שתף קטע נבחר

חוף השנהב בוערת: קרבות עזים ליד בית הנשיא

האלימות בעקבות משבר "שני הנשיאים" מגיעה לשיא: במקביל לחילופי האש ליד בית גבאגבו הנאחז בכסאו, דווח כי תומכיו של הנשיא הנבחר אואטרה השתלטו על תחנת הטלוויזיה הלאומית

הקרבות העקובים מדם נמשכים בחוף השנהב: חילופי אש כבדים התנהלו הלילה והבוקר (יום ו') סמוך לביתו של הנשיא לורן גבאגבו בעיר הבירה אביג'ן, בין תומכיו לבין כוחותיו של הנשיא הנבחר אלאסן אואטרה.

 

 

במקביל לדיווחים על הקרבות ליד ביתו של גבאגבו, תומכיו של אואטרה מסרו כי השתלטו על תחנת הטלוויזיה הלאומית RTI שתמכה בנשיא המסרב להכיר בהפסדו בבחירות.

 

"היה ירי כבד והם ירו לארבעה-חמישה כיוונים בו זמנית, יש שם הרבה אנשים", סיפר אחד התושבים המתגורר בסמיכות לביתו של גבאגבו, "זה נראה כמו התקיפה האחרונה". עם זאת, דוברו של אואטרה, פטרקי אצ'י, מסר כי בינתיים הנשיא לשעבר לא מראה סימנים שבכוונתו לוותר על כיסאו.


חיילי או"ם בחוף השנהב. "נראה כמו התקיפה האחרונה"  (צילום: AP)

  

לגבי הדיווחים על ההשתלטות על תחנת הטלוויזיה מסר הדובר כי אינו יכול לאשר אותם, אך ציין כי השידורים הוחשכו. מנגד, דובר מטעמו של גבאגבו הוסיף שהקרבות בתחנת הטלוויזיה עדיין בעיצומם.

 

מוקדם יותר נסגרו הגבולות והוטל עוצר ברחבי המדינה. לפי שעה, אואטרה שולט ב-80 אחוזים משטחי המדינה.

 

משבר "שני הנשיאים" פרץ מיד עם סיום הבחירות הכלליות ולאחריו הידרדרה המדינה שסועת הקרבות למלחמת אזרחים נוספת. הסכסוך ניטש בין הנשיא המכהן, לורן גבאגבו, המסרב להכיר בהפסדו, לבין אלאסן אואטרה, המנצח בבחירות אשר זכה לגיבוי בינלאומי ממדינות המערב ומהאיחוד האפריקני.

 

המשבר במדינה האפריקנית מבטא במידה רבה את הפערים העמוקים בין צפונה המוסלמי העני של המדינה, לבין הדרום הנוצרי והעשיר יותר. אואטרה זוכה לתמיכת מיליציית המורדים המוסלמים השולטים מצפון לקווי הפסקת האש שנקבעו ב-2003. גבאגבו ואנשיו שולטים בדרום המרכז את עיקר הפעילות הכלכלית של חוף השנהב - הכוללת נתח של שליש מייצוא הקקאו העולמי.

 

מנתונים שפרסם האו"ם בשבוע שעבר עולה כי כמיליון בני אדם עזבו את בתיהם באזור אביג'ן, מחשש להתלקחות מלחמת אזרחים במדינה. זאת, על-רקע התרבות הדיווחים על מתקפות מכוונות נגד אזרחים זרים החיים בבמדינה, ועל נטישה הולכת וגוברת של אלה לארצותיהם. בין הנמלטים לפחות חצי מיליון ילדים ובני נוער.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לורן גבאגבו. מסרב להכיר בהפסד
צילום: AFP
אלסאן אואטרה. הנשיא המנצח
צילום: AP
מומלצים