שתף קטע נבחר

בלחץ הימין: ברק ונתניהו הכשירו פיתוח התנחלות

בנופים שבשומרון, יישוב עם 175 משפחות, חיכו שנים לאישור תוכנית המתאר - שתאפשר קידום בנייה ציבורית ואישורי אכלוס. לקראת עוד ביקור מדיני רגיש, ל-ynet נודע שראש הממשלה ושר הביטחון צירפו אותם לשתי התנחלויות במצב דומה שקיבלו אור ירוק. לשכת ברק: היישוב חוקי, זה לא אישור לבנייה

צעד חריג לטובת המתנחלים: ל-ynet נודע אמש (יום א') כי בלחץ הימין, נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק סיכמו בימים האחרונים על אישור תוכנית המתאר להתנחלות נופים שבשומרון, צעד נדיר שמכשיר למעשה המשך פיתוח. השבוע אמור הנשיא שמעון פרס להיפגש עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

 

עד עתה נמנעו כמעט לחלוטין הגורמים הבכירים בירושלים מלגעת בסטטוס קוו הרגיש בכל הקשור להתנחלויות. מתוך 12 יישובים בשטחים שאין להם תוכנית תוכנית בינוי עירונית (תב"ע) מאושרת, עד כה רק שניים - נווה צוף וקריית נטפים - החלו בשנתיים האחרונות בהליכים דומים, שטרם הסתיימו. היתר - בהם איתמר, שם נרצחו לפני כמה שבועות בני משפחת פוגל - ממתינים לאישורים של שר הביטחון.

 

תושבי נופים אומרים כי למרות שהיישוב הוקם לפני 24 שנים בהחלטת ממשלה מסודרת ועל אדמות שנרכשו מפלסטינים כדין,

 מכיוון שברק נמנע מלחתום על תוכנית המתאר - "מסיבות פוליטיות" לטענתם - משרדי הממשלה חדלו מלהשקיע בישוב ותוכניות בנייה רבות תקועות.

 

"דו"ח טליה ששון הטיל על כולנו כתם", אמרו הערב ביישוב והזכירו את המסמך מ-2005 של בכירת הפרקליטות, על ההתנחלויות הבלתי חוקיות. "במשך כמעט שש שנים אנו סובלים מחוסר לגיטימיות למקום למרות שהממשלה בנתה ושלחה אותנו לכאן". גם בתים אשר נבנו, אומרים תושבים, לא קיבלו "טופס 4" המתיר את אכלוסם, "וזאת בשעה שגזרה זו לא חלה על קיבוצים וישובים רבים בארץ הקיימים ללא תוכנית מתאר חתומה".

 

"אישור תכנית של הסדרת מצב קיים"

הלחץ על ראש הממשלה בנושא הגיע מחברי כנסת ושרים מהימין. בשנתיים האחרונות הביאה המועצה האזורית שומרון מחצית מחברי הכנסת, שרים ואנשי תקשורת רבים לאזור - וגם לנופים - והם שמעו על קשיי הישוב. "למרות שדו"ח ששון לא התקבל על ידי הממשלה, המנהל האזרחי ורשויות התכנון מקבלים הנחיות משר הביטחון שמשמעותם אימוץ הדו"ח", טען גורם מאחת ממפלגות הימין.

 

בישוב נופים שהוקם ב-1987 ברכס הר מעל נחל קנה ושמורת הטבע, מתגוררות 175 משפחות, רובן חילוניות.

 למרות ההחלטה, הגורמים בימין לא צופים תנופת בנייה בעקבותיה. "המשמעות פורמאלית בעיקרה ואולי תשפיע על מבני ציבור והרגשת התושב".

 

מלשכת שר הביטחון ברק נמסר כי "מדובר ביישוב חוקי שנבנה על אדמות מדינה וקיבל את אישור הממשלה לעלייתו לקרקע, אשר לא הוסדרה לו תוכנית בינוי עירונית ורק לאחרונה הושלמו ההליכים להסדרתו. מדובר באישור תוכנית של הסדרת מצב קיים. כל תוספת בנייה במקום תחייב אישור נוסף וכפוף לתהליכים הקיימים".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 03/04/2011 22:54

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכל זאת, לא צפויה תנופת בנייה (ארכיון)
באדיבות שלום עכשיו
גם באיתמר מחכים לאישור
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים