שתף קטע נבחר

צילום: צפריר אביוב

הירי נמשך: מעונות היום בערי הדרום לא יפעלו

רקטה נוספת נורתה למערב הנגב, ולנוכח המשך המתקפה - הודיעו ראשי הרשויות בדרום כי הלימודים במעונות היום לא יתקיימו בבאר שבע, אשקלון, אשדוד, קריית גת, שדרות ונתיבות. צהרונים יוכלו להיפתח באשקלון רק במקלטים. המשטרה העלתה את רמת הכוננות בדרום

החיים בדרום הארץ לא חוזרים למסלולם: סמוך לשעה 22:00 (שבת) נורתה רקטה נוספת למערב הנגב, ולנוכח המשך ירי הרקטות ופצצות המרגמה, נמסר הערב מעיריית באר שבע כי מערכת החינוך המיוחד ומועדוניות היום בעיר לא יפעלו מחר. כמו כן, לא יהיו מחר לימודים במעונות היום של נעמת, ויצ"ו, אמונה, נאות מרגלית ונשות חרות גם באשקלון, אשדוד, קריית גת, שדרות ונתיבות. יתר התלמידים נמצאים בחופשת פסח בלאו הכי.

 

הסלמה בדרום - הכותרות האחרונות ב-ynet:

   

ממשרד החינוך נמסר כי ניתן יהיה לקיים מחר לימודים במסגרת החינוך המיוחד - רק במוסדות שיש בהם מבנה ממוגן, המספיק להכיל את כל התלמידים הנמצאים באזור, ושזמן ההגעה אליו קצר מספיק. עוד נמסר כי כל רשות תעריך את המצב על-פי רמת המיגון שבשטחה. באשר ללימודים לקראת בגרויות, נמסר כי הם ייעשו בקבוצות קטנות בלבד ובמקומות ממוגנים.  

 

מערכת החינוך לגיל הרך במועצה האזורית שער-הנגב תפעל כסדרה, כמו גם גני הילדים ומעונות היום. לתלמידי בתי-הספר יערכו פעילויות במסגרת החינוך הבלתי-פורמלי. חלקם יצאו לפעילות מחוץ לאזור, ולחלקם יתקיימו פעילויות ביישובים. גם במועצת אשכול יפעלו מערכות החינוך כרגיל. ראש מועצת אשכול, חיים ילין, אמר כי בכוונתו להוציא את התלמידים להפוגות מחוץ לשטח המועצה, "אני מקווה שמדינת ישראל לא חושבת שאנחנו נתנדב לחטוף את הרקטות וגם לשלם על כך. אני מעריך שכך זה יהיה בימים הקרובים. מבחינתנו אנחנו במצב חירום גם אם המדינה לא הכריזה על כך".   

 

בתום הערכת מצב שקיימו קציני המחוז הדרומי במשטרה, הוחלט להעלות את רמת הכוננות לרמה 3 מתוך 4 דרגות. רמה 4 נשמרת לעתות מלחמה. שוטרים ממחוזות אחרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יתגברו את המחוז הדרומי. המשטרה תציב מחסומים ותתגבר את מערך החבלה.

 

ההחלטה הזו התקבלה לאחר מטח כבד נוסף שנורה מוקדם יותר אל אשקלון ומערב הנגב. מאז הלילה שבין חמישי לשישי נורו בסך הכל כ-75 רקטות קסאם, גראד, פצצות מרגמה וטילי נ"ט לעבר הנגב המערבי (כ-25 בשישי וכ-50 בשבת). מאז יום חמישי נורו כ-120 רקטות ופצצות בסך הכל. שתי מערכות "כיפת ברזל" הופעלו בעת השיגורים לאזור אשקלון ובאר-שבע והצליחו לפחות 10 פעמים ליירט בהצלחה. 

 

ממלא מקום מפקד מחוז דרום, תת-ניצב קובי כהן, אמר ל-ynet: "בשבוע האחרון אנחנו נמצאים בעליית מדרגה מבחינת ההיערכות של כוחותינו. אתמול והיום עלינו עוד מדרגה. המשימה המרכזית שלנו היא להגביר את תחושת הביטחון, בדגש על הערים והמרחב הכפרי. המחוז כולו מאוים, כל הערים מאוימות, האזור בעוטף עזה מסוכן עוד יותר וביממה הקרובה נציב מחסומים, כך שמי שלא צריך להיות באזור לא יהיה. יחד עם זאת, אנחנו לא סוגרים את המקום הרמטית, אנחנו מעריכים שזה לא ייגמר בימים הקרובים, זה מתגבר כל הזמן".


שמשת מכונית שהתנפצה מפגיעת פצצת מרגמה (צילום: זאב טרכטמן)

 

צהרונים יפעלו רק במקלטים

באשקלון הוחלט כי מחר יתקיימו תגבורים בבתי הספר התיכוניים שתוכננו לחופשה אך ורק בתוך מקלטים. בבית ספר שבו לא יוכלו התלמידים ללמוד במקלט, לא יתקיימו התגבורים. רק צהרונים שמתקיימים בתוך מקלטים יפעלו מחר.

 

ראש עיריית אשקלון, בני וקנין, הורה הערב לבטל את כל ההצגות והפעילויות בהיכל התרבות ובהיכל הספורט. וקנין אמר כי לדעתו המצב בסוף השבוע דומה לזה שהיה בזמן עופרת יצוקה. "זה בלתי נסבל ואסור למדינה לתת למצב הזה להימשך. נורו מטחים של טילים לעבר אשקלון. אחת הרקטות התפוצצה גם בתוך העיר. אזעקות לא מאפשרות לאנשים להמשיך בשגרת חייהם. לדעתי המצב מסוכן וחמור, אמנם ההנחיות של פיקוד העורף להמשיך בשגרה אבל מבחינתנו המצב דומה לירי שהיה בזמן עופרת יצוקה ואנחנו קוראים לתושבים להיות עירניים ולהיות סמוכים למרחבים מוגנים ככל שניתן". 


נפילת פצצת מרגמה בקיבוץ בדרום (צילום: זאב טרכטמן)

  

ראש עיריית שדרות, דוד בוסקילה, קיים גם הוא הערכת מצב. "לפי שעה הפעילויות יימשכו בשדרות כרגיל. עם זאת אנשים צריכים לשמור על עירנות ולהיות בקרבת מרחבים מוגנים. ילדי העיר יוכלו לבוא למשחקיה שיכולה להכיל כ-500 ילדים והיא ממוגנת לחלוטין. אם יימשכו התפתחויות אנו כמובן נעדכן את הציבור".

  

ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, אמר כי לפי שעה, התוכניות נמשכות כרגיל. "בבית הספר התיכון מגיעים חלק מהתלמידים למבחנים ותיגבורים. גני הילדים יפעלו כרגיל ואנו ממשיכים בפעילויות החינוכיות של התלמידים שחלקן גם מתקיימות בלי קשר למצב מחוץ לאזור".

 

באשדוד הוחלט כי הצהרונים והגנים לא יופעלו. ראש העיר, יחיאל לסרי, קיים הערכת מצב ובסופה הוחלט כי גם מערכת החינוך החרדי, שהיתה אמורה לקיים לימודים, לא תפעל. כמו כן בוטלו כל האירועים העירוניים שנמצאים באחריות העירייה. לימודי תגבור והכנה לבגרות יתקיימו כסדרם, רק במבנים מוגנים.

 

בבית החולים סורוקה ממשיך להיות קשה מצבו של הנער דניאל ויפליך בן 16, שנפגע בעת שמחבלים ירו טיל נ.ט אל אוטובוס תלמידים בצומת סעד ביום חמישי. עדיין נשקפת סכנה לחייו. הוריו ביקשו מהציבור להתפלל לשלומו, ושהו בכל סוף השבוע בחדר טיפול נמרץ ילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעת פצצת מרגמה במבנה, הערב
צילום: זאב טרכטמן
משגרים מעזה
טנק המוצב ליד הרצועה
צילום: רויטרס
מומלצים