגו עשרות בשכונות בטריפולי", אמר אינוצ'נזו והוסיף כי אסף עדויות לדבר מ"אנשים מהימנים".

 

גורם בנאט"ו אמר כי הברית חוקרת דיווחים שונים על פגיעה באזרחים, אך לעת עתה אין בידה כל מידע שמאשש את הטענות. "אנחנו בודקים את שרשרת הפיקוד כדי לראות אם יש ממש בדיווחים, אבל אין לנו מידע שמוכיח אותם. נעשה כל שביכולתנו לקבוע אם אכן אירע דבר מסוג זה", אמר הגורם. 

 

העברת הפיקוד על המבצע הבינלאומי בלוב הושלמה הבוקר ונאט"ו היא כעת המפקדת הבלעדית על הפעולות הצבאיות. מבצע נאט"ו נקרא "מגן מאוחד" ומטרתו הרשמית היא לאכוף את הסגר האווירי ואמברגו הנשק ולהגן על אזרחים, על פי החלטות מועצת הביטחון של האו"ם. "בהתאם למנדט שניתן לה, נאט"ו מתמקדת בהגנה על אזרחים והאזורים שבהם הם גרים מפני איום בהתקפה", אמר מזכ"ל הברית אנדרס פוג רסמוסן בהצהרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השלל "הישראלי" מכוחות קדאפי
מורדים בפאתי אדג'ביה
צילום: רויטרס
מומלצים