שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  התשובה היהודית לאלג'זירה בדרך למסך

  ד"ר אלכסנדר משקביץ הודיע על הקמתו של ערוץ חדשות פרו-ישראלי, במסגרת הכנס השנתי למנהיגות יהודית בוושינגטון. "לא ערוץ תעמולה, אלא ערוץ שבסך הכל אומר את האמת", אמר ל-ynet והבטיח: "תוך 3-4 חודשים תיערך פרזנטציה בישראל"

  נשיא הכנס השנתי למנהיגות יהודית של קרן היסוד בוושינגטון, ד"ר אלכסנדר משקביץ, הודיע אתמול (ד') בכנס על כוונתו להקים ערוץ תקשורת פרו-ישראלי, שישדר במתכונת ערוצי חדשות בינלאומיים, דוגמת אלג'זירה, BBC ואחרים.


  אולפן אלג'זירה בוושינגטון. המענה היהודי בדרך (צילום: MCT)

   

  הכנס עמד השנה בסימן התמודדות עם תופעת הדה-לגימטימציה לישראל, ונכחו בו כ-200 מנהיגי קהילות יהודיות ופילנטרופים מרכזיים. בסיומו של הכנס יצאה ההודעה אודות הקמתו של ערוץ החדשות הבינלאומי, שאמור להתמודד עם תופעת ההשמצה האנטי-ישראלית בתקשורת, ולהשפיע על דעת הקהל.

   

  משקביץ, כאמור נשיא הכנס המשמש גם כיו"ר הקונגרס היהודי האירו-אסייתי, איש עסקים ישראלי-רוסי, אמר כי בשלב ראשון יפעל הערוץ באנגלית, צרפתית, ערבית וספרדית, ויהיה חדשותי נטו. "אני לא מתכוון להקים ערוץ תעמולתני", אומר ל-ynet, "אלא ערוץ שבסך הכל אומר את האמת".

   

  "לצערי, במצב הנוכחי, מרבית הערוצים פשוט לא מספרים את האמת על ישראל", הסביר את כוונתו. "בכל יום שעובר אנו מפסידים במלחמה על תדמיתה של המדינה. אני בטוח שגולדסטון הוא בן אדם הגון, שלא רצה במודע ובמכוון לפגוע בישראל, אבל אם כל מה שהוא מקבל מאמצעי התקשורת מדי יום זו תעמולה אנטי-ישראלית - אני מניח שקשה לקבל החלטות נכונות".

   

  בתוך 3-4 חודשים: פרזנטציה לערוץ בישראל

  משקביץ, שהונו מוערך בכ-3.7 מיליארד דולר, מתכוון לרתום למשימה פילנטרופים נוספים, לצד אנשי עסקים בכירים. "הדה-לגיטימציה הבינלאומית הפכה לסיכון משמעותי עבור ישראל", הוא מוסיף.


  המגיש אנדרסון קופר. משקביץ: "נרכוש טאלנטים מכולם" (צילום: AP)

   

  "לא ייתכן שאין לישראל ערוץ טלוויזיה דוגמת הערוצים שמפעילות מדינות כמו ארצות הברית, בריטניה ורוסיה. הקמתו של ערוץ כזה הכרחית, וגם לא דורשת חשיבה של יש מאין, שכן כבר קיימים מודלים לפיהם אנחנו יכולים לפעול".

   

  הערוץ נמצא בשלבי חשיבה, ללא תאריך יעד להשקה או אפילו חשיפה של השמות הנוספים העומדים מאחוריו. משקביץ מוכן לחשוף רק כי מדובר יהיה בערוץ פרטי, בלתי תלוי. "אנחנו מכינים תוכניות עבודה, ובעוד כשלושה-ארבעה חודשים נערוך פרזנטציה בישראל. נרכוש טאלנטים מכל הערוצים האחרים", הוא מבטיח. "מ-CNN ,BBC - כולם".

   

  "אם לא נילחם בחזרה - נהיה בבעיה"

  בכנס נטלו חלק גם רון פרושאור, השגריר היוצא בבריטניה ושגריר ישראל באו"ם, ומלקולם הונליין, נשיא הארגונים היהודיים האמריקניים, שניתחו במהלך היום את תופעת ההסתה האנטי-ישראלית בתקשורת הבינלאומית.


  הפגנת סטודנטים בבריטניה. פרושאור הזהיר (צילום: Leon Ferri)

   

  "אנחנו עוסקים בקביעת תודעה", אמר פרושאור. "כיום אין שום קמפוס אוניברסיטאי בבריטניה, שאני כשגריר ישראלי יכול להיכנס אליו בלי להיתקל בהפגנות איומות. אם לא נילחם בחזרה - נהיה בבעיה. נוצר מצב שבו סטודנטים יהודים בבריטניה חשים שלא בנוח בקמפוסים הביתיים שלהם. "מה שראיתי בבריטניה עלול בהחלט להיות מה שתראו פה, בארצות הברית, בשנים הקרובות", אמר והזהיר את מנהיגי הקהילות.

   

  פרושאור אמר ל-ynet כי חייבים לחשוף את הארגונים העומדים מאחורי הדה-לגיטימציה, להוקיע אותם ולעשות להם דה-לגיטימציה הפוכה. "אין לנו ברירה, אלא לתקוף חזרה, לתת 'תג מחיר' למי שעושים דמוניזציה לישראל. הרבה מדי מונח על הכף. כולנו בחזית, אך אם נהיה מתואמים - נוכל לנצח את המערכה".

   

  "המצב הוא לא כמו ב-1967, הוא כמו ב-1947"

  "הגיע הזמן להפסיק להתלונן עד כמה יחסי הציבור של ישראל גרועים", מוסיף הונליין. "זו לא רק ישראל שנמצאת בסכנה - אלא כולנו. כל העם היהודי נמצא תחת התקפה, ומדובר בעתידו של העם היהודי כולו.


  הונליין עם פרס. "העולם מכיר בכוח היהודי, היהודים לא" (צילום: אבי חיון)

   

  "מי שפוגע בזכותה של ישראל להגנה עצמית - פוגע בזכותו של העם היהודי כולו להגנה עצמית. אנחנו לא מדברים על מצב כמו ב-1967, אלא כמו ב-1947 - על זכותו של העם היהודי להתקיים. אם נתאחד, גם אחרים יצטרפו אלינו. לכן צריך לצאת בקמפיין מתואם היטב. לא ייתכן שעל פי מחקרים שערכנו, הממשלות האירופיות מחויבות יותר לישראל מאשר דעת הקהל באותן מדינות. אלה הם האויבים שקמים עלינו לכלותנו - מבפנים ומחוץ.

   

  "כיום יש ליהודים כוח, וכל העולם מכיר בזה - חוץ מהיהודים. אנחנו יכולים לחולל הבדל, אם רק נזכור שזה שדה קרב. הדמוניזציה מנסה לפגוע בבטן הרכה של ישראל, ולהוציא אותה ממשפחת האומות. עלינו לחנך את ילדינו מגיל צעיר - דע מה שתשיב".

   

  הונליין סבור כי הקמת רשת תקשורת דוגמת אלג'זירה היא הכרחית. "אנשים מושפעים מזה", הוא אומר, ומגלה כי אף הוא ערך כבר מספר פגישות בניסיון להגיע לשיתוף פעולה בין גופי תקשורת  לגופים ממשלתיים ישראליים.

   

  משקביץ מתגורר בבריטניה, ומחזיק גם באזרחות ישראלית. הוא נחשב לאחד האוליגרכים היהודים המשפיעים בעולם, וגם למה שנהוג לכנות "יהודי חם", התורם רבות עבור נושאים הקרובים ללבו. בין השאר, הקים שבעה בתי כנסת במדינות שונות, הקרויים על שם אמו - "בית רחל", והכניס 17 ספרי תורה. הוא נוהג גם להשתתף בכל הכנסת ספר באופן אישי. "אני עדיין זוכר כילד, כמה קשה היה לי להגיע לבית הכנסת שהיה רחוק וצפוף", הוא אומר.

   

  הוריו נמלטו מציפורני הנאצים, והעניקו לו, לדבריו, חינוך יהודי גאה. גם ילדותו בקיריגיסטן תרמה לעיצוב תודעתו היהודית:

  "ברוסיה הסובייטית לא נתנו לי לשכוח שאני יהודי, בשום יום", הוא מספר.

   

  "אני חש את רדיפות היהודים על עורי. אנחנו לא יכולים פשוט לשבת שאננים. בכל שנה המצב מחמיר, ואנחנו מנטרים את זה. אנשים נוטים לחשוב שחברי הקונגרס האמריקנים יודעים את האמת על הסכסוך הישראלי-הפלסטיני, אך זה לא נכון. כל האינפורמציה שלהם מגיעה מהמדיה. 70% ממה שמשדרת התקשורת הבינלאומית בנוגע לסכסוך, נושא אופי אנטי-ישראלי. אנחנו בודקים את 'מדד האנטישמיות' ב-27 מדינות, ובהחלט ישנה עלייה באנטישמיות, הנובעת לדעתי כתוצאה ישירה ממה שמשדרת התקשורת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים