שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המשטרה תפצה 4 פעילי שמאל בגין מעצר שווא
  בית משפט השלום בירושלים הורה למשטרה לשלם 25 אלף שקלים לארבעה פעילי תנועת "סולידריות" שנעצרו במהלך מחאה נגד התיישבות יהודית בשייח ג'ראח. השופט: במשטרה לא מפנימים זכויות דמוקרטיות, הידיים על הדק המעצרים קלות

  ארבעה פעילי תנועת "סולידריות שייח ג'ראח" שנעצרו במהלך מחאה יפוצו ב-25 אלף שקלים. כך קבע היום (א') שופט בית משפט השלום בירושלים, חיים לי-רן, שמתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה. הסכום כולל פיצויים ותשלום הוצאות משפט.

   

  הארבעה נעצרו בחודש פברואר השנה, במהלך משמרת מחאה שקיימה התנועה באזור עיריית ירושלים, על רקע הכוונה להקים מתחם יהודי חדש בשכונת שייח ג'ראח. הם הובאו עוד באותו היום

  בפני השופט לי-רן, אך הוא הורה לשחררם ללא תנאים, וקבע כי הפגנתם הייתה חוקית. המשטרה ערערה על ההחלטה לבית המשפט המחוזי, אך גם שם ספגו ביקורת מצד השופט.

   

  בעקבות כך, עתרו הפעילים לבית המשפט באמצעות עו"ד לאה צמל, בטענה כי מעצרם לא נעשה כחוק ודרשו לפסוק להם פיצויים. בהחלטתו היום, יצא השופט לי-רן להגנת זכותם של האזרחים להפגין ולהביע מחאה בנושא הקרוב ללבם. לדבריו, "חברה השואפת להתקיים כחברה דמוקרטית חייבת להקפיד הקפדה יתרה עם שלוחיה המופקדים על שמירת זכויותיו של אדם לבל יפגעו בזכות זו, אלא בזהירות רבה, ובהיותם מהלכים בשדותיה כאילו הילכו על קצות אצבעותיהם על ראשן של ביצים".

   

  עם זאת, הביע השופט חשש כי "הגורמים המוסמכים במשטרה מתקשים עדיין להפנים מחויבותה החוקתית של חברה דמוקרטית לחופש הביטוי ולזכות ההפגנה הנגזרת ממנה". הוא קרא למשטרה לאמץ את פסק הדין של בית המשפט העליון, שהורה לה כבר לפני שנים להגן על זכויות אלו, והוסיף: "מסתבר כי חרף כל הנפסק על ידי בית המשפט, עדיין רב החשש כי ידה של המשטרה קלה על הדק המעצרים בכלל ואצל אוכלוסיות מסוימות בפרט".

   

  השופט לי-רן מצא לדבריו חיזוק לחששות אלו לא רק במעצרם הלא-הכרחי של הארבעה, אלא גם באחד התנאים שהציבה המשטרה לשחרורם: איסור שאינו תלוי בנסיבות, להשתתף בהפגנות לאורך תקופה או במקום מסוים. "זהו תנאי מדאיג שחוששני כי הלך רוח מסוכן של ניסיון לצמצם את חופש הביטוי נושב בגבו", כתב השופט. לבסוף קבע השופט לי-רן כי מעצרם של ארבעת הפעילים הפר את זכות היסוד שלהם, ופסק להם פיצויים.

   

  בתנועת "סולידריות" ציינו בתגובה כי הם רואים את החלטתו של השופט "כמוכיחה את טענותינו על ההטייה הפוליטית שמנחה את פעילות המשטרה במזרח ירושלים. אנחנו מקווים כי בתי המשפט ימשיכו לחסום את ניסיונותיה של משטרת ירושלים לחסל פעילות פוליטית לגיטימית של יהודים וערבים על-ידי מאסרי שווא, הטרדות והפחדות. תנועת 'סולידריות' תמשיך להיאבק למען צדק ושוויון לכל, ערבים כיהודים".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגנה בשייח ג'ראח. "ניסיון לצמצם את חופש הביטוי" (ארכיון)
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים