שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ת"א: שטח ציבורי ירוק או מתקני השכרת אופניים?

דחפורים של העירייה עקרו צמחייה וחלקות פורחות בשכונת מונטיפיורי, לטובת הצבת מתקנים להשכרת אופניים. התושבים זועמים: "זה השטח הירוק היחידי שיש בשכונה"

תושבי שכונת מונטיפיורי בתל אביב, גילו לתדהמתם בצהרי היום (ג'), כי דחפורים של העירייה הגיעו אל שדרות יהודית - השדרה המרכזית בשכונה, והחלו לעקור ממנה צמחיה רבה וחלקות פורחות. רק לאחר שהתעמתו עם הפקחים, ומנעו בגופם את המשך העבודות, התברר כי מטרת העקירה היתה דווקא סביבתית לכאורה: הצבת מתקנים להשכרת אופניים, בפרויקט "תל אופן" אותו מקדמת העירייה. 

 

"זה השטח הירוק היחידי שיש לנו בשכונה", מתקומם בשיחה עם ynet יו"ר ועד השכונה, אלי פיטוסי", שנים נאבקנו כדי שיהיה לנו משהו ירוק פה, אפילו גינה ציבורית אחת אין בשכונה הזו – אז עכשיו העירייה בעצמה באה לעקור את הצמחיה והשיחים? בשביל מה? בשביל לשים מתקני אופניים? אין מקום אחר לשים בו את המתקנים?".

 

פיטוסי, שחלון ביתו משקיף על שדרות יהודית, מספר כי עבור תושבי השכונה מדובר בצעד בלתי מתקבל על הדעת. "אנחנו לא נאפשר להם להמשיך לעבוד, פשוט מאוד. אמרנו לאנשי העירייה שיש עוד הרבה מקומות שבהם אפשר להקים את המתקנים הללו. אין שום סיבה להרוס לנו את הירוק היחידי. לאן נלך?".

 

עוברי אורח נוספים שהיו במקום, נעצרו גם הם למראה העבודות בשדרה והצטרפו לתושבי השכונה. "מדובר על שטח ירוק צר מאוד שיוצר את השדרה. קביעת מתקן השכרת אופנים בשטח הזה, גם יפגע בתשתית הירוקה וגם יהווה סכנה בטיחותית", אומרת ל-ynet תמר ירון, תושבת העיר הפוקדת כמעט מדי יום את השכונה.


שדרות יהודית - הצמחייה שנעקרה ( צילום: תמר ירון)

 

תושבים: "השכונה נהרסת"

מבחינת חלק מהתושבים, האירוע בשדרות יהודית מסמל את מדיניות העירייה בשנים האחרונות. בעבר היתה השכונה מאופיינת דווקא כאזור תעשייה ומוסכים, שבו בתי מלאכה קטנים וגם חיי ליל, אולם בשנים האחרונות נחשבת השכונה, הממוקמת בין עזריאלי לרחוב יצחק שדה, לאזור שערכו הנדל"ני עולה.

 

"אני, ואנשים רבים שגרים כאן בשכונה וגדלו פה עשרות שנים, מסתכלים בזוועה על מה שקורה פה, על השתוללות כרישי הנדל"ן, על הזלזול בכל מה שירוק וטבעי. השכונה שלנו פשוט נהרסת", מספרת רולנדה, תושבת ותיקה בשכונה. 

 

"שדרות יהודית היא בבת עינם של האנשים פה, אי אפשר לקחת את חלקת האלוהים שלהם ולרמוס אותה. העירייה מתעללת בצמחים ובעצים, הכל למען תנופת הנדל"ן והפרויקטים שהיא מקדמת", היא מוסיפה.

 

פיטוסי, שמתגורר בשכונה עשרות שנים, מצטרף גם הוא לדברים: "כל שטח אדמה שהיה פה כבר נמכר לנדל"ן, לא נותר פה קטע אחד פנוי. כל מה שביקשנו זה שיניחו לנו קטע אחד ירוק".

 

מעיריית תל-אביב-נמסר בתגובה: "כיצד ניתן להגדיר את מערך השכרת האופניים התל-אביבי, כפרויקט נדל"ן שלא מתחשב בצרכי התושבים ואשר העירייה מקדמת עבור עצמה ולא עבור תושבי העיר והמבקרים בה? בשדרות יהודית מוקמת בימים אלה עמדה להשכרת אופניים עבור תושבי השכונה, ובמסגרתה פונתה אחת הערוגות הבנויות, עליה היו מספר שיחי הדסים. לבקשת התושבים, הופסקה הקמת העמדה באופן זמני ומינהלת הרובע תציג להם את התכניות להקמת העמדה, לפני המשך העבודות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צמחייה שנעקרה. שדרות יהודית
צילום: תמר ירון, Jump Cut
תושבים זועמים
צילום: תמר ירון, Jump Cut
מומלצים