שתף קטע נבחר

צילום: צפריר אביוב

חקלאי עוטף עזה: "כמו ברווזים במטווח"

גם בזמן שהפיצוצים ממש קרובים, החקלאים מתעקשים לצאת לעבודה. "אנחנו כל הזמן חוששים", סיפרו, "אבל למרות הכל לא הפסקנו לעבד את האדמה"

גם תחת הירי - החלקאים ביישובים ליד עזה התעקשו לשמור על שגרה. "אנחנו חשים כמו ברווזים במטווח, אבל למרות הכל אנחנו ממשיכים לעבד את השדות בין הטפטופים של הפצמ"רים והיריות", סיפר סלימאן אלקינאוי מרהט, המגדל פקעות פרחים וגזרים בכרם שלום ובניר יצחק. הוא ועמיתיו יצאו גם היום (א') לשדות בשטח המועצה האזורית אשכול, שספגה ארבע פצצות מרגמה.

 

הסלמה בדרום - הכותרות האחרונות ב-ynet

כל העדכונים גם בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"יכולנו להרגיש את הנפילות כמה עשרות מטרים מאיתנו", המשיך אלקינאוי. "לפעמים אנחנו לא יכולים לשמוע את אזעקת 'צבע אדום' בגלל שינויים בכיוון הרוח. בימים האחרונים אנחנו מעבדים את האדמה, יוצאים וחוזרים לפי הוראות הצבא. יש תמיד חשש שזה יפגע במישהו".


"יש תמיד חשש שזה יפגע במישהו" (צילום: אליעד לוי) 

 

"היום בשעה 14:30 הגענו לאחד השדות, כ-500 מטרים מהגדר, וירו לעברנו מטח של פצמ"רים", העיד אדי טרגרמן, חקלאי המגדל תפוחי אדמה בניר יצחק. גם בן דודו ספג נזקים בעקבות הירי מהרצועה, לאחר שרקטת קסאם התפוצצה לפני מספר שבועות סמוך לביתו.

 

"למרות הכל לא הפסקנו לעבד את האדמה", התעקש טרגרמן, "אבל אנחנו כל הזמן חוששים. יש לנו פועלים שבאים מרהט ועובדים איתנו, וזה קשה. יש הרבה אחריות על הפועלים האלה. הם מוכנים להישאר כל עוד אנחנו נשארים, אבל זה לא קל לקבל את ההחלטה להישאר כשיורים עליך.


"אם המצב יהיה יותר קשה, אנחנו נתקפל" (צילום: אליעד לוי)

 

לדברי טרגרמן, התוצרת מוכנה ורק צריך להוציא אותה, אך הוא מבהיר כי "אם המצב יהיה יותר קשה, אנחנו נתקפל ונחכה שיירגע. נכון להיום, אנחנו עדיין עובדים בשדות, כל עוד יימשך השקט היחסי. לפעמים אומרים 'נפלו רק ארבע פצמ"רים' ומי שקורא את זה חושב 'טוב, לא ביג דיל'. אבל עבור מי שנמצא פה זה הרבה. גם אחד זה יותר מדי".

"גם תחת אש אנחנו נעבוד"

גם מושבי הנגב, החברה החקלאית הגדולה בארץ בעלת שטחים של כ-140 אלף דונם, מתעקשת להמשיך לעבד שדותיה עד המ"ר האחרון. "לא פעם יורים עלינו פצצות מרגמה ולא פעם יורים

עלינו גם צלפים", גילה המנכ"ל, יאיר מנע. "האנשים שלנו כבר מתורגלים בזה, והם ראויים לכל השבחים נוכח ההתנהגות המרשימה שלהם מול ירי הפצמ"רים. חשובה לנו העמידה והאיתנות מול האנשים מהעבר השני, גם תחת אש אנחנו נעבוד".

 

בתוך כך, על רקע המצב הביטחוני, הוחלט בוועדת הנגב לדחות את ההשבתה של אספקת תפוחי האדמה לשווקים ליום חמישי, כדי לעבד את השדות גם בעת חירום. במקור, התכוונו החקלאים להפסיק מחר את האספקה ליום אחד, כחלק משביתת אזהרה במסגרת מאבקם ברשות המים. החקלאים מוחים על דרישתה לשלם 30 מיליון שקלים בעקבות חריגה ממכסות המים שהוקצו להם. "אנו לא מעוניינים לנקוט בצעדים חריפים ולגרום למחסור ולעליית מחירים לקראת החג", הסביר מנע והוסיף: "על הציבור להבין שאנו נלחמים על חיינו וגם על פרנסתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לפעמים לא שומעים את האזעקה"
צילום: אליעד לוי
סלימאן אלקינאוי. "מרגישים את הנפילות"
צילום: אליעד לוי
מומלצים