שתף קטע נבחר

יפן חושפת תמונות מהכור וחוששת מקרינה בטוקיו

הפגיעה הקשה שספגה תחנת הכוח הגרעינית נחשפת בתמונות חדשות שצילם מזל"ט יפני שבועיים אחרי רעידת האדמה הקשה. מזהיר מדען מבריטניה כי המאבק לקירור מוטות הדלק בכורים הגרעיניים עלול להימשך 50 עד 100 שנה

מאבק אבוד? בכיר לשעבר בתעשיית הגרעין הבריטית אמר אמש (שבת) כי ייתכן שיעברו 50 או 100 שנים עד שמוטות הדלק בכורים הגרעיניים בפוקושימה, שנפגעו ברעש האדמה, יתקררו מספיק. דבריו מגיעים על רקע חשיפתן של תמונות חדשות המראות בבירור את הנזקים הקשים שנגרמו לתחנת הכוח היפנית.

 

.

עשן רדיואקטיבי עולה מכור מספר 3 (צילום: AFP)

 

את התחזית העגומה בדבר המאבק הארוך שצפוי לעובדי הכור נתן ד"ר ג'ון פרייס, חבר לשעבר ביחידת הבטיחות בתעשייה הגרעינית בבריטניה, "המהלך האחרון בהשתלטות על המתקן יהיה סגירת הכורים והוצאת מוטות האורניום, אולם ייתכן שיעברו 50 או 100 שנים עד שמוטות הדלק יתקררו מספיק לצורך כך".

 

התמונות החדשות שנחשפות מציגות במדויק את הפגיעה שספגה תחנת הכוח הגרעינית פוקושימה-דאיצ'י. בתמונות נראים שלושה מתוך ארבעת המתקנים כשהם הרוסים לחלוטין. מזל"ט של חברה יפנית לצילומי אוויר צילם את התמונות ב-20 וב-24 במרס, עשרה ימים ושבועיים לאחר הפגיעה בכורים. 


כורים הרוסים לחלוטין (צילום: AFP)

 

חשש מעננה רדיואקטיבית מעל טוקיו

מטאורולוגים גרמנים הזהירו כי רוחות צפון-מזרחיות שינשבו היום באזור הכור הפגוע, צפויות להביא עננה רדיואקטיבית לטוקיו - כך דיווח העיתון הגרמני "דר שפיגל". עם זאת, קשה להעריך לאיזו רמה של קרינה ייחשפו תושבי העיר.

 

אתמול הודיעה סוכנות האטום היפנית כי גילתה סדק בפיר הבטון של כור מספר שתיים בתחנה בפוקושימה. בהודעת הסוכנות נאמר כי מים רדיואקטיביים דולפים אל הים, ושעובדי החברה המפעילה את הכור, TEPCO, ינסו להחדיר בטון לסדק שנוצר על מנת לסתום את הדליפה. 


עשן רדיואטיבי במפעל בפוקושימה (צילום: AFP)

 

דובר סוכנות האטום היפנית, הידהיקו נישיימה, הודה כי ייתכן שיש סדקים נוספים בכור, ואמר כי החברה המפעילה את הכור חייבת למצוא את הסדקים ולטפל בהם בהקדם האפשרי. ככל הנראה, הסדק שהתגלה נוצר כבר ברעידת האדמה שפקדה את יפן ב-11 במרס - כלומר, המים המזוהמים זורמים אל הים כבר יותר משלושה שבועות.

 

עדות לנשורת רדיואקטיבית במי הים נמצאה כבר לפני כשבוע בבדיקות שנערכו במקום. כעת מוכיחות בדיקות של משרד המדע היפני כי המים הרדיואקטיביים הגיעו גם לאזורים רחוקים. 40 קילומטרים דרומית מהמפעל בפוקושימה התגלו כמויות רדיואטיביות בכמות כפולה מהכמות המותרת. זה המרחק הגדול ביותר שבו התגלו מים רדיואקטיביים שהגיעו מהכור. עם זאת, הרשויות הבהירו כי אין סכנה בריאותית לתושבים באזור בו התגלו המים המזוהמים.

 

הדייגים ביפן קיבלו קשה את הבשורות על הזיהום הרדיואקטיבי במים. "כשאנשים ישמעו שהדגים הגיעו מהאזור הזה, אף אחד לא יקנה אותם, אפילו אם אביא אותם לשוק", אמר נציג של איגוד הדייגים המקומיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאבק של 50 עד 100 שנים. התמונות שנחשפו
צילום: AFP PHOTO / HO / AIR PHOTO SERVICE
מומלצים