שתף קטע נבחר

הכשר הבנייה בהתנחלויות: "גם לאיתמר מגיע"

למרות שנתניהו וברק הכשירו פיתוח התנחלויות בשומרון ובבקעה, המתנחלים לא ממהרים לחגוג: "גם בתקופה קשה זו ממשיכה הממשלה להתעלל באיתמר"

בלחץ הימין הכשירו ראש הממשלה ושר הביטחון פיתוח התנחלויות בשומרון ובבקעה. אולם במקום חיבוק, זוכים נתניהו וברק לביקורת חריפה מצד המתנחלים שגם לא שוכחים להזכיר את מצבה של ההתנחלות איתמר. "אזרחי המדינה המתגוררים ביהודה ושומרון אינם אזרחים סוג ד'", אמר הבוקר (יום ב') ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה.

 

 

אמש נודע כי נתניהו וברק סיכמו בימים האחרונים על הענקת אישור תוכנית בינוי ערים (תב"ע) להתנחלויות נופים שבשומרון, רותם, חמדה ואשכולות-סנסנה שבבקעת הירדן. מדובר בצעד נדיר שלמעשה מכשיר את המשך פיתוח ההתנחלויות.

 


תנופת בנייה. "התעללות מרושעת" (צילום אילוסטרציה: רויטרס)

 

בתגובה להחלטתם של נתניהו וברק, הדגיש ראש המועצה האזורית שומרון כי אין הבדל בין איתמר שהוקמה על-ידי הממשלה לנופים שהתב"ע שלה אושרה אמש: "במועצה האזורית שומרון ישנם עוד חמישה ישובים ובתוכם הישוב איתמר שאפילו בתקופה קשה זו עדיין ממשיך שר הביטחון ושותפה לו באחריות הממשלה כולה בהתעללות פוליטית ובפגיעה מרושעת בחיי היום יום של התושבים".

 

"ביזיון להיסטוריה" 

לדבריו, אישור התב"ע הוא תיקון חלקי בלבד. "מדובר בתיקון, אבל חלקי בלבד שמגיע באיחור, לאחר כמעט שש שנים של פגיעה קשה בחייהם של אזרחי המדינה שכל חטאם היה שרכשו בית שהוקם על-ידי המדינה בישוב שלא מצא חן בעיני אשת השמאל הקיצוני טליה ששון וחבריה".

 

מסיקה הוסיף ומתח ביקורת על ברק: "ישובים אלו הוקמו על-ידי ממשלות ישראל ושר הביטחון מונע מטעמים פוליטיים מפלגתיים את אישור תוכנית המתאר שלהם בידו האחת בעוד בידו השנייה הוא מונע הקמת בתים, גנים וכיתות בטענה המדהימה שהוא עצמו לא חתם על התב"ע. אנו בהחלט מודים לכל מי שהיה מעורב וסייע בתיקון האבל הזה וקוראים לראש הממשלה לשלוט ולקיים את המנדט שקיבל מהבוחר ולאשר את כל תוכניות המתאר שנקטעו מסיבות פוליטיות. אזרחי המדינה המתגוררים ביהודה ושומרון אינם אזרחים סוג ד', כמו שהמדינה יודעת לקרוא להם שצריך חובות לצבא ובאזרחות היא צריכה לתת להם את כל הזכויות המגיעות לכל אזרח במדינה".

 

גם יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, אינו מתרגש יותר מדי מהמהלך של נתניהו וברק: "באיתמר שם העיוות הכי בולט, אולם יש מאות רבות של תוכניות הנחסמות בדרג המדיני דבר שנוגד כל זכות אזרח בסיסית ודמוקרטית וזה בלבד ביזיון להיסטוריה של ישראל".

 

לדבריו, "אני לא מתרגש מהמהלך הזה. זה קצת עצוב שבהיסטוריה הציונית הגענו למצב שאישור תב"ע זה אירוע מיוחד ויוצא דופן. זה דבר אלמנטרי שמגיע לכל אזרח וישוב במדינה ורק התנכלות אובססיבית לחיי יהודים בארץ ישראל יכולה להביא ראשי מדינה לעשות ממהלך טבעי שכזה אירוע מיוחד. אנו נמשיך להיאבק בכל תוקף על כך שישובי יהודה ושומרון יקבלו את אותו יחס כמו כל ישוב אחר בארץ".

 

במועצת יש"ע נשמעו פחות תוקפניים ושם בירכו על החלטתם של ראש הממשלה ושר הביטחון לתת אישור תב"ע להתנחלות. "הממשלה הקימה אותם ושלחה אליהם את המתיישבים בהחלטה רשמית ומסודרת ואין לזה אלא מתבקש כי תשלים בהקדם את מהלך ההסדרה של כל היישובים חסרי התב"ע. כמו כן, בראש ובראשונה, יש לאשר תוכניות בניה ברחבי יהודה ושומרון, כפי שהתחייבה הממשלה לעשות".

 

מנגד, ב"שלום עכשיו" טענו כי המהלך פוגע בסיכויים להניע את תהליך השלום עם הפלסטינים. "ברק ונתניהו ממשיכים להיכנע לדרישות המתנחלים ומקריבים לשם כך אינטרסים מדיניים", אמר מזכ"ל התנועה יריב אופנהיימר, "בעוד כל העולם מתכונן להכיר במדינה פלסטינית, ההנהגה הישראלית ממשיכה למכור את נשמתה לטובת הרחבת ההתנחלויות וטרפוד הסיכוי להסדר בעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסיקה. "אזרחים סוג ד'"
צילום: דודי ועקנין
ברק. "מונע מטעמים פוליטיים"
צילום: AP
מומלצים