שתף קטע נבחר

אובמה התקפל: מתכנן 11/9 יישפט בגואנטנמו

נשיא ארה"ב הבטיח לשפוט בניו יורק את חמשת הנאשמים בתכנון מתקפת הטרור ב-2001. אך בעקבות לחץ שהופעל עליו מצד שתי המפלגות והציבור האמריקני, החליט אובמה לשנות את דעתו ולערוך את המשפטים במתקן הכליאה הצבאי אותו התחייב לסגור לפני שנבחר לתפקיד ולאחר שנכנס לבית הלבן

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הבטיח במערכת הבחירות לנשיאות לסגור את מתקן הכליאה גואנטנמו ולאחר שנבחר שקל להעביר את העצורים הנאשמים במעורבות בטרור לבתי כלא בארה"ב ולשפוט אותם בבתי משפט אזרחיים. אולם, היום (יום ב') ביצע הנשיא האמריקני תפנית של 180 מעלות בעמדתו.

 

 

ביום שבו בישר אובמה על ריצתו לכהונה שנייה בבית הלבן, הודיע הממשל האמריקני כי חאלד שייח מוחמד, מבכירי ארגון אל-קאעידה שהודה כי תיכנן את פיגועי הטרור ב-11 בספטמבר 2001, יישפט בפני בית משפט צבאי בגואנטנמו - ולא בפני בית משפט אזרחי בניו יורק, כפי שרצה אובמה. 


הכלא נבנה ב-2002 על ידי ממשלו של ג'ורג' בוש. גואנטנמו (צילום: AP)

 

נשיא ארה"ב רצה לשפוט את מוחמד וארבעה נאשמים נוספים בבית משפט פדרלי במנהטן, השוכן בקרבת המקום בו שכנו בעבר מגדלי התאומים. עם זאת, הוא חזר בו כאמור מהחלטתו בעקבות לחץ ציבורי ופוליטי כבד שהופעל עליו.

 

הסקרים קבעו: לא רוצים משפט בניו יורק

הלחץ על הממשל החל בחודש נובבמר 2009, לאחר ששר המשפטים אריק הולדר כינס מסיבת עיתונאים והודיע על החלטת וושיגטון לשפוט את החמישה בבית משפט פדרלי בניו יורק.

הודעה זו עוררה את התנגדותם של רפובליקנים ודמוקרטים גם יחד, ובעיקר את הפוליטיקאים שמייצגים את הציבור באזור ניו יורק - ציבור שהתנגד לעריכת המשפטים בעיר. ואם זה לא הספיק, סקרים שנערכו בקרב הציבור האמריקני לימדו כי החלטת הממשל לא זוכה לתמיכת ציבורית רחבה.

 

וכך, לאחר עיכוב של כמעט שנה וחצי והתלבטויות ממושכות, הודיע הערב הממשל בארה"ב כי הוא חוזר לתוכנית המקורית.

שר המשפטים הולדר החזיר למעשה את השליטה על ניהול המשפט לנאשמים בטרור לידי המערכת הצבאית, שתחליט כיצד יתנהל המשפט והאם לשפוט את כל החמישה ביחד או לחוד. 


עם כניסתו לתפקיד, היו לו תקוות לסגור את גואנטנמו. אובמה (צילום: EPA)

 

הנשיא אובמה קיווה עם כניסתו לבית הלבן לסגור את כלא גואנטנמו באי קובה, בעקבות הפרסומים על התעללויות בעצירים בעת חקירתם, בהן ביצוע הדמיית טביעה, שפגעו קשות בדימוי של ארה"ב בעולם.

 

בעולם לא ששו לקלוט את עצירי גואנטנמו

בתחילה התעכבה סגירת מתקן הכליאה בשנה בגלל בעיות אופרטיביות, אך בהדרגה גילה הנשיא האמריקני כי מדינות שונות בעולם אינן ששות לקלוט אליהן עצירים ולשפוט אותם.

 

ממשלו של ג'ורג' בוש הקים את מתקן הכליאה בשנת 2002 כדי לטפל בחשודים בפעילות טרור מסביב לעולם ולהביאם למעצר בבסיס של חיל הים האמריקני במפרץ גואנטנמו באי קובה.  

 

בשימוע שנערך למוחמד לפני כשנתיים הוא התהדר בהיותו השאפתן ביותר בקרב פעילי אל-קאעידה, והאיש שאחראי יותר מכל אחד אחר לאסטרטגיה של הארגון בביצוע פיגועי ראווה רצחניים בקנה מידה גדול.  

 

"הייתי המנהל המבצעי של השייח אוסאמה (אוסאמה בן-לאדן) ואחראי על הארגון, התכנון, המעקב וההוצאה אל הפועל של מבצע 11 בספטמבר", אמר מוחמד, והוסיף: "אני לא שמח ששלושת אלפים נהרגו באמריקה. אני אפילו חש צער. השפה של כל מלחמה בעולם היא הרג. אני מתכוון, השפה של המלחמה היא קורבנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא יגיע לניו יורק. מוחמד
צילום: AP
הציבור התנגד לערוך משפט בסמוך למקום נפילת התאומים
צילום: AP
נכנע ללחצים. אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים